Wpis z mikrobloga

Profil fb z 'paskami' górników:
https://www.facebook.com/zarobkigornikow

Średnio ok. 2500 zł na ROR.
Tylko zapomnieli o:
- flapsy, ok. 300 zł miesięcznie
- Barbórka, ok. 3000 zł rocznie
- czternastaka, ok. 3000 zł rocznie
- węgiel, 8 ton * 560 zł = 4480 zł rocznie
- wczasy pod gruszą, ok. 800 zł rocznie
- do tego 100% płatne L4, co czyni górników jedną z najbardziej schorowanych grup zawodowych
- więcej urlopu niż wynika z kodeksu pracy

2500 zł(wypłata) * 12 + 300 (flapsy) * 12 + 3000 (barbórka) + 3000 (czternastka) + 4480 (węgiel) + 800 = 44 880 zł

44 880 zł / 12 = 3740 zł

Ok., może co miesiąc na 'pasku' jest 2500 zł, ale różnego rodzaju dodatków wychodzi kolejne 1000-1500 zł.

Panowie górnicy. Do manipulacji mediów, rządu jesteśmy przyzwyczajeni. Nie róbcie tego wy. Zbierzcie za miniony rok wszystkie przelewy, uwzględnijcie wszystkie dodatki, policzcie ile z 'pasków' zabrali (dobrowolnie) na związki. Wtedy otrzymamy kwotę, którą rzeczywiście zarabia górnik.

Żebyśmy się rozumieli. Nie uważam, że 4000 zł za pracę górnika to dużo. Bądźcie po prostu uczciwi wobec społeczeństwa, skoro lubicie się określać mianem 'strony społecznej'.

#ekonomia #gornictwo #strajknaslasku #polityka
  • 105
  • Odpowiedz
@Pchelka87: masz rację a ponieważ pracowałem 39 lat na kopalni to wiem jak kombinowali z tymi zarobkami . Pokazywali na pasku zarobki ale oczywiście bez tej reszty nie oraz w większości przypadków potrącona była kasa zapomogowa pożyczkowa, spłata innej pożyczki i wtedy oczywiście mizerne zarobki.Tak szklili ludziom oczy.
  • Odpowiedz
pracuje w firmie z kapitałem Japońskim


@ainam102: Ot cała tajemnica. To jest prywatne przedsiębiorstwo, które jak jest rentowne to może sobie na to pozwolić. To pomimo, że nie jest nadal "może" sobie na to pozwolić. Rozumiesz w czym tkwi sekret?
  • Odpowiedz
@ainam102: widocznie twoja firma jest rentowna i stac ja na to.. ja mam podobne przywileje. Natomiast jeli kopania jest zadluzona, nierentowna i nie stac jej na wyplacanie takich dodatkow to gdzie tu logika?
  • Odpowiedz
@Pchelka87: aa gdzież tam. Początkujący górnik Kompanii Węglowej dostaje na rękę 1800-2000 zł. Dopiero z czasem po kilkunastu latach pracy, jest wysługa lat, zwiększa się przelicznik, awansuje do nadzoru itp - to wtedy faktycznie może dostać te 3500 na rękę.

Czternastek nie ma. Trzynastka to jest co trzecia pensja większa, a nie pensja ekstra, a Barbórkę płacili na dwie raty. Wczasy pod gruszą? Hahaha... Węgla też nie dają co miesiąc.

Zgadzam
  • Odpowiedz
Mój ojciec dzisiaj mi powiedział, że nikt nie wspomina o tym, że zawsze było tak, że po barbórce następna wypłata zawsze jest dużo mniejsza, tak samo po trzynastce i wychodzi to zawsze na to samo mniej więcej.
  • Odpowiedz
@Pchelka87: z uwagi na to że krzyczycie o te paski prosze i kilka sprostowań :
wczasy nie 800 a 700 brutto
L4 nie 100% a 80%
węgiel jest albo do wypłaty albo w naturze
barbórka i 14 są to dodatkowe pieniądze ale one znikad sie nie wzieły :) było tak że październik był miesiącem z którego sie obliczało barborke (teraz na nowych zasadach z całego roku) i prawdą jest to co
cruzer - @Pchelka87: z uwagi na to że krzyczycie o te paski prosze i kilka sprostowań...

źródło: comment_2BbKyvM9DO3QQa7kSMRaWI5CzdnI0QR2.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Fr33: @Pchelka87: @emtei:

a to nie jest tak ze gornicy dostaja jeszcze pozyczke z calkowicie zerowym oprocentowaniem?


Prawdopodobnie chodzi o pożyczkę z Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej PKZP. Tak jak pisał Fr33 zapisani do PKZP pracownicy co miesiąc płacą składkę (np. 20zł). Po jakimś czasie (np. roku) bycia członkiem PKZP mogą wziąć pożyczkę. Gdy stwierdzą, że PKZP nie jest im już potrzebne mogą się wypisać i dostaną zwrot wszystkich składek (oczywiście
  • Odpowiedz
@Pchelka87: Sie nie zesraj przypadkiem z tymi obliczeniami. Zalujesz górnikowi Barbórki?? Tych 8 ton wegla NA ROK? Czy dodatku 700 zl BRUTTO na wakacje?

Tak wam sie nie podoba - odlaczcie Slask razem z kopalniami od Polski. Poradza sobie.
  • Odpowiedz
Trzynastek rzeczywiście już nie ma. Ale jak pisze @Pienio69 z największych dodatków mają Barbórkę, 14stkę i deputat węglowy.


@Pchelka87: Nie ogarniam. Jak można mieć czternastkę, a nie mieć trzynastkę? Niech mnie ktoś oświeci. Chyba mam jakieś dziwne wyobrażenie o tych dodatkowych pensjach.
  • Odpowiedz
@tako: skąd taka nienawiść? Trochę kultury, niewiele wymagam, podstawy wystarczą. A to co napisałaś ma niewiele wspólnego z postami, które napisałem. Więc zachęcam do ponownej lektury.
  • Odpowiedz
@medevacs: Po prostu kiedyś była, zlikwidowali trzynastkę (nie wiem z jakiego powodu), a czternastka została :) wygląda to teraz dziwnie, ale tak jest. Lepiej nie sugerować się nazwami.
  • Odpowiedz