Bawię się trochę odpalaniem gierek pod Linuxem. Robił ktoś undervolting kart Nvidii (mam RTX-3060)? Macie na to jakieś dobre patenty? Zauważyłem, że gry odpalane pod Protonem działają o kilkanaście procent wolniej niż ich wersje uruchamiane pod kontrolą Windows. Pytanie czy da się coś z tym zrobić? Pewnie nie, bo warstwa emulacji DX -> Vulkan swoje musi kosztować... Ponadto, niezależnie od tego Nvidia swoje stery dla Linuxa może traktować trochę po macoszemu (czy
Wszystko
Najnowsze
Archiwum

gacek_w
- 0
Szala
via Android- 1
@gacek_w zależy od gry, takie GTA IV działa lepiej

fervi
- 1
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
- 3
Specyfikacja może już odbiega od współczesnych norm ale strasznie lubię ten komputer.
Nawet już nie pamiętam kiedy go składałem ale niezawodna maszyna do pracy. Myślę jednak coraz bardziej o jakimś lapku ze stacją dokującą z boku (obsługa 2-3 monitorów), osobną klawiaturą i wpiętym do niego jakimś hubem z dyskami.
W przyszłości trzeba będzie jednak coś kupić jak myślicie lepszy lapek(16
Częściowo tworzę projekty poza domem
Nawet już nie pamiętam kiedy go składałem ale niezawodna maszyna do pracy. Myślę jednak coraz bardziej o jakimś lapku ze stacją dokującą z boku (obsługa 2-3 monitorów), osobną klawiaturą i wpiętym do niego jakimś hubem z dyskami.
W przyszłości trzeba będzie jednak coś kupić jak myślicie lepszy lapek(16
lub 17) z dokiem czy nowa stacjonarka?Częściowo tworzę projekty poza domem
źródło: comment_1673475714nhChGikxH04AfpGHR6yeTp.jpg
Pobierz- 4
W przyszłości trzeba będzie jednak coś kupić jak myślicie lepszy lapek(16 lub 17) z dokiem czy nowa stacjonarka?
@Fat_Mo: Stacjonarka + ultrabook w teren
Może ktoś pracuje na lapku korzystając z docka i mógłby przedstawić wady i zalety takiego rozwiązania?
@Fat_Mo: ja sobie nie wyobrażam bycia przywiązanym do biurka, ostatni stacjonarny komputer miałem 20 lat temu
Jedyne co to dock który dobrze działa z linuxem i obsłuży 3 monitory może być trudno znaleźć, ale pewnie się da
- 2
Ciekawostka od Linuksowego Świra. W sumie Androidowo-Linuksowego, ale walić. Duelyst jest teraz Open Source, a to całkiem ok gierka. Oznacza to, że ilość gier na Linuksie wzrosła o 35%.
https://staging.duelyst.org/
https://github.com/open-duelyst/duelyst
To chyba dlatego, że dwójka będzie wydawana, ale nie jestem pewien, bo graficznie wygląda na ten sam tytuł xD
https://staging.duelyst.org/
https://github.com/open-duelyst/duelyst
To chyba dlatego, że dwójka będzie wydawana, ale nie jestem pewien, bo graficznie wygląda na ten sam tytuł xD
Uszanowanie, robił ktoś może certy z RedHata? Jest opcja online i stacjonarnie, macie jakieś wrażenia, co by było wygodniejsze i ile jest z tym walenia(online)?
#programowanie #programista15k #redhat #devops #linux
#programowanie #programista15k #redhat #devops #linux
źródło: comment_1673441103lNReRmzU7JxKwmvewB76QM.jpg
Pobierz@Nighthuntero: Zdawałem RHCSA stacjonarnie na św Filipa w Krakowie. Ogólnie to był wynajęty, pusty pokój w kamienicy z biurkiem na środku. Laptop postawiony na biurku i dodatkowa kamerka. Czyli to samo bym miał jakbym online robił, jedynie to nie musiałem stawiać systemu itp.
@Nighthuntero: Masz przygotowany komputer, na którym jest interfejs z którego możesz wybrać dwie maszyny wirtualne, lista pytań i to chyba tyle. Z pomocy to tylko manual. A no i w prawym dolnym rogu masz czat z gościem nadzorującym egzamin.
Po X latach postanowilem postawic sobie obok windowsa 10 kubuntu 22.10. Potestowany z pendriva i nastepnie zainstalowany. Fajnie, bo dziala firewire. Drukarka w miarę. Ale potem co chwilę jakieś lagi. Zawieszające się okna. Brak dobrej alternatywy dla foobar2000. Przetestowane chyba z 10 odtwarzaczy i żaden nie mial normalnego zarządzania biblioteka po strukturze folderów jak foobar2000. WineHQ czy tam Bottles to mordęga. W chromium browser nie ma synchronizacji z kontem Google (zostało wycięte
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 2
- 2
Brak dobrej alternatywy dla foobar2000.
