pytanie odnośnie linuxa i nvidia. mam gtx 1050 ti i o ile na windowsie gry śmigają, to na linuxie mam może z 20 fps max. tylko cs 1.6 jako tako chodzi. To prawda że nouveau taki #!$%@? i nic sie z tym nie da zrobić i tylko wracać na windowsa?
#linux
@bruuh: Wiele rzeczy na sterownikach nvidii działa ujowo, ale biorąc nvidię trzeba zacisnąć poślady i używać.
- Gallium Nine to kiedyś był hit, pozwalał na uruchamianie gier DirectX9 z bardzo wysoką wydajnością. Oczywiście nie dla Nvidii
- Przełączanie grafik wbudowane w Linuksa działa - poza Nvidią
- Wayland to przyszłość Linuksa. No oczywiście Nvidia wspiera to #!$%@?

I tak dalej i tak dalej.
  • Odpowiedz
z tego co ja wiem to przełaczanie gpu odbywa się jedną komendą prime-select z paczki nvidia-prime ale musisz mieć sterowniki nvidii a nie tamto gówno


@bruuh: Nom i musisz się przelogować albo zrobić reboot systemu

- Wayland to przyszłość Linuksa. No oczywiście Nvidia wspiera to #!$%@?


@fervi: Niedawno poslzi po prozum do głowy i dadzą wsparcie dla gbm zamiast tego gównianego egl streams z którgo nikt nie chciał korzystać
  • Odpowiedz
@cofko: no to tam jestem cały czas, myślałem że znajdę coś u nas.
Dziwne że to tak zdechło, chyba tylko z technicznych for elektroda się trzyma, ale wiadomo, same dziadki ze słownikami w dłoni robiący sobie dobrze pod klawiaturami na wzajem. Smutek mnie przepełnia :)
  • Odpowiedz
Ja mam malinę (4b) z sambą. Myślałem czy nie kupić SSD, ale miałem pendrive i stary hdd. System postawiłem na pendrive, dane mam na hdd. Wszystko działa.


@Bpnn: @dominik949: ja mam system na SSD i 4TB Seagate Backup Plus HUB na dane. Malina z SSD startuje i pracuje o niebo lepiej niż z karty. Przy czym system na pendrive może szybko pendrive wykończyć, bo kontroler nie jest przystosowany do takiej
  • Odpowiedz
Czy istnieje jakaś biblioteka do PHP albo rozwiązanie na poziomie systemu plików linuxa, aby nie tworzyły się fizyczne duplikaty plików, podczas uploadu przez użytkowników? Coś co sprawdza sumę kontrolną pliku i w razie duplikatu, tworzy "wirtualny plik", który użytkownik może sobie skasować, a fizyczny plik zostanie skasowany, dopiero gdy pozostanie jego ostatnia kopia?

#php #serwery #linux #programowanie
#anonimowemirkowyznania
Mireczki, pilne zapytanie i prośba o pomoc (z anonimowych ze względu na prywatność):

Planuję #zakupy solidnego laptopa typu biznesowego do 7,000 złotych, który będzie przez większość czasu podłączony do dużego monitora i kamerki internetowej 4k.
Pomyślałem o Macbooku Air M1 z 16GB RAM i 512GB SSD ze względu na procesor i powiązaną prędkość pracy przy wielu kartach, obudowę, lekkość i brak wentylatora.

1. Czy w tej cenie polecilibyście innego laptopa, a
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mireczki, pilne zapytanie i prośba ...

źródło: comment_16365659040drbcE2IKuiUmhyTMFsdrI.jpg

Pobierz
Jak to jest z szyfrowaniem dysku i #prywatnosc na #macbook #macos? Czy mogę sobie zrobić dual boota i mieć na dysku osobnego #linux?


@AnonimoweMirkoWyznania: Mac FileVault, Linux LUKS tylko nie wiem czy to i to będą razem działały szczególnie Linux na M1

6. Czy gdybym w przyszłości zdecydował się na bardziej wymagający VR lub gry, to mogę podpiąć pod niego jakąś zewnętrzną kartę grafiki?


@AnonimoweMirkoWyznania: Na Macu ePGU
  • Odpowiedz
@DoloremIpsum: To też jest opcja, ale na pozycji DevOps jesteś często chaos-monkey, w wielu firmach to człowiek od wszystkiego, co też mi średnio leży...
Chciałbym odpowiadać w korpo za konkretnie jedną rzecz stąd wolę jeszcze bardziej zawężone specjalizacje w stylu jak podałem wyżej.
  • Odpowiedz
#linux #nextcloud #programowanie #opensource

szukałem ostatnio czegoś w stylu "pamiętnika", żeby pisać sobie kiedy zmieniałem olej w aucie, kiedy kupiłem opony itp... wszystkie istotne rzeczy, których nie mogę sobie często przypomnieć po paru miesiącach / latach...

