#bash #linux #sysadmin
Jak byście sprawdzili przed rebootem serverów czy wszystkie podmontowane NAS/NFS są osiągalne? Przy ponad 100 serverów potrafi być to irytujące.

Problem jest taki że w /etc/fstab czasem są to nazwy a czasem ip-ki i to różne.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@open-alpha: każdy serwer, z jego zasobami. Wtedy lecisz testem dla każdego nasa na serwerze.
Osobna lista NAS-ów też może się przydać, bo może wystarczy testować same NAS-y, jak masz zaufanie do sieci.
Zależy co tam masz i jak to jest posklejane.
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czas iść spać, ale przedtem prośba dla użytkowników Lutris.

Napisałem skrypt do gry Alien Carnage / Halloween Harry, taka stara DOSowa gra. Jak ktoś może to niech przetestuje i ew. zaproponuje coś :D

lutris:alien-carnage-halloween-harry?revision=59082
Nie wiem czy tak nie ruszy, jak nie to:
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Może kogoś zainteresuje informacja, że projekt Darling, czyli w sumie projekt uruchamiający aplikacje MacOS na Linugzie zaczyna powoli obsługiwać programy z graficznym interfejsem. Pewnie daleka droga zanim będzie dość użyteczny, ale z drugiej strony Apple chce przejść na ARMa. Wine na ARMa działa bardzo dobrze (aplikacji tylko brak), jeśli Darling się rozwinie, to może wreszcie uda się stworzyć jeden system do wszystkich aplikacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie wiem już czy to ja zgłupiałem, czy dysk (ʘʘ) Ma 1TB, używany był jako dysk przenośny a teraz robi w domowym serwerze. W obu przypadkach wolne miejsce jest zaniżone pomimo braku jakichkolwiek danych:

Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sdb1 916G 77M 870G 1% /mnt/NAS

smartctl 6.6 2017-11-05 r4594 [x86_64-linux-4.18.0-193.14.2.el8_2.x86_64] (local build)
Copyright (C) 2002-17, Bruce
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@L3gion: Jaki fs tam masz? Jeśli ext4 to wywaliłeś zarezerwowane bloki? ext4 rezerwuje sobie 5% powierzchni partycji by system się nie sypnął jak przepełnisz dysk ale nie ma sensu z tego korzystać jak nie masz systemu na tej partycji.
  • Odpowiedz
Czy macie jakiś swój personalny przedmiot który daje wam szczęście? Ja mam od kilku miesięcy, to zwykły pierścionek NFC , nie używam jego funkcji bo za głupi jestem, ale noszę go ciągle bo daje mi zawsze szczęście.

W teorii to piercionek który ma dwie karty NFC z jednej strony i jak obróci się pierścień to z drugiej strony nowa karta, próbowałem dodać na jedną stronę płatności Apple Pay ale coś nie działa
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BArtus: Rozumiem Twoj argument z tymi ulatwiaczami. Jednak zauwaz w takim ubunciaku 'ulatwiacze' sa dobrze zrobione i dystrybucja nadaje się na desktop, tylko od czasu do czasu trzeba jakis modul podgrac poprzez modprobe itd. Nie rozumiem czemu ludzie korzystają z tych systemów, rozumiem Twoją tezę, że te systemu sa prostsze bardziej przejrzyste jednak w ogólnym rozruchunku masz system ktory jest bardzo czasochlonny. Ale o gustach sie nie dyskutuje :D
  • Odpowiedz