Mam Windowsa i zastanawiam się czy jak zainstaluję Linuxa, to czy będę mógł swobodnie zmieniać system operacyjny z jednego na drugi i vice versa za pomocą kilku kliknięć, czy będzie to wymagało ponownej czasochłonnej instalacji systemu. #informatyka #windows #linux
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@placebo_
jak zainstajulesz obok Linuxa to przy starcie systemu będziesz sobie wybierał co chcesz odpalić.
Ogólnie to wszystko będzie działać git ale lepiej jest wyłączyć automatyczne update w windowsie bo potrafią zepsuć dual boota
  • Odpowiedz
@ruum: dobra, @vries miał racje. Nazwa pliku w /usr/share/applications miała zdublowane desktop.desktop. Poztostaj kwesta ikony jaki i nazwy w uruchomianych aplikacjach. Dodam, że jak przypnę ikonę telegramu, to po uruchomieniu pojawia się druga ikona jak w poniższym zrzucie z nazwą org.telegram.desktop
Wydaje się jak by skrót aplikacji nie był powiązany z uruchomioną aplikacją. Jakieś sugestie?
dzialoZaglady - @ruum:  dobra, @vries miał racje. Nazwa pliku w /usr/share/applicatio...

źródło: Zrzut ekranu z 2023-02-02 07-15-02

Pobierz
  • Odpowiedz
@dzialoZaglady: @vries @ruum
Kurła nie wiem jak ale zrobiłem. Podsumowując dla potomnych:
1. znalazłem i zmieniłem w /usr/share/applications nazwę pliki org.telegram.desktop.desktop na org.telegram.desktop po czym telegram pojawił się w menu programów z problemem który opisałem wyżej.
2. potem znalazłem drugi plik z dublowaną nazwą desktop.desktop ale w folderze flatpak, zmieniłem go. Telegram znikną z menu aplikacji
3. Odinstalowałem pakiet rmp i w nautilusie znalazłem pliki telegram i usunąłem
  • Odpowiedz
#linux #linuks

Jeśli po wybraniu pierwszej lub drugiej opcji (Innych nie próbowałem) ekran robi się czarny i w lewym górnym rogu miga pozioma kreska to znaczy że coś źle ustawiłem w biosie czy co mogło się stać?
Robię to na komputerze z 2006 roku to może coś jest już nie sprawne albo nie kompatybilne?
PawelW124 - #linux #linuks

Jeśli po wybraniu pierwszej lub drugiej opcji (Innych nie...

źródło: Screenshot 2023-02-01 at 18-33-26 How to install Xubuntu - YouTube

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Może ktoś ma wiedzę jak to ugryźć. Mam aplikację w Dockerze, która nadaje na konkretnym porcie. Muszę odpalić jeszcze z 2 instancje, ale nie mogą na tym samym porcie działać xD A na innym nie mogą. Zastanawiam się jak to można ugryźć. Oczywiście najlepiej mieć oddzielne Ip, a jeszcze lepiej - oddzielny serwer. Nie można mieć jednak wszystkiego ... Chyba :P

Czy coś można zrobić oprócz kupowania IPków?

#linux
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dlaczego nie mogą na innych?

Docker 1: Internal 80 - External 80
Docker 2: Internal 80 - External 81
Docker 3: Internal 80 - External 82

Napisz trochę więcej o co chodzi :-)
  • Odpowiedz
@fervi: też losowałem, coś w stylu (z głowy, bo nie chce mi się szukać ;)