Bardzo do gustu przypadł mi jrnl.sh - konsolowy pamiętnik zapisujący do szyfrowanego pliku w dowolnej lokalizacji.
Taki plik utworzyłem sobie w katalogu #nextcloud i to się pięknie synchronizuje na wszystkich maszynach jednakże...

brakuje apki pamiętnika w
@brightit:
Ja właśnie szukam zamiennika evernote i znalazłem joplin. Jest opensource, ma aplikacje na różne systemy, synchronizację of course i szyfrowanie end-to-end. Synchronizacja albo z niektórymi usługami chrumowymi albo własny serwer joplin.
  • Odpowiedz
Wybór padł! Jednak lapek, a nie stacjonarka. Zastanawiałem się nad propozycją AMD w desktopie o której przypomniał @wolodia pod jednym z moich ostatnich wpisów.
Znalezienie czegoś solidnego i w miarę taniego na Intelu i tylko niebieskich brałem pod uwagę. Rozejrzałem się jednak za Dellami z Ryzenami i znalazłem.

Mój nowy lapek to będzie Dell G15 z Ryzenem 7 5800H, 32GB RAM DDR4 3,2 GHz, SSD 512GB + (dorzucę) 1TB HDD.
Grafika to
dźwięk z pulse przechodzi do pipewire gdzie jest odpalany. Podobnie z Alsą i Jackiem


@fervi: no tak ale pulse działa identycznie w zasadzie.

Ja wiem czym jest pipewire ale z niego nie korzystałem. Oficjalnie to chyba na razie gnome i kde ma to tylko.
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Wgrać możesz gdzie chcesz i chyba będzie działać.

Pulse faktycznie działa na tej zasadzie, ale oczywiście Pipewire nie należy do red hata, więc mniej #!$%@? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale lepiej niby sobie radzi z urządzeniami na Bluetooth, dodatkowo ma tryb (może działać?) przy niskim opóźnieniu, czemu PA nie potrafi
  • Odpowiedz
Drodzy eksperci #linux #raspberrypi mam problem ( ͡º ͜ʖ͡º).
Chciałem sobie odpalać skrypt po każdym uruchomieniu komputera.
Zatem w crontab - e dodaje :
@reboot /home/user/skrypt.sh

I wszystko działa dopiero jak po restarcie user się zaloguje, inaczej skrypt nie działa. A ja chce bez żadnego logowania tylko po samym restarcie
Co jest nie tak?
@solid959: możesz użyć serwisu systemd, coś a'la:

[Unit]
Description=Skrypt

[Service]
Type=Simple
ExecStart=/bin/bash /path/to/your/script.sh

[Install]
WantedBy=multi-user.target

wrzuć do /etc/systemd/system/skrypt.service i 'systemctl enable skrypt' żeby odpalał się przy każdym boocie
  • Odpowiedz
Witam wszystkich!

Nadszedł czas abym zagłębił się bardziej w temat :) posiadam raspberry pi 4b i nuc'a od intela. Do tej pory bawiłem się linux'em, pythonem i dockerem. Posiadam zainstalowane między innymi pi-hole, omv, domoticz itp

Nigdy za to nie bawiłem się bardziej w kierunku elektroniki - gpio, podłączanie czujników i takie tam

W tym zakresie jestem totalnie zielony i proszę o poradę, chciałbym zbudować czujnik temperatury z alarmem do pieca co
@fasola_i_groch: zerknij na forbot, na YT masz: explainingcomputers - gość robi wiele takich projektów wytłumaczonych łopatologicznie, może Andreas Spiess (ale to raczej dla mocno zaawansowanych), ogólnie wyszukaj na YT "raspberry pi temperature sensor" i będziesz miał dosłownie setki toutoriali. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
#linuksowyswir #linuksowyswirgry - Taki do czarnolistowania

Murki - udało się :P A przynajmniej częściowo. Dzisiaj jest dzień w którym oficjalnie wydaję bętę mojej gry - Summoned Monsters.

Otóż jak już mówiłem wiele razy tutaj - jest to alternatywna, w pełni FLOSS gra inspirowana 1 generację gry Yu-Gi-Oh!, czyli jak ktoś grał w dzieciństwie w grę - to zapewne w tę wersję. Niestety na przestrzeni lat gra by utrzymać swoją popularność (to chyba
fervi - #linuksowyswir #linuksowyswirgry - Taki do czarnolistowania

Murki - udało ...

źródło: comment_1636401506TdHABQIeRGf9RAq2XtKfIr.jpg

Pobierz
@omlecikzpasztetem: Oj nie wiem. Problem w tym, że o ile jest możliwość potencjalna podmienienia plików językowych (jeśli powstaną) to nie wiem czy można zrobić wybierałkę albo coś podobnego
  • Odpowiedz