Czytał ktoś może książkę Briana Greene Piękno wszechświata. Superstruny, ukryte wymiary i poszukiwanie teorii ostatecznej i mógłby powiedzieć, czy jest ona przystępna dla totalnego laika z fizyki? Interesuje mnie temat teorii strun i alternatywnych rzeczywistości, jednak moja przygoda z fizyką zakończyła się w gimnazjum i to z kiepskimi wynikami. Może ktoś mógłby polecić inną książkę na ten temat?

#fizyka #nauka #fizykakwantowa #teoriastrun
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DoloremIpsum: Temat poruszany wielokrotnie, samolot wystartuje. Zacznie poruszać się normalnie do przodu poprzez odrzut silników, osiągnie odpowiednią prędkość i wystartuje. Taśmociąg nie jest w stanie temu przeciwdziałać ponieważ samoloty nie posiadają napędowych kół.
Jako efekt uboczny prędkość obrotowa kół samolotu oraz taśmociągu zaczną rosnąć do nieskończonych prędkości (ale zakładamy że nie ma z tym problemu bo problem i tak jest teoretyczny).
  • Odpowiedz
Tranformator trójfazowy typu core, podłączony tak, że tylko środkowe uzwojenie pierwotne jest podłączone do fazy zasilającej, a odbiornik jest podłączony do uzwojenia wtórnego również środkowego. Pozostałem 4 cewki pozostają niepodłączone.

1. Czy w takiej konfiguracji taki transformator będzie pracować tak jak jednofazowy na rdzeniu E (shell)?

Jeśli tak, to czy jego sprawność będzie mniejsza?

2.
passage - Tranformator trójfazowy typu core, podłączony tak, że tylko środkowe uzwoje...

źródło: comment_1646832531tKi6xMEU8NlqtM4wbIwKoU.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@passage:

1. Czy w takiej konfiguracji taki transformator będzie pracować tak jak jednofazowy na rdzeniu E (shell)?


Teoretycznie tak lecz raczej transformatory trójfazowe są połączone w gwiazdę więc ich 3 fazy są złączone w obudowie i nie ma do nich dostępu dlatego trudno będzie wyizolować jedno uzwojenie
  • Odpowiedz
Ponieważ głównym celem badań naukowych jest wyrażenie harmonii istniejącej w naturze, widzimy od razu, że teorie naukowe muszą mieć wartość estetyczną. Miarą sukcesu teorii naukowej jest zatem jej wartość estetyczna, ponieważ określa ona, w jakim stopniu teoria wniosła harmonię w dziedzinie, w której przedtem panował chaos. To wartość estetyczna jest uzasadnieniem teorii naukowej, jak również metody naukowej. Ponieważ fakty bez praw nie są interesujące, a prawa bez teorii miałyby, w najlepszym przypadku,
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Clermont: to proste. Teorie naukowe starają się odzwierciedlać rzeczywistość, podobnie jak powiedzmy obrazy czy zdjęcia. Zdjęcie czy obraz pięknego przedmiotu czy osoby będzie piękniejsze od obrazu postaci brzydkiej. Tak samo z teoriami, opisujące piękne rzeczy będą piękniejsze. A ponieważ rzeczywistość jest fundamentalnie piękna, to samo przez się się rozumie, że teorie prawdziwie opisujące świat są najpiękniejsze ;)

  • Odpowiedz
#fizyka #pytaniedoeksperta

Zastanawiałem się nad następującym problemem.
Mamy napędzany na tył samochód który wyskakuje na hopce. W czasie lotu przód zaczyna za bardzo opadać.
Wiadomo że dodanie gazu spowoduje korekcję tego pochylenia - bo musi być spełniona zasada zachowania momentu pędu - wzrost prędkości obrotowej tylnych kół musi być zrekompensowany obrotem nadwozia wokół tylnej osi w przeciwnym kierunku. To jest w miarę intuicyjne.

