Cześć, googluje już z dwie godziny i dalej nie potrafię sobie poradzić.

Podłączyłem się do światłowodu Orange, ktory nie zapewnia nawet w opcji publicznego adresu IP.

Potrzebuje łączyć sie z innej sieci do mojego PC w domu poprzez macbooka, którego użytkuje mobilnie. Wcześniej posiadając publiczne IP przekierowałem porty i wszystko działało znakomicie. Teraz mam zagwozdke jak to zrobić. Nie chce korzystać z tamviewer itp. Chciałbym postawić sobie w domu serwer z taniego
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@szukam_cebul: powiem tak. trzeba było kupic usługę od operatora który dostarczy Ci usługę. połasiłeś się na światłowód i masz efekt taki jak wyżej. Rozwiązaniem jest albo wykupienie publicznego adresu - ale to kosztuje, albo tunelowanie ruchu co ogranicza przepustowość i też kosztuje.
  • Odpowiedz
Pracuję jako inżynier w bardzo wąskiej branży w której nie ma rynku pracownika. Jak zaczynałem 15 lat temu to były dobre pieniądze i wsiąkłem, ale przez systematyczny brak podwyżek obecnie się robi straszna lipa + absolutny brak szansy na dalszy rozwój.

Chcę się przebranżowić na #it. Kończę kurs #ccna i będę robił oficjalny świstek #cisco. Linuxa powiedzmy że podstawy znam. Programowałem mikroprocesory w #c oraz
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Zorki4: Zdecyduj sie w co chcesz iśc a nie rób wszystko. Nie bez powodu mówi się, że człowiek który umie wszystko nie umie niczego porządnie.
  • Odpowiedz
a co innego jest obecnie wewnątrz sieci korporacyjnej? Właśnie swtche i routery i to tyle xD Jedyna zmiana/uproszczenie to brak własnego on-prem DC na sajtach i to tyle, ale tam też nigdy dużo roboty nie było bo tam ma to działać bo jak nie działa to cała firma leży


@d1sconn3cted: Ciekawa robota jest bardziej związana z DC niż z klepaniem sajtów według jakiegoś standardu ustalonego przez ludzi z architektury/engineeringu. W
  • Odpowiedz
W sumie spoko sprawa. Nie dość, że zarobiłem skrętkę, to przez MikroTika mogę spokojnie sprawdzić czy kabelek działa poprawnie, a nawet sprawdzić w przybliżeniu jego długość. ( ͡ ͜ʖ ͡)
#mikrotik #siecikomputerowe
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Szukam Access Pointa do domu, żeby było wifi 2.4 i 5. Mam router, do którego idzie światłowód. Rozumiem, że do niego mogę podłączyć switch, a od switcha kabel do AP.
Ale jeśli AP ma w danych technicznych 1 port WAN 10/100 Mb/s, to max prędkość będę miał tylko 100 Mb/s?

#siecikomputerowe #pytaniedoeksperta
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ale jeśli AP ma w danych technicznych 1 port WAN 10/100 Mb/s, to max prędkość będę miał tylko 100 Mb/s?


@Lampartini: tak no chyba że jego wifi będize uplinkiem ale w wireless uplinki się nie baw bo to jest okropny syf i okropnie to działa, bierz apeki które mają 1gb porty.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#pytaniedoeksperta #ftth #swiatlowod #internet #pytanie #siecikomputerowe #router #tplink

Przeprowadziłem się do nowego miejsca. Pojawiła się możliwość wzięcia internetu światłowodowego FTTH. Podpisałem umowę, ale wziąłem niższą opłatę aktywacyjną, bez routera (zakładam, że zawsze jakieś gunwo dają). Będzie sam terminal ONT. Od Fibraina bodajże. Mam własny router TP-Link Archer C9. Czy jakoś szczególnie trzeba będzie go konfigurować przy
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@lunga: Nwm, nie patrzyłem czy da się na nim postawić lokalny serwer DNS, a malinkę kupiłem do PiHole, bo myślę że łatwiej jest wrzucić sporą ilość list na oddzielny komputerek niż obciążać nimi router z ograniczoną ilością pamięci. Potem dorzuciłem Unbound na malinkę jako coś ekstra.
  • Odpowiedz
#siecikomputerowe #stadia #komputery
Kupiłem stacje dokującą do laptopa i podłączyłem pod tv żeby grać sobie na Stadii, okazuje się jednak, że na laptopie nie da się grać mimo, że podłączony jest do sieci kablem. Ping na testach szybkości internetu oscyluje w okolicach 3ms, natomiast podczas gry mam liczne zwiechy i zmienne lagi rzędu kilkuset ms. Już nawet przez wifi działa to o wiele lepiej, chociaż opóźnienie
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Te, w sumie zajebiście że na MikroTiku żeby dostać nowy adres IP z Neostrady wystarczy wejść w ustawienia PPP, zaznaczyć i odznaczyć jakąś nieużywaną opcję, i nacisnąć OK. I pyk, nowy adres gotowy, a blokady pobierania na IP ominięte bez potrzeby restartu routera ( ͜͡ʖ ͡€)
#mikrotik #neostrada #komputery #informatyka #siecikomputerowe
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Powoli zaczynam się rozglądać za serwerem NAS do 2000 zł. Czego oczekuje:
- 4 zatoki
- jak największej ciszy (w czasie spoczynku, więc przede wszystkim rozchodzi się o wentylator)
- portu usb
- SMB, FTP, SFTP, DLNA

Przeglądając
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sqbi_: Na wiele sposobów.
Dla filmów i seriali stosuje głównie ds video ale bardzo dobrze działa tez np VLC.
Dla zdjęć (w starszej i moim zdaniem lepszej wersji ds photo). Dla plików ds file (na urządzeniach mobilnych) a na MacBooku ds Drive (irytujący na początku ale jak się ogarnie to działa bardzo stabilnie i wygodnie).
To tylko przykłady. U każdego jest możliwa inna ścieżka.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@clas: synology videostation przecież nie ogarnia kodeków AC3 - masz filmy bez dźwięku.
Napalalem się na te słynna niezawodność Synology, a kiedy przyszło co do czego to też nie jest idealne.
  • Odpowiedz
  • 1
@Pan_Slon: Ja mam postawiony router na Advantech AIMB-275 + i5-6500T + karta sieciowa Intel I350-T4 (4x GbE na i211). Wszystko działa pod kontrolą OpnSense-a. Płyta zasilana z 12V, wszystko upchnięte w obudowie rack 1U.

Co prawda TDP procka to 35W, ale średnie zużycie energii całego zestawu to 12-15W, a taki procek daje duży zapas mocy w razie czego.

@philipfry: Poszedłem jednak Twoja droga :)
  • Odpowiedz
@wasmaro: Tak.

Designed to deliver superior integration of WLAN and Bluetooth low energy technology in a single-chip solution, the QCA9377 SoC offers both low power dual-band (2.4 & 5GHz), 1-stream (1x1), 802.11ac MU-MIMO and Bluetooth 5.0 technologies.
  • Odpowiedz
@wasmaro: Ogólnie przy WiFi podana wartość (150, 300, 433Mbps itp.) to szybkość połączenia, ale przy WiFi jest halfduplex. Czyli podaną wartość dzielisz na pół. Do tego dochodzi narzut technologii (np. Gigabit Ethernet po kablu w rzeczywistości ma ~940Mbps a nie 1000Mbps).
  • Odpowiedz