Wpis z mikrobloga

@k2Marko: xd Jesli dobrze rozumiem te dziwną analogię (puszczona moneta kręci sie coraz szybciej?) to nie prawda. Jesli puscimy monetę w okolo zaglebienia imitujacego grawitację słońca to moneta nie kręci sie coraz szybciej tylko porusza sie po coraz mniejszym okręgu. Zjawisko to spowodowane jest wytracaniem prędkości przez monetę na skutek tarcia i oporu powietrza.
@k2Marko Ziemia nie spadnie na Słońce bo niby czemu? I co ma do tego jakaś moneta gdzieś puszczona(?)?

Ziemia cały czas odsuwa się od Słońca bo Słońce przecież cały czas spala swoją masę oraz wyrzuca jej część w postaci wiatru słonecznego. Lżejsze Słońce - słabsze przyciąganie.

I tak jak piszesz, pewnie kiedyś Słońce spuchnie i spali Ziemię, mimo że ta się oddali się na dalszą orbitę.
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni @jamajskikanion

Ta tablica wisi w jednym z budynków zamojskiego zoo przy takiej lejkowatej skrzynce na datki. Można wesprzeć zoo i wrzucić monetke która kręci się spadając na końcu do otworu lejka, stąd ta analogia. Ktoś miał pewnie takie skojarzenie z planetami i spłodził fakenewsowa tablice która po dziś dzień wprowadza w błąd setki odwiedzających ogród zoologiczny. Szkoda że nie zweryfikował swojej odkrywczej teorii :(
@k2Marko: jakby na Ziemię działały (proporcjonalnie) tak potężne siły tarcia jak na monetę, to może by i spadła, ale kosmos jest "wypełniony próżnią" i nie ma tak łatwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak już z innej beczki, często pojawiające się w mediach pomysły "wrzucenia" czegoś w Słońce są nierealne, bo energia jaką trzeba zużyć, żeby zbić okołosłoneczny ruch orbitalny wynosi tyle, że o ja #!$%@?ę, to się