Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
wpisy
Najnowsze
Archiwum

jaqqu7
- 5

jaqqu7
- 6
@zolwixx: Najgorsze, że oni mają jakieś p------e ilości manpowera, wysoki force limit, dyscyplinę z tradycji, cavalry combat ability, do tego bonusy od janczarów jak dodasz do tego idee militarne to się robią nie do z-------a jak przyblobują.

jaqqu7
- 4
@KuterPstragow: Turcja w tym okresie zaczynała odstawać od reszty Europy technologicznie i wojskowo. Pomimo olbrzymiej armii był to gigant na glinianych nogach po rządach kolejnych nieudaczników, kryzysów politycznych i oderwaniu kasty rządzącej od spraw państwa. Właściwie to był ostatni rzut Imperium na jaki ich było stać, po tym już cały czas się zwijali.
- 1
Kiedy najlepiej reformowac sie ze steppe nomads do qing jako manchu?
Gram manchu i zjadlem juz 1/3 minga mam 7 militarny i w sumie zaczynam miec male problemy z ich armia ale jak sie zreformuje to dostana +15% do morale
#eu4
Gram manchu i zjadlem juz 1/3 minga mam 7 militarny i w sumie zaczynam miec male problemy z ich armia ale jak sie zreformuje to dostana +15% do morale
#eu4
- 2
jakby to co właśnie @ZlewikkTV streamuje swój WC na youtubie: https://www.youtube.com/watch?v=-w8hL2ESwjM
#eu4
#eu4
- 3
Gram sobie w Imperium Universalis i zauważyłem, że sporo się zmieniło od premiery moda. Między innymi to, że Rzym przez długi czas nie może mieć kawalerii przez insufficient support (aktualnie 5%, czyli mogę mieć 1 regiment kawalerii na 20 piechoty).
#eu4
#eu4
@Redesekrator: historycznie uzasadnionie, kawaleria to generalnie była Auxilia jakaś
@Redesekrator: wiadomo, trochę opcje Ci to ogranicza. W Europa Universalis Rome też było coś takiego że Rzymianiom trudno było uzyskać dostęp do koni.
Gram sobie Turcją #eu4. Zamierzałem zrobić osiągnięcie 1001 prowincji. Poszło mi w miarę dobrze już je zrobiłem a że zostało jeszcze 100 lat do końca gry to powalczę o WC.
Niestety stabilność spadała mi poniżej 1 i włączył mi się disaster Aspiration for Liberty (dążenie do wolności). Zanim do niego dojdzie - za 3-4 lata - rozważam by go zatrzymać. W wiki stoi Monthly progress halts if has a stability
Niestety stabilność spadała mi poniżej 1 i włączył mi się disaster Aspiration for Liberty (dążenie do wolności). Zanim do niego dojdzie - za 3-4 lata - rozważam by go zatrzymać. W wiki stoi Monthly progress halts if has a stability
@FreeSheep: parlamenty obniżają Absolutyzm, który jest bardzo pomocny przy WC
- 0
@DeathDust98
Nie wyjdzie na jedno. Teraz mam 0 stab, więc by zatrzymać muszę dodać tylko 3. Jak dostanę -6 stab będę miał -3 stab, a więc bedę musiał nadrobić 7 poziom stab
Nie wyjdzie na jedno. Teraz mam 0 stab, więc by zatrzymać muszę dodać tylko 3. Jak dostanę -6 stab będę miał -3 stab, a więc bedę musiał nadrobić 7 poziom stab
- 24
Nie ma to jak zrushowac dip techa by kolonizowac jako pierwszy jako przyszle niderlandy by potem ottomani napluli ci do ryja
#eu4
#eu4
źródło: comment_zYG9kYPzQei5XkHaj9NjYR5B8U66qFuN.jpg
Pobierz- 11
Jak to Kaczyński powiedział! > Smoleńsk kuwa!!
#eu4
#eu4
źródło: comment_lfLRRsO09CJbbZOb48Y1IPc5gFklZUjd.jpg
Pobierz- 1
@BaRi: Uwolniłem Litwą wszystko co się dało oprócz Smoleńska i Połocka. Wydałem kasę na bzdury skasowałem wojsko i uwolniłem się jako Smoleńsk. Mało przemyślane bo i tak chwilę mi zajęło wyzwalanie się, ale udało się.
Ruski, Bohemia i Dania sojusznicy teraz i sobie powoli rosnę.
Ruski, Bohemia i Dania sojusznicy teraz i sobie powoli rosnę.
źródło: comment_pLLtd92qmrgRsmuNaS9JkkkN7UGgO7Hb.jpg
Pobierz- 6
@licho_nie_spi: też słychać wybuchy
Robiliście może back to the Piast? Jak myślicie, Śląskiem będzie łatwiej niż Mazowszem? Jakieś pomysły na tę rozgrywkę? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#eu4 #europauniversalis
#eu4 #europauniversalis
@Patermantis: wg mnie chyba łatwiej Mazowszem, bo możesz pozbierać ziemię Polski przy odzyskiwaniu niepodległości, gdy przy Śląsku jesteś zależny od Czechów
- 1
@Patermantis: Support Independence od Polski/Węgier i Austrii, zabierasz Czechom parę prowincji. Pózniej potencjalne cele to Brandenburgia, Pomorze, reszta Czech. Polacy na 100% się wkurzą gdy rozszerzysz granice w tym rejonie, ale mają tendencję do wplątywania się w rożne wyniszczające wojny, więc trzeba szukać okazji do uderzenia w plecy. Zabawa w cesarza to też jakaś tam opcja. Ogólnie rozgrywka podobna do tej Brandenburgia->Prusy, z tym, że zamiast OP armii, mamy bardzo
Jeśli mam rok 1598, czyli jeszcze dość wcześnie i właśnie moje hiszpańskie granice podchodzą pod Paryż, to lepiej na podbijanych ziemiach zmieniać kulturę, czy wypromować kulturę do akceptowanych?
#eu4
#eu4
Zaczynamy, jakies porady dla początkującego ? #eu4
źródło: comment_80onhPmkjPWK9EyNUsWgaMqSPw6QetSu.jpg
Pobierz@buddookan: Tylko i wyłącznie 4 z DLC'kami
@Bursztyneek:
0. Przejdź tutoriale.
1. Nie zaczynaj Polską, tylko Ottomanami lub Kastylią/Portugalią. Ottomanami nikt ci nie podskoczy i masz kilka łatwych celów na początek, dosyć szybko stajesz się największą siłą na świecie. W Iberii bawisz się w kolonizację (moja ścieżka, bardzo przyjemna, polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Sytuacja polityczna Polski jest dosyć skomplikowana. Niemal z każdego kierunku czyha zagrożenie i trzeba bardzo dobrze rozplanować pierwsze 150 lat rozgrywki.
2. Na początku
0. Przejdź tutoriale.
1. Nie zaczynaj Polską, tylko Ottomanami lub Kastylią/Portugalią. Ottomanami nikt ci nie podskoczy i masz kilka łatwych celów na początek, dosyć szybko stajesz się największą siłą na świecie. W Iberii bawisz się w kolonizację (moja ścieżka, bardzo przyjemna, polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Sytuacja polityczna Polski jest dosyć skomplikowana. Niemal z każdego kierunku czyha zagrożenie i trzeba bardzo dobrze rozplanować pierwsze 150 lat rozgrywki.
2. Na początku
- 1
#eu4
Chcę wziąć od Pomorza Gdańsk poprzez Threaten War. Zgadzają się, ale z niewiadomego powodu nie mogę go żądać dla siebie (Polska), tylko dla Litwy. Jest inny sposób, niż czekanie aż Litwie wygasną roszczenia i wtedy spróbować?
Chcę wziąć od Pomorza Gdańsk poprzez Threaten War. Zgadzają się, ale z niewiadomego powodu nie mogę go żądać dla siebie (Polska), tylko dla Litwy. Jest inny sposób, niż czekanie aż Litwie wygasną roszczenia i wtedy spróbować?
@mehmed: Jeśli masz własnego claima, to powinieneś być w stanie wziąć to dla siebie.
- 1
@Patermantis: The Cossacs
- 15
Jakie dobre otwarcia dla rzepki w tym momencie? Grałem chwilę i szybkie PU z Litwą + zjadanie teutonic, revoke marchii i teraz pytanie czy czekać na poprawę relacji i wchłaniać czy podbijać żeby mieć furtkę na kebsy?
Do tego próbowałem jeszcze guarantee na Byzantium, zeby kebsom utrudnić życie, RM z Bohemia na ew. PU.
Problem polega na tym, że nie ma co za bardzo podbijać, bo albo trzeba się siłować z Austrią,
Do tego próbowałem jeszcze guarantee na Byzantium, zeby kebsom utrudnić życie, RM z Bohemia na ew. PU.
Problem polega na tym, że nie ma co za bardzo podbijać, bo albo trzeba się siłować z Austrią,
Bardzo podoba mi się fakt zmiany tekstur jednostek w Imperium Universalis, ale te animacje sprawiają, że płaczę ze śmiechu nawet jak przegrywam XD
#eu4
#eu4

@mistrz_tekkena: ale starocia znalazłeś, a wiesz, że myślałem wczoraj nad wersją remasterred? xd To był mój pierwszy filmik i jakość jest niska xd
- 0
Jak zrobić Ruś? Przez zmianę kultury? Na wiki jest napisane że najłatwiej Litwą, ale żeby to zrobić to kultura ruska musi mieć 50 % :/
gram na podstawce
#eu4
gram na podstawce
#eu4
@Patermantis: uwolnij się jako duży wasal, jakiś Kijów na kiju czy coś i módl się o
1. brak Jagiellona w Polsce
2. silnych rywali dla Polski i Litwy, najlepiej Turcji
1. brak Jagiellona w Polsce
2. silnych rywali dla Polski i Litwy, najlepiej Turcji
- 0
@Patermantis: @Ragnarokk: Wyzwoliłem się. Ciężko znaleźć sojuszników. Moskwa mnie zje jak nikogo nie znajdę.
źródło: comment_VSLNcLu8EN0eUs89MmgSPUqqY4B8yahW.jpg
PobierzChińczycy wyprzedzili Szwedów - w kraju bardziej szanuje się heretyków niż wyznawców własnej wiary ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#eu4
#eu4
źródło: comment_VjwNuUyjEHdSyh4Jbl2133D6qhBf1CsB.jpg
PobierzZwariowałem. Postanowiłem sprawdzić co się stanie gdy będę grał mega agresywnie. Wypowiadałem wojny każdemu sąsiadowi. Przy pokoju brałem prowincje, które kosztowały mało. Tutaj są już schody.. Technologia wojskowa na poziomie 18 a reszta.. około 9. Unarodowienie, zmiana kultury itp.. Odczułem, to przy wojnie z sąsiadem (jeden, jedyny z, którym nie walczyłem). Myślę.. Dlaczego jego 80 k wojska pokonuje moje 110 k? Mamy wojsko na tym samym poziomie, proporcje u mnie na +.
- 1
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@PiorunZeusa Po co zmieniasz kulture? Te punkty ktore tu wywalasz mozesz przeznaczac na wasali, co zmniejszy koszt korowania



















