• 1
@RADEKKE: w końcu się udało, trzeba próbować kilka razy, poza tym musiałem zmienić safari na chrome, swoja drogą odradzam wchodzenie w konsolę deweloperską, bo można się wystraszyć czerwieni

ja nie wiem, że ten soft przechodzi im odbiory... jeszcze ci powiedzą, że te 404 i 500 to tak ma być...
  • Odpowiedz
Witam, potrzebuję porady dla mojego taty.
Od ponad 30 lat prowadzi zakład stolarski, niedługo chce się przebranżować z powodu stresu/problemów z pracownikami.
Niestety wyskoczył mu jakiś guz na karku, i ponagliłem go jak najszybciej do wizytu u lekarza, wczoraj miał wycinany przez jakieś 2-3 godziny, lekarz powiedział że jeszcze nie wie co to jest i wysłał na badania.
Tata dostał zwolnienie na miesiąc na razie.

O jakie składki może się on ubiegać? Bardzo się martwię o
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, okazało sie, ze pracodawca zony od kilku miesięcy odprowadza skladki od niższej kwoty niz faktycznie zona zarabia i dostaje dużo większe przelewy niz to co pracodawca do ZUSu zgłosił ( 'podstawa wymiaru skladek' )
Co można zrobić? Rozmawiała z szefem ma niby zrobić tego korektę chociaż z drugiej strony od zaznajomionej prawniczki dowiedzieliśmy się, ze pracodawca gdy przyzna się do tego to będzie musiał zapłacić duże kary.
Jak to z tym
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#psychiatria #zwolnienielekarskie #zus #depresja

Mam pytanie, może ktoś mi podpowie.
Moja dziewczyna ma zwolnienie od psychiatry, podupadła na zdrowiu psychicznym, wszystko przez problemy w pracy. Chciałbym zabrać ją na kilka dni za granicę, aby odpoczęła i zapomniała o wszystkim. Rozumiem, że trzeba zgłosić to do ZUS. A jak wygląda sprawa po powrocie, wzywają na kontrolę?
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Slodkazielonka do lipca próbowałbym ciagnac l4. Nie ma co sie bac zusu. To uposledzona instytucja… dam Ci przykład: jeśli dostajesz płace zasadnicza i chodzisz caly miesiac do pracy a pójdziesz na l4 w jakiś weekend. To uwaga należy Ci sie pełna zasadnicza + wynagrodzenie za chorobe ;)
  • Odpowiedz
#zus #podatki #dzialalnoscgospodarcza #firma

Mirki ktoś z Was wypełniał sam rozliczenie roczne (zus dra) przez ZUS PUE? W zeszłym roku składałam sama i była zakładka "Rozliczenie roczne", a teraz za cholere nie moge jej znaleźć w tym kreatorze. Gdzie ta opcje wywalili? Dokument generuje mi się z pustą sekcją "Rozliczenie roczne".

Poniżej screen z zeszlego roku, a teraz tego nie ma :( Ma ktoś
videl49 - #zus #podatki #dzialalnoscgospodarcza #firma
 
Mirki ktoś z Was wypełniał s...

źródło: image

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam pytanko bo wyszła u mnie niedopłata za ZUS w 2023r, teraz będę wypełniał DRA za zeszły miesiąc. Powiedzcie mi, teraz opłacając to trzeba jakimś osobnym przelewem? Czy mogę uregulować zeszły miesiąc i niedopłatę za tamten rok w jednym przelewie? Są jakieś wymogi?
#jdg #podatki #dzialalnoscgospodarcza #zus #firma
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Dustaf1: tytuł nie jest ważny, masz indywidualny rachunek i tam wpłacasz zobowiązania, a oni sobie sami rozdzielą chyba, że masz wcześniejsze zadłużenie no to mogą na jego poczet wziąć te pieniądze xD
  • Odpowiedz
@stuparevic: konto Pue zus -panel ubezpieczony - kalkator emerytalny - emerytura na nowych zasadach.
Wpisujesz wynagrodzenie brutto obecne, rok rozpoczęcia pracy, jeśli jesteś w OFE to środki tam zgromadzone. Klikasz poniżej "uzupełnij" wtedy uzupełni się wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia i klikasz "wylicz".
  • Odpowiedz
Załóżmy że zacząłem robić drobne prace graficzne dla klientów zagranicznych (Niemcy, UK), co miesiąc wpada 5-6 drobnych zleceń od 2-3 klientów. Wyciągam 2-3k zł, czasem więcej. Czy można to rozliczać w PIT jako umowy o dzieło? Czyli bez rejestracji DG?

