Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zolwixx: Najgorsze, że oni mają jakieś p------e ilości manpowera, wysoki force limit, dyscyplinę z tradycji, cavalry combat ability, do tego bonusy od janczarów jak dodasz do tego idee militarne to się robią nie do z-------a jak przyblobują.
  • Odpowiedz
@KuterPstragow: Turcja w tym okresie zaczynała odstawać od reszty Europy technologicznie i wojskowo. Pomimo olbrzymiej armii był to gigant na glinianych nogach po rządach kolejnych nieudaczników, kryzysów politycznych i oderwaniu kasty rządzącej od spraw państwa. Właściwie to był ostatni rzut Imperium na jaki ich było stać, po tym już cały czas się zwijali.
  • Odpowiedz
Kiedy najlepiej reformowac sie ze steppe nomads do qing jako manchu?
Gram manchu i zjadlem juz 1/3 minga mam 7 militarny i w sumie zaczynam miec male problemy z ich armia ale jak sie zreformuje to dostana +15% do morale
#eu4
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Gram sobie w Imperium Universalis i zauważyłem, że sporo się zmieniło od premiery moda. Między innymi to, że Rzym przez długi czas nie może mieć kawalerii przez insufficient support (aktualnie 5%, czyli mogę mieć 1 regiment kawalerii na 20 piechoty).
#eu4
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Gram sobie Turcją #eu4. Zamierzałem zrobić osiągnięcie 1001 prowincji. Poszło mi w miarę dobrze już je zrobiłem a że zostało jeszcze 100 lat do końca gry to powalczę o WC.

Niestety stabilność spadała mi poniżej 1 i włączył mi się disaster Aspiration for Liberty (dążenie do wolności). Zanim do niego dojdzie - za 3-4 lata - rozważam by go zatrzymać. W wiki stoi Monthly progress halts if has a stability
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@DeathDust98
Nie wyjdzie na jedno. Teraz mam 0 stab, więc by zatrzymać muszę dodać tylko 3. Jak dostanę -6 stab będę miał -3 stab, a więc bedę musiał nadrobić 7 poziom stab
  • Odpowiedz
Ma ktoś ochotę pograć w ck2 ( prawie wszystkie dodatki poza Charmalange , raj of india oraz to z aztekami), EU wszelkie dodatki, hoi 4 ( brak dodatków ) lub w total war warhammer ew shogun 2 ( wszystkie dodatki )

#totalwar #ck2 #paradox #eu4
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Patermantis: Support Independence od Polski/Węgier i Austrii, zabierasz Czechom parę prowincji. Pózniej potencjalne cele to Brandenburgia, Pomorze, reszta Czech. Polacy na