@Redux: deadbeef , mplayer, smplayer, vlc - nie kłam
W chromium browser nie ma synchronizacji z kontem Google (zostało wycięte w marcu w linuksach) a Firefox ssie.
Wystarczy, że zainstalujesz google-chrome zamiast chromium. Jeżeli to trudne to znaczy, że zainstalowałeś jakąś gównianą dystrybucje zamiast normalnej. W ArchLinux to po prostu "yay google-chrome" i
- 0
#raspberrypi #linux
Mam taki problem:
Mam malinę z zainstalowanym Raspberry Pi OS LIte, czyli bez GUI, tylko tty
Ustawiłem sobie odpowiednią grupę i tryb hdmi w /boot/config.txt, żeby wymusić 1080p na telewizorze 4K
Mam taki problem:
Mam malinę z zainstalowanym Raspberry Pi OS LIte, czyli bez GUI, tylko tty
Ustawiłem sobie odpowiednią grupę i tryb hdmi w /boot/config.txt, żeby wymusić 1080p na telewizorze 4K
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 8
Pol godziny walczyłem z Linuxem pod Hyper-v. Nie wiadomo czemu nagle nie widział neta. Eth0 up, virtual switch podpięty, net w kompie jest... Nie zauważyłem że wypiął mi się kabel lan z laptopa... Korzystałem z wifi a virtual switch chciał połączenia ethernetowego... #linux #pracait #programista15k #zalesie
- 0
Czy da się ściągnąć linuxa na komórkę jak na pendrive i zbootować z tego system przez usb? Jak to zrobić? Muszę sprawdzić działanie klawiatury w innym OS, a nie mam dostępu do pendrive.
Chodzi o to, że po naciśnięciu Numlock klawisz Backspace wyłącza numlock i przenosi kursor do okna wyszukiwania (jak ctrl+f) i wyskakuje komunikat, czy włączyć przeglądanie przy użyciu kursora (f7). Dzieje się tak w każdej aplikacji.
#linux #
Chodzi o to, że po naciśnięciu Numlock klawisz Backspace wyłącza numlock i przenosi kursor do okna wyszukiwania (jak ctrl+f) i wyskakuje komunikat, czy włączyć przeglądanie przy użyciu kursora (f7). Dzieje się tak w każdej aplikacji.
#linux #
- 2
@deyna: nie rozumiem co Ty tam napisałeś o numlokach, więc może niezwiązane, ale sto lat temu używałem DriveDroid do bootowania Linuksa na PC przez USB do telefonu
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.softwarebakery.drivedroid&hl=en≷=US
chociaż już 4 lata nie aktualizowana to nie wiem
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.softwarebakery.drivedroid&hl=en≷=US
chociaż już 4 lata nie aktualizowana to nie wiem
- 1
@deyna: tak, chyba że się coś zmieniło w ostatnich latach, posprawdzaj może inne aplikacje, jest "Ventoy - Bootable USB", które podobno nie potrzebuje roota, ale ma niskie oceny i też nie wiem czy działa
Chcę zamienić windows 7 na jakiegoś lekkiego linuxa na starym komputerze z czasów Core 2 Duo z 2008r., który będzie służył jedynie do www i przeglądania zdjęć. Problem jest ze sterownikami do karty wifi. Sieci wifi są wykrywane, jest połączenie ale zawsze o prędkości kilkudziesięciu kilobitów na sekundę. Testowałem Mx Linux, Chrome OS Flex, Lite Linux. Czy można zamienić z kartą z nowszego Lenovo G50 na którym jest i będzie Windows?
Przy
Przy
Czy można zamienić z kartą z nowszego Lenovo G50 na którym jest i będzie Windows?
@niedasieukryc: Można, pozwalam.
Czy tam można zainstalować dropboxa i pakiet libre office?
@niedasieukryc: Tak ale Chrome OS ma swoje ograniczenia i to nie do końca jest pełnoprawny linux w znaczeniu GNU/Linux. Ale takie proste rzczy jak libreoffice czy dropbo powinny ci działać.
@niedasieukryc: a udostępnienie internetu z telefonu po USB żeby zaktualizować sterowniki wifi próbowałeś?
@Kryspin013: ja mam dość duża nostalgie do tego distro. A co ci w nim nie pasuje?
- 0
@Kryspin013: ja mam dość duża nostalgie do tego distro. A co ci w nim nie pasuje?
@Roman_Polanski: W sumie to jest ok tylko denerwuje mnie ich menedżer pakietów i to że usilnie starają się pisać narzędzia w TUI przez co mam wrażenie, że zwykłe tekstowe narzędzia dostają po dupie przez to. Jakoś apt i yum bardziej do mnie przemawiają.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
- 0
Zaibstalwoalem sobie linuxa mint i nie widzi mi adaptera WiFi. W poradnikach na necie są instrukcje jak instalować ten sterownik ale twm robią to posiadając internet a ja kabla nie mam.. Jak mam to uruchomić
#linux mam sterowniki na płycie jak coś
#linux mam sterowniki na płycie jak coś
@kopytakonia: daj info jaka to karta sieciowa, wynik lspci | grep -i net
@rtp_diov: znając życie jakiś z-----y broadcom xD
- 0
@Kryspin013: tp link. Już ogarnalem
- 4
@Czlowiek_Ludzki: Nie
- 0
@fervi: Tak myślałem, dzięki.
7
Self-host, minimalizm, Linux, filozofia, psychologia, prywatność, bezpieczeństwo

blog ciekawego człowieka poruszający tematy poruszone w tytule posta i w #tagach double trbl <3 #unlimitedfreeproxies
z- 1
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Jakie lekkie, bezobsługowe, bezawaryjne linuxy z możliwością dodania Firefoxa do autostartu na stary komputer jedynie do www? 120SSD, 3GB RAM Ddr2, Core 2 Duo.
#pytanie #linux #komputery #it #informatyka
#pytanie #linux #komputery #it #informatyka
- 3
@niedasieukryc: Wgraj Lubuntu LTS jak nie lubisz się bawić. Jak chcesz coś jeszcze lżejszego z gotowców to Antix (trochę przerost formy nad treścią, ale czemu nie), a jak jeszcze - to wgraj se Debiana, jakieś super lekkie środowisko typu OpenBox albo lżejsze (i3wm?) i ustaw w pliku konfiguracyjnym by startował Firefox. Fajne w przypadku Kiosków
- 2
@niedasieukryc: Ciężko powiedzieć, bo zależy to od wielu czynników, ale pewnie z ~500MB ramu
Używam fedory KDE i mam 3 problemy:
- Mimo że mam zaznaczone, żeby dyski ładowały się zawsze automatycznie, któryś zawsze tego nie robi i muszę ręcznie klikać na dysk w dolphinie, żeby się załadował.
- gdy używam jakiejkolwiek przeglądarki zdjęć, po pozostawieniu komputera na 5-10 min i włączonego zdjęcia, ono zawiesza i muszę zawsze od nowa szukać zdjęcia. Dysk się resetuje, gdy się nie pracuje na nim?
- moją przeglądarkę Brave, za
- Mimo że mam zaznaczone, żeby dyski ładowały się zawsze automatycznie, któryś zawsze tego nie robi i muszę ręcznie klikać na dysk w dolphinie, żeby się załadował.
- gdy używam jakiejkolwiek przeglądarki zdjęć, po pozostawieniu komputera na 5-10 min i włączonego zdjęcia, ono zawiesza i muszę zawsze od nowa szukać zdjęcia. Dysk się resetuje, gdy się nie pracuje na nim?
- moją przeglądarkę Brave, za
źródło: comment_16730867025P9D4vXhzMTbrDS4dQqDu4.jpg
Pobierz- Mimo że mam zaznaczone, żeby dyski ładowały się zawsze automatycznie, któryś zawsze tego nie robi i muszę ręcznie klikać na dysk w dolphinie, żeby się załadował.
Nie musisz polegać na środowisku.
Możesz w pliku fstab użyć opcji samoczynnego montowania z startem systemu.
https://wiki.archlinux.org/title/Fstab
https://www.man7.org/linux/man-pages/man5/fstab.5.html
@Pulchra_feles: w Plasmie (KDE SC) ustawiasz w "Skojarzenia plików", chociaż ogólnie jest kilka metod wiązania programów i np. aplikacje GTK (np. jak użyjesz Nautilusa jako przeglądarki plików) mogą nie respektować ustawień z środowiska Plasmy
https://wiki.archlinux.org/title/Default_applications
Przy czym zazwyczaj większość opiera się o xdg-open (i chyba na tym pracuje Plasma).
https://wiki.archlinux.org/title/Default_applications
Przy czym zazwyczaj większość opiera się o xdg-open (i chyba na tym pracuje Plasma).
#linux jak zapamiętać poświadczenia aż do zamknięcia terminala, żebym nie musiał wpisywać hasła dla roota za każdym razem... kiedyś to zmieniałem, ale nie pamiętam jak i w dodatku boomer mnie się załącza i dlatego sami se w google szukajcie uprzedzając sugestie
źródło: comment_16730408761keKNjPEtqQU0EWwul6wul.jpg
Pobierz@Waski_jest_debesciak: ew o to.
źródło: comment_1673041791iDFQVPdW98E1a0JHL5S1Mg.jpg
Pobierz@Kryspin013: zrobiłem konto specjalnie żeby tu odpisać
#linux #ubuntu ale ciekawie brzmi ta kolejna, ale tym razem inna od wszystkich dystrybucja
https://www.omglinux.com/vanilla-os-first-release-download/
Secondly, apx allows users to install packages from other distro archives. To do this it creates a container for each distro, and integrates apps installed inside of it with the base system. Subsystem apps work like other apps and can be managed from Vanilla OS Control Center.
https://www.omglinux.com/vanilla-os-first-release-download/
- 3
@Waski_jest_debesciak: a komu to potrzebne skoro na Archu wszystko działa?
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...



