if $(netstat -l | grep 1234 | wc -l); then
$port=$(python3 -m random "print(random.randint(0, 10**5)")
while [ $(netstat -l | grep $port | wc -l) -gt 0 ]; do
$port=$(python3 -m random
  • Odpowiedz
Ej bo jestem debilem i nie wiem: jak otworzyć jako administrator katalog w fedorze? na LInux Mint klikam ppm i mam "uruchom jako administrator" a na Fedorze jak to zrobic zeby otworzyc dany katalog z uprawnieniami administratora? #fedora #linux
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Sebek_Bonk: Tak na przyszłość odpalanie aplikacji GUI w Linuksie jako admin to kiepski pomysł i część nawet zaczęła to blokować (np. aplikacje KDE odmawiają uruchomienia jak wykryją, że są uruchamiane jako root). Porządnym podejściem jest zażądanie praw admina do danej operacji i tylko do niej bez odpalania całej aplikacji jako root. W Nautilusie możesz zarządzać plikami jako admin jak w ścieżkę katalogów (możesz ją zmodyfikować używając skrótu Ctrl+L) wpiszesz "admin:///",
  • Odpowiedz
#linux podłączyłem kartę SoundBlaster AE-7 na Linux Fedora Silverblue (a w zasadzie Kinoite, bo KDE) żeby mieć dźwięk 5.1. Ustawienia dźwięku zaczęły mi szaleć: jak klikam test głośnika, okno ustawień się wiesza, a zwyczajne odpalenie youtube czy spotify nie działa (cisza), jak zmienię głośność to sama mi wraca na 44%, karty dźwiękowe zmieniają nazwy i raz jest ich więcej, raz mniej itd. Z moją wbudowaną kartą dźwiękową nie mam żadnych
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@s_theCapt nie ustawiaj żadnej konfiguracji oprócz wyjścia audio na SB. Dolby Digital wlaczy się dopiero po uruchomienu jakiegoś video ze ścieżką dd. e samym systemie będzie tylko stereo jak i na yt. zawsze można w vlc odpalić jakiś film i zakładce dźwięk wybrać urządzenie wyjścia i w ten sposób sprawdzić czy jest ok
  • Odpowiedz
Korzystacie z jakiejś apki do zapamiętywania i przechowywania haseł? Fajnie jakby działała na linuxie i windowsie oraz była for free. Ostatnio dawno się nie logowałem na win11 i okazuje się ze wysyłam jakiś spam z jakiś linkiem na dc a także dostałem bana w apexie na steamie. Chciałbym w przyszłości uniknąć takich sytuacji i zmienić wszędzie hasła. Na codzień korzystam z linuxa a okazyjnie chodzę na windowsa.

#linux #windows
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kwiato: Używam KeePassXC (koniecznie wersja XC bo sam KeePass przestał był już rozwijany) do przechowywania haseł plus Syncthing do synchronizacji. Na Adroida jest darmowa apka, na Linuksie korzystam na Kubuntu w wersjach 18.04 oraz 22.04 - na wszystkich 3 urządzeniach działa super i mogę polecić. KeePassXC jest przede wszystkim bezpieczny i wyłącznie pod Twoją kontrolą - sam dbasz o synchronizację (Syncthing) więc nie ma ryzyka, że Twojego dostawcę usługi (jak
  • Odpowiedz
ehhh... po wybudzeniu z uśpienia nie mogę wyszukać żadnej sieci #wif ()
karta wifi jest jakby DISABLED (?)

na #windows też mi się czasem zdarzała taka sytuacja, jednak tam w menadżerze urządzeń wyłączałem/włączałem kartę sieciową (albo odinstalowywałem) i po chwili znowu banglało, a tutaj to nie wiem co zrobić xD

jak to naprawić bez restartowania systemu?
Marcinnx - ehhh... po wybudzeniu z uśpienia nie mogę wyszukać żadnej sieci #wif ᕙ(⇀‸↼...

źródło: Zrzut ekranu z 2023-01-31 11-04-10

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@fervi: restart networking nie działa, restart NetworkManager nic nie wnosi..
Powertop coś mi zabanglać nie chce.. po włączeniu/wpisaniu w terminal sudo powertop dostaję tylko puste okno terminala xD

@wojciet:

żadnym suwakiem ani poleceniem
  • Odpowiedz
  • 0
mimo wszystko, dzięki za chęci ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zaraz i tak zresetuję kompa, bo poprzeglądałem najważniejsze rzeczy..

jednak jeśli ktoś miałby jeszcze jakiś ekstra pomysł na rozwiązanie tego problemu, to zapraszam do dyskusji, bo problem z pewnością kiedyś powróci xD
  • Odpowiedz