Co
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@no_proof: > torsen czy haldex?
Bardizej interesuje mnie przypadek wyidealizowany - załóżmy "idealnie sferyczna krowa" ; ). Czyli w praktyce byłyby by to wszystkie dyfry zblokowane na 100%.
  • Odpowiedz
"The CMY Cube" - ta kostka rozgrzeje wam mózg - niesamowite wykorzystanie nauki

Kostka, która ma różne kolory w zależności z której strony się na nią patrzy. Niesamowite zjawisko wynikające z fizyki światła i naszej percepcji w zakresie postrzegania kolorów.

https://www.wykop.pl/link/6545929/the-cmy-cube-ta-kostka-rozgrzeje-wam-mozg-niesamowite-wykorzystanie-nauki/

#
Mr--A-Veed - "The CMY Cube" - ta kostka rozgrzeje wam mózg - niesamowite wykorzystani...

źródło: comment_16465717122qRCUeD6rcOPtDgzroyQYe.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jaką siłę według was w rzeczywistym świecie miałby ogień który był ziany przez najbardziej agresywnego ze wszystkich smoków Drogona z Gry o tron?

W post produkcji autorzy serialu zdecydowali ukazać palące się ciała krzyczących z bólu żołnierzy co według mnie miało podkreślić potęgę Drogona jak i sprawić by ukazać bitwę w sposób bardziej dosadny i brutalny. Ale patrząc na samą wielkość stożka wyziewanego ognia z pyska smoka, stężenia ognia jego koloru (około
Glimpse0fTheFuture - Jaką siłę według was w rzeczywistym świecie miałby ogień który b...

źródło: comment_1646557494kZMo8n5lS7Qc4w7f2ANkw9.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie tak łatwo spopielic od razu człowieka. 1000 stopni tego nie zrobi. Podczas gaszenia pomieszczenia, w środku mamy około 800 stopni (bliżej sufitu). W wypadku smoków to ten ogien wyglądał jak z miotacza ognia czyli wylatuje nie gaz a taki pirożel który jest bardzo gorący i przylepia się do ofiary i na niej płonie. Ale to nie jest natychmiastowa smierć.
  • Odpowiedz
Mam prośbę, chce zrobić sobie z wkrętarki latarkę LED. I tu moje pytanie wkrętarka ma akumulatory 12V 1.3Ah Ni-Cd oraz takie układy jak na zdjęciu. Zastanawiam się ile max Wattów mogę podłączyć LED? Tzn dam pewnie jakiś ogranicznik ale np mogę dać dla 12V - 5A? Bo patrzę ze elementy mają zapas ale mogę się mylić...
#elektronika #elektryka #fizyka #prad #led #
kolonko - Mam prośbę, chce zrobić sobie z wkrętarki latarkę LED. I tu moje pytanie wk...

źródło: comment_1646527062qafHZmIuWud2jpaOy5Sp8l.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@solid959: Niewarto. Teoretycznie miało być dopisane coś o jego ostatniej pracy z Ekertem, której za ważną nie uważa nikt poza jej autorami i kilkoma dziennikarzami. Ale spis treści jest taki sam jak w pierwszym wydaniu, więc nie wiem. Tak czy inaczej niewarto wydawać kolejnych kilku dyszek.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Znalezisko: Fizyka cząstek elementarnych – przekraczanie granic poznania, Paweł Malecki

Z czego składa się Wszechświat? Jak działa? Człowiek zadaje sobie te pytania od zarania dziejów. Dziś wiemy o tym wciąż niewiele, ale ciągle szukamy odpowiedzi. Znamy (i stosujemy!) metody badania najmniejszych części składowych Wszechświata oraz zjawisk, jakie pomiędzy nimi zachodzą, znamy też, przynajmniej w przybliżeniu, strukturę tych zjawisk, wciąż jednak pozostaje bardzo wiele otwartych pytań. Pomimo odkrycia w 2012 roku cząstki Higgsa,
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach