Czy istnieje życie poza Fiatem, czyli kilka słów o samochodach licencyjnych w Krajach Demokracji Ludowej

Część VI – Oltcit, Automobile Craiova
W 1976 w rumuńskim mieście Krajowa powstaje spółka joint venture między rządem Rumunii a firmą Citroën – Oltcit (połączenie słów: Oltenia – region, w którego skład wchodzi Krajowa, oraz Citroën). Jest ona wynikiem poszukiwania przez francuskie przedsiębiorstwo nowych rynków zbytu oraz miejsca taniej siły roboczej i szukania inwestora do budowy fabryki
fajnyprojekt - Czy istnieje życie poza Fiatem, czyli kilka słów o samochodach licency...

źródło: comment_mX3ciVAW8ZnCFNd6evrBcZR7MUXiuNbR.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@nbhd w 2012 jak byłem przez zamek puszczone były żółte rury gazowe. Widok na miasto industrialne, strasznie zaniedbane, Zawiercie to przy tym Wenecja
  • Odpowiedz
@Kynigen_Sniezka:

National Road DN 7 C (Drumul National 7 C) crossing the Fagaras Mountains

Road Status: Closed
Section affected: Piscu Negru --- Balea Cascada (km 104 to km 131)
Reason for road closure: road blocked by massive
  • Odpowiedz
Swego czasu w Rumunii produkowano samochodzik znany jako Oltcit Club - słynął on z legendarnie niskiej jakości wykonania. O jak złej jakości mówimy? W numerze 31 (2094) tygodnika "Motor" z 1993 roku tak o nim (a raczej zmaganiach z nim) pisał Zdzisław Podbielski w artykule zatytułowanym "Oltcit, czy tylko bubel z Rumunii?":

Moje spotkanie z Oltcitem zaczęło się od zmagań z usterkami. Próba ustawienia lusterka wewnętrznego wstecznego zakończyła się odklejeniem tegoż lusterka
fajnyprojekt - Swego czasu w Rumunii produkowano samochodzik znany jako Oltcit Club -...

źródło: comment_DDt6eN7lxRT8QbtfRhzhJsRtbCL4Klw1.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fajnyprojekt: w sumie ten Oltcit to takie wyobrażenie tego, co by było, gdyby pomiędzy KDL ogłoszono konkurs na najbardziej wadliwe auto - i nagle pomiędzy FSO, VEB, VAZa czy ZAZa wchodzi Oltcit ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
@batq: ani trochę, pytanie w której części urbanistyki znajdujesz piękno :-) @becikowe: motorem byłem, zwiedziłem Transalpine i Tranfogaraske, a teraz samolotem bo z berbeciem. @pianinka: Jak napisałem jestem z rocznym gowniakiem wiec ograniczam się do wielokilometrowych spacerów :-) bez zwiedzania zabytków. Dla mnie sens ma chłoniecie atmosfery miejsca. To ma genialny potencjał i widać, ze mocno się przebudowują. Jutro jadę do Mamai, potem wracam w góry.
luzny_kalafior - @batq: ani trochę, pytanie w której części urbanistyki znajdujesz pi...

źródło: comment_gqbTPYFvxLeuRtVTixIsqphTqO3Woq2r.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@szczebrzeszyn09: Chyba za dużo. Wiesz dobrze, że takie pieniądze na Ukrainie rozejdą się po kościach i nie będzie ani śladu. Nagle się okazuje, że wszyscy się czują "poljakami", a nie potrafią ani słowa. Z realnych projektów to raczej wysyłanie nauczycieli j. polskiego do pracy na Kresy miało by jakiś sens.
  • Odpowiedz
Patrze sobie na nagranie z Braszowa, rumuńskiego 300 tysięcznego miasta, z 1996 roku i jeżdżą tam dosłownie prawie same Dacie 1310. Całymi stadami, jedna za drugą, potrafi przejechać 10 takich Dacii pod rząd i dosłownie żadnego innego samochodu. Ciekawe czy istniał gdzieś kraj kraj bardziej zdominowany przez jeden model niż Rumunia. Nasza dominacja maluchów w latach 80/90 to przy tym nic, PRL wygląda na tle tego jak kraj mocno zróżnicowany motoryzacyjnie xD
W.....c - Patrze sobie na nagranie z Braszowa, rumuńskiego 300 tysięcznego miasta, z ...
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@WszeborWlostowic: Tez lubie przeglądać nagrania z róznych miast w ltach 80 i 90 i powiem Ci, że w takiej Łomży czy lublinie zdecydowaną większość stanowiły maluchy, nawet chyba na tym samym kanale co wstawiłeś jest film z krakowa w 1992 roku i też chyba się trafiła jedna beczka i jakiś vw, a reszta wyroby socjalistyczne. Różne samochody to jeździły w Warszawie, albo w Poznaniu.
  • Odpowiedz
@CelkA: W Rumunii generalnie nie ma problemów z namiotami w górach. Nie szarżować, bo tam GOPR helikopterem po ciebie nie przyleci. Psy pasterskie w sezonie potrafią być nieprzyjemne dlatego wolę jeździć poza sezonem wypasowym.
  • Odpowiedz