Warroza lubi pozostawiać rośliny kwietne nawet po przekwitnięciu jako piękny element niedocenianej łąki typu suche badyle. Taka łąka odwdzięcza się np. drugim kwitnieniem z tęsknoty za rozmnożeniem. Korzystają z tego różne zapylacze, a także pasożyty i inne różne dziwy gniazdujace w takich suchych badylach. Suche badyle możne przetrzymywać całą zimę. Najlepsze jest to, że nic nie trzeba przy nich robić.

#dzicyzapylacze #ekologia #natura #przyroda
R.....a - Warroza lubi pozostawiać rośliny kwietne nawet po przekwitnięciu jako piękn...

źródło: comment_1627990995Gumuigx9MQEtp9D2cEMOpC.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#dzicyzapylacze
Pamiętacie, że w Polsce mamy ponad 450 dzikich pszczół? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzisiaj kolejna z nich 29/450.
To pszczoła, która łamie wszelkie zasady. Gniazda buduje po swojemu, wychodzi z nich na swój sposób. Murarka trójzębna (Hoplitis tridentata) to prawdziwa indywidualistka. Jest bardzo duża, więc stoi w sporym kontraście w stosunku do innych owadów, które założyły u mnie gniazda w pionowych pomocach gniazdowych. I jest niesamowicie piękna!
Zapraszam na podróż
M.....e - #dzicyzapylacze
Pamiętacie, że w Polsce mamy ponad 450 dzikich pszczół? ( ...

źródło: comment_1627891191sQGFm5kqZyzNV5HYbXFwbK.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mrufcyn: trochę późno :) najprościej zacząć w marcu/kwietniu.
Uczyć się najprościej z filmików youtube bo wiedza jest potężna i na każde pytanie znajdziesz odpowiedź - problem w tym że wielu pszczelarzy robi zupełnie odwrotnie niż inni i taka zabawa Cie czeka w pójście albo jedną ścieżką albo drugą w wielu kwestiach :D
  • Odpowiedz
Siema Mirki,
chciałbym mojemu Tacie, który jest pszczelarzem hobbystą (kilka uli) zakupić coś na prezent urodzinowy. Chciałbym, żeby był to prezent jak najbardziej użyteczny czyli odpadają różnego rodzaju gadżety typu brelok, skarpetki w pszczoły itp.
Tata ma mnóstwo osprzętu - jakieś wanienki do odsklepiania, podkurzacz, miodarkę ręczną, urządzenie do wytopu wosku, pod jednym ulem ma nawet wagę pasieczną.
Czy jest coś jeszcze co by ułatwiło pracę przy ulach? Wszedłem na stronę ulubionego sklepu Taty i
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@minoxidildziala Jeśli mieszkasz z nim lub często odwiedzasz to myślę że najfajniejszym prezentem będzie gdy kupisz sobie strój pszczelarski (bluza złączona z kapeluszem plus rękawice) i zaczniesz mu "asystować". Pszczelarstwo to ciężka praca, w której trzeba być precyzyjnym i cierpliwym. Dźwiganie korpusów, noszenie ramek przy miodobraniu, łapanie roju - z pewnością łatwiej będzie to robić we dwóch :) Nie ma co się bać, w takim stroju pszczoły nic Ci nie zrobią
  • Odpowiedz
Opowiadałam Wam już o burrito, a także o wykwintnych daniach kuchni francuskiej. Dzisiaj opowiem Wam o o "Nic Nac’s”, czyli orzeszkach ziemnych w panierce ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
A serio, to jakiś czas temu znalazłam niezwykłe gniazdo z "chrupkimi" kokonami. Pokazywałam go już na grupie Fb, jeżeli ktoś do niej należy, to pewnie je widział. Dzisiaj jednak prezentuję całość historii i rozwiązanie zagadki.
Na załączonym zdjęciu komórka gniazdowa, a w
M.....e - Opowiadałam Wam już o burrito, a także o wykwintnych daniach kuchni francus...

źródło: comment_1627383133HOIZtZvmlaT1tcxmKGPEtf.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

https://pod.link/radiowarroza/episode/bcca4e2f242f54841c22e253fb6ded80

Suplement do w niedzielę opublikowanego reportażu z komentarzami o liście naukowców z portalu Nauka dla Przyrody: "Stawianie uli nie pomaga pszczołom". A w suplemencie spóźniony pszczelarz miejski oraz pracownik naukowy Instytutu Nauk o Środowisku UJ dr Michał Kolasa i jego opinie na ten temat. :)

#entomologia #pszczelarstwo #dzicyzapylacze #pszczoly #nauka #liganauki #przyroda #ekologia
R.....a - https://pod.link/radiowarroza/episode/bcca4e2f242f54841c22e253fb6ded80

S...

źródło: comment_1627379064EXeMS0SRErxgS1NutpIlH7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pszczoły w mieście a pasieki: list - reportaż - komentarze
https://www.warroza.pl/2021/07/pszczoly-w-miescie-list.html

W czerwcu tego roku na portalu Nauka dla przyrody ukazał się list 38 naukowców adresowany do Pani Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Rady Miasta Gdańska pt: "Stawianie uli nie pomaga pszczołom". Bezpośrednim powodem napisania listu były publikacje i akcje PR-owe w mediach dotyczące postawienia nowej i kolejnej pasieki miejskiej w Gdańsku. Organizatorem przedsięwzięcia jest urząd Miasta Gdańsk. List naukowców skłonił mnie
R.....a - Pszczoły w mieście a pasieki: list - reportaż - komentarze
https://www.war...

źródło: comment_1627306110lUyzJAB9tyUacotHvGQOvF.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 80
Nie wiedziałem, że motyle tak uwielbiają kwiata Liatrę kłosową. Są tak nią zaaferowane, że w ogóle nie uciekają nawet jak się blisko podejdzie. A miałem ją wyrzucic bo zapomialem o niej i zimowala w doniczce na dworzu na mrozie. Jak widać nie zrobiło to na niej większego wrażenia. Jej uroda jest dyskusyjną ale to jak przyciąga motyle i pszczoly to super sprawa!

#ogrodnictwo #zwierzaczki #motyle #
pablo397 - Nie wiedziałem, że motyle tak uwielbiają kwiata Liatrę kłosową. Są tak nią...

źródło: comment_1627109578s9cjrRfixHYm6mKF6pwoys.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Macie jakieś sprawdzone pasieki w dobrej cenie, dostawa przez internet? Kupiłbym sb z 10-15 słoików. Kiedy jest najlepszy czas na kupowanie „większych” ilości? Jakoś po rozlewaniu czy coś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#miod #pszczoly #pszczelarstwo
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach