Dlaczego Spiderman nie istnieje?
Ciekawy art. z wyborczej (w komentarzu jest całość tekstu, a w powiązanych źródło oraz rycina z artykułu) na tytułowy temat.
Spiderman nie mógłby istnieć z punktu widzenia nauki.
Dlaczego? Problemem jest masa, a dokładniej to stosunek powierzchni do masy.

Ale stosunek powierzchni do masy ma też niebagatelne znaczenie przy poruszaniu się po pionowych powierzchniach za pomocą przyssawek. Aby utrzymać się wbrew sile przyciągania mrówce wystarczy niespełna 0,1 proc.
MalyBiolog - Dlaczego Spiderman nie istnieje?
Ciekawy art. z wyborczej (w komentarzu...

źródło: comment_tNeWjOg1ZDWYVb0WhvwT5vcZZ5pmenqS.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 6
@MalyBiolog: chyba wyborcza ma problemy z informacjami. Gekony używają do przyczepiania się do ścian nanowloskow którymi są pokryte ich lapki, a one łączą się z cząstkami warstwy wierzchniej płaszczyzny po której się poruszają wiązaniami Van der Waalsa. Nie wiem czy można to nazwać "przyssawkami". Te włoski gekona maja ogromną moc i pozwalają mu zwisac z umocowana jedną łapą. Podejrzewam, że jakby się dało coś takiego zaimplementować człowiekowi, oczywiście z delikatnymi
  • Odpowiedz
Globalny klimat - 2015 i grudzień 2015 najcieplejsze w historii

Co za rok - El Nino i ocieplenie dały nam imponujący rekord - 0,16°C cieplej niż w rekordowy (do tej pory) 2014. Aż 10 z 12 miesięcy biło rekordy temperatury. Rok był najcieplejszy na lądzie i oceanach na obu półkulach. Jeżeli ktoś twierdzi jeszcze, że ocieplenia nie ma - trudno to obronić.

#nauka #swiat #liganauki
Sierkovitz - Globalny klimat - 2015 i grudzień 2015 najcieplejsze w historii 

Co z...

źródło: comment_VjRYNcjUMksRJV3ZB89GoWI2ZP0Lc1HK.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jeżeli ktoś twierdzi jeszcze, że ocieplenia nie ma - trudno to obronić.


@Sierkovitz: Jeżeli ktoś jest mądrzejszy niż wszystkie prace naukowe na ten temat, to obrazek go raczej nie przekona :(
  • Odpowiedz
@j3sion: To nie jest w żadnym stopniu odpowiedź na pytanie - dodatkowo świadczy o twoim naiwnym zrozumieniu problemu - przecież nikt nie twierdzi, że CO2 jest jedyną przyczyną - raczej, że jest głównym czynnikiem napędzającym zmiany. I wobec tego jest silny konsensus naukowy. "różne teorie" to nic niemówiący frazes.

Dlaczego zwalanie tego na CO2 jest idiotyczne - ponowię?
  • Odpowiedz
Czytałem trochę o tej akcji z gwiazdą, która wykazuje dziwne spadki jasności - jedną z teorii jest budowa sfery Dysona. Pomijając kwestie słuszności tych wypowiedzi - zastanawia mnie, jak będzie wyglądała hipotetyczna cywilizacja, która będzie zaspokojona pod względem energetycznym. No bo w naszym przypadku - postęp jest pchany coraz większym zapotrzebowaniem energii. Może warto do tego zaliczyć również ludzką ciekawość oraz (niedoceniane) lenistwo poparte kreatywnością. Co w przypadku uzyskania nielimitowanego źródła energii
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wafel93: Pozwolę sobie zacytować Stanisława Lema z jego ostatniej powieści pt. "Fiasko":

Dopóki pozwalało na to stałe przy wytracaniu chyżości ciążenie, bywał

często u Laugera i przysłuchiwał się jego debatom z Goldem i Nakamurą, astrofizykami,

obracającymi się najczęściej wokół zagadki “nadokiennych" cywilizacji. Takich, które

uchodziły z głównego ciągu na diagramie Hortegi-Neyssla. Ponieważ nic nie było
  • Odpowiedz