Ewentualnie gdzie (ZUS? US?) pytać żeby być pewnym że dobrze robię? Nie chcę żeby potem ktoś się przychrzanił.

#ksiegowosc #zus #dzialalnoscgospodarcza #firma #grafika
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@czykoniemnieslysza: Nie można, brzmi to jak działalność gospodarcza jeżeli masz powyżej 50% pensji minimalnej w formie przychodów.

Jeśli chcesz to robić jako umowy o dzieło to musisz użyć jakiegoś pośrednika do wystawienia klientowi faktury a sobie do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne od umowy o dzieło i wtedy możesz rozliczyć jako umowy o dzieło.

Takim pośrednikiem jest na przykład https://useme.com/pl/
  • Odpowiedz
@czykoniemnieslysza: można, szczególnie jeśli masz zatrudnienie inne gdzie odprowadzasz składki itp, podpisujesz umowę ramową albo contract of specified task, wydajesz receipt z zaznaczeniem w umowie, że sam pokryjesz podatki i zgłaszasz do us i płacisz sam pit. Ja jak miałem takie umowy z USA to zgłaszałem wszystko w rozliczeniu rocznym i korzystałem z ulgi abolicyjnej. Rozliczane wszystko przez doradcę podatkowego więc był to legitny sposób.
  • Odpowiedz
Byłem sobie w #zus, pani w okienku grzecznie i uprzejmie wytłumaczyła mi co mam zrobić, podała formularz i wstępnie uzupełniła kluczowe punkty.
Czy to jeszcze Polska? Gdzie klasyczne staropolskie "nie da się" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Sprawa podatkowa, stawka studencka itd. 22 lutego skreślili mnie z listy studentów zapisałem się dla legitki studia skończyłem. Do 31 marca pobrałem wynagrodzenie studenckie, myślałem że mam ważną do 31 marca tak pokazywała apka mObywatel. Pytanie co teraz z tym zrobić? Czy będzie za to jakaś kara czy porostu upomną się o pieniądze przy pit za rok? Czy jest możliwość że tego nie ogarną? Czy jest za to jakaś kara? Czy stawka
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Infiniti46 no to trochę lipa ze sam sobie podkopałeś, już chyba lepiej było nic nie zgłaszać ew. jak już zgłosić to dwa na raz. mogą teraz się przypieprzyć i mogą być jakieś kary z tego co słyszałem, ale ja żadnym ekspertem nie jestem
  • Odpowiedz
Ojciec potrzebuje dostarczyć do ZUS wszystkie świadectwa pracy, na jednym z nich ma wpisaną złą datę urodzenia, przez co zostało odrzucone. I teraz jak znaleźć poprawny dokument? Firmy nigdzie nie można znaleźć bo to był przełom lat 80 i 90, w bazie ZUS też się nie wyświetla.

#zus #pracbaza #prawo
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

xD gdzie najlepiej zmienic kraj opodatkowania? wlasnie wyliczylo mi ze musze doplacic 4700pln do zusu, a nie skorzystalem z tego gówna przez ostatnie 3 lata w ogóle.

Szukam czegos z zeby miec jak najmniejsze obciazenie fiskale. bo i tak bede siedziec w tym z------m kraju.

#podatki #programista15k #cit #pit #zus
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jedzbudynie: Ukraina ma 5% dochodowego dla it, ale jak z ZUS to nie wiem.

Zresztą pewnie bait albo jak ktoś napisał, zacietrzewiony konfederata. W Polsce jeżeli chodzi o podatki to jest eldorado, nawet lepiej. Płacisz mega grosze, a zyjesz w cywilizowanym kraju pierwszego świata.
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@78702318667314: @wfyokyga ostatecznie musiałem zmarnować 2h życia żeby dostarczyć wniosek fizycznie, miałem farta bo nie było w ogóle kolejki wszedłem i wyszedłem z budynku w minute ale dojazd 2h i tak...
  • Odpowiedz
czy ktoś z was wypełniał kiedys jakies wniosek do zusu na tej ich smiesznej stronie jeśli tak to czy wam się to udało?
TE SERWERY TO JAKIŚ ŻART! Od 3h próbuje przesłac jeden wniosek i cały czas albo błąd połączenia albo nieskończone ładowanie się.
Zastanawiam się czy to jest celowe żeby ludzie nie składali wniosków online?

#zus #polska #internet
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach