Bawię się trochę odpalaniem gierek pod Linuxem. Robił ktoś undervolting kart Nvidii (mam RTX-3060)? Macie na to jakieś dobre patenty? Zauważyłem, że gry odpalane pod Protonem działają o kilkanaście procent wolniej niż ich wersje uruchamiane pod kontrolą Windows. Pytanie czy da się coś z tym zrobić? Pewnie nie, bo warstwa emulacji DX -> Vulkan swoje musi kosztować... Ponadto, niezależnie od tego Nvidia swoje stery dla Linuxa może traktować trochę po macoszemu (czy
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Specyfikacja może już odbiega od współczesnych norm ale strasznie lubię ten komputer.
Nawet już nie pamiętam kiedy go składałem ale niezawodna maszyna do pracy. Myślę jednak coraz bardziej o jakimś lapku ze stacją dokującą z boku (obsługa 2-3 monitorów), osobną klawiaturą i wpiętym do niego jakimś hubem z dyskami.
W przyszłości trzeba będzie jednak coś kupić jak myślicie lepszy lapek(16 lub 17) z dokiem czy nowa stacjonarka?
Częściowo tworzę projekty poza domem
Fat_Mo - Specyfikacja może już odbiega od współczesnych norm ale strasznie lubię ten ...

źródło: comment_1673475714nhChGikxH04AfpGHR6yeTp.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

W przyszłości trzeba będzie jednak coś kupić jak myślicie lepszy lapek(16 lub 17) z dokiem czy nowa stacjonarka?


@Fat_Mo: Stacjonarka + ultrabook w teren
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Może ktoś pracuje na lapku korzystając z docka i mógłby przedstawić wady i zalety takiego rozwiązania?


@Fat_Mo: ja sobie nie wyobrażam bycia przywiązanym do biurka, ostatni stacjonarny komputer miałem 20 lat temu

Jedyne co to dock który dobrze działa z linuxem i obsłuży 3 monitory może być trudno znaleźć, ale pewnie się da
  • Odpowiedz
Ciekawostka od Linuksowego Świra. W sumie Androidowo-Linuksowego, ale walić. Duelyst jest teraz Open Source, a to całkiem ok gierka. Oznacza to, że ilość gier na Linuksie wzrosła o 35%.

https://staging.duelyst.org/
https://github.com/open-duelyst/duelyst

To chyba dlatego, że dwójka będzie wydawana, ale nie jestem pewien, bo graficznie wygląda na ten sam tytuł xD
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Nighthuntero: Zdawałem RHCSA stacjonarnie na św Filipa w Krakowie. Ogólnie to był wynajęty, pusty pokój w kamienicy z biurkiem na środku. Laptop postawiony na biurku i dodatkowa kamerka. Czyli to samo bym miał jakbym online robił, jedynie to nie musiałem stawiać systemu itp.
  • Odpowiedz
@Nighthuntero: Masz przygotowany komputer, na którym jest interfejs z którego możesz wybrać dwie maszyny wirtualne, lista pytań i to chyba tyle. Z pomocy to tylko manual. A no i w prawym dolnym rogu masz czat z gościem nadzorującym egzamin.
  • Odpowiedz
Po X latach postanowilem postawic sobie obok windowsa 10 kubuntu 22.10. Potestowany z pendriva i nastepnie zainstalowany. Fajnie, bo dziala firewire. Drukarka w miarę. Ale potem co chwilę jakieś lagi. Zawieszające się okna. Brak dobrej alternatywy dla foobar2000. Przetestowane chyba z 10 odtwarzaczy i żaden nie mial normalnego zarządzania biblioteka po strukturze folderów jak foobar2000. WineHQ czy tam Bottles to mordęga. W chromium browser nie ma synchronizacji z kontem Google (zostało wycięte
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Brak dobrej alternatywy dla foobar2000.


@Redux: deadbeef , mplayer, smplayer, vlc - nie kłam

W chromium browser nie ma synchronizacji z kontem Google (zostało wycięte w marcu w linuksach) a Firefox ssie.

Wystarczy, że zainstalujesz google-chrome zamiast chromium. Jeżeli to trudne to znaczy, że zainstalowałeś jakąś gównianą dystrybucje zamiast normalnej. W ArchLinux to po prostu "yay google-chrome" i
  • Odpowiedz
#raspberrypi #linux

Mam taki problem:

Mam malinę z zainstalowanym Raspberry Pi OS LIte, czyli bez GUI, tylko tty
Ustawiłem sobie odpowiednią grupę i tryb hdmi w /boot/config.txt, żeby wymusić 1080p na telewizorze 4K
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
Pol godziny walczyłem z Linuxem pod Hyper-v. Nie wiadomo czemu nagle nie widział neta. Eth0 up, virtual switch podpięty, net w kompie jest... Nie zauważyłem że wypiął mi się kabel lan z laptopa... Korzystałem z wifi a virtual switch chciał połączenia ethernetowego... #linux #pracait #programista15k #zalesie
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy da się ściągnąć linuxa na komórkę jak na pendrive i zbootować z tego system przez usb? Jak to zrobić? Muszę sprawdzić działanie klawiatury w innym OS, a nie mam dostępu do pendrive.
Chodzi o to, że po naciśnięciu Numlock klawisz Backspace wyłącza numlock i przenosi kursor do okna wyszukiwania (jak ctrl+f) i wyskakuje komunikat, czy włączyć przeglądanie przy użyciu kursora (f7). Dzieje się tak w każdej aplikacji.
#linux #
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@deyna: tak, chyba że się coś zmieniło w ostatnich latach, posprawdzaj może inne aplikacje, jest "Ventoy - Bootable USB", które podobno nie potrzebuje roota, ale ma niskie oceny i też nie wiem czy działa
  • Odpowiedz
Chcę zamienić windows 7 na jakiegoś lekkiego linuxa na starym komputerze z czasów Core 2 Duo z 2008r., który będzie służył jedynie do www i przeglądania zdjęć. Problem jest ze sterownikami do karty wifi. Sieci wifi są wykrywane, jest połączenie ale zawsze o prędkości kilkudziesięciu kilobitów na sekundę. Testowałem Mx Linux, Chrome OS Flex, Lite Linux. Czy można zamienić z kartą z nowszego Lenovo G50 na którym jest i będzie Windows?

Przy
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy można zamienić z kartą z nowszego Lenovo G50 na którym jest i będzie Windows?


@niedasieukryc: Można, pozwalam.

Czy tam można zainstalować dropboxa i pakiet libre office?


@niedasieukryc: Tak ale Chrome OS ma swoje ograniczenia i to nie do końca jest pełnoprawny linux w znaczeniu GNU/Linux. Ale takie proste rzczy jak libreoffice czy dropbo powinny ci działać.
  • Odpowiedz
@Kryspin013: ja mam dość duża nostalgie do tego distro. A co ci w nim nie pasuje?


@Roman_Polanski: W sumie to jest ok tylko denerwuje mnie ich menedżer pakietów i to że usilnie starają się pisać narzędzia w TUI przez co mam wrażenie, że zwykłe tekstowe narzędzia dostają po dupie przez to. Jakoś apt i yum bardziej do mnie przemawiają.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Zaibstalwoalem sobie linuxa mint i nie widzi mi adaptera WiFi. W poradnikach na necie są instrukcje jak instalować ten sterownik ale twm robią to posiadając internet a ja kabla nie mam.. Jak mam to uruchomić
#linux mam sterowniki na płycie jak coś
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam nowy, składany Pc z przyzwoitymi podzespołami i gnome w każdej innej dystrybucji śmiga jak ta lala. Oprócz Fedory. Gnome na Fedorze strasznie tnie i jakoś się mnie przez to odrzuca do tej dystrybucji. Jest jakieś na to rozwiązanie czy ten typ tak ma?
#linux #fedora
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@niedasieukryc: Wgraj Lubuntu LTS jak nie lubisz się bawić. Jak chcesz coś jeszcze lżejszego z gotowców to Antix (trochę przerost formy nad treścią, ale czemu nie), a jak jeszcze - to wgraj se Debiana, jakieś super lekkie środowisko typu OpenBox albo lżejsze (i3wm?) i ustaw w pliku konfiguracyjnym by startował Firefox. Fajne w przypadku Kiosków
  • Odpowiedz
Używam fedory KDE i mam 3 problemy:
- Mimo że mam zaznaczone, żeby dyski ładowały się zawsze automatycznie, któryś zawsze tego nie robi i muszę ręcznie klikać na dysk w dolphinie, żeby się załadował.
- gdy używam jakiejkolwiek przeglądarki zdjęć, po pozostawieniu komputera na 5-10 min i włączonego zdjęcia, ono zawiesza i muszę zawsze od nowa szukać zdjęcia. Dysk się resetuje, gdy się nie pracuje na nim?
- moją przeglądarkę Brave, za
Pulchra_feles - Używam fedory KDE i mam 3 problemy: 
- Mimo że mam zaznaczone, żeby ...

źródło: comment_16730867025P9D4vXhzMTbrDS4dQqDu4.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki #linux chciałem sobie zrobić #omv #nas - kieszeń ugreen z usb3 na dysk 3,5 cala wymaga wciśnięcia przycisku po zaniku zasilania... wszystkie kieszenie tak mają? sugerowałem się przy zakupie opiniami i dobrej pracy pod linuksem głównie
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #ubuntu ale ciekawie brzmi ta kolejna, ale tym razem inna od wszystkich dystrybucja

Secondly, apx allows users to install packages from other distro archives. To do this it creates a container for each distro, and integrates apps installed inside of it with the base system. Subsystem apps work like other apps and can be managed from Vanilla OS Control Center.


https://www.omglinux.com/vanilla-os-first-release-download/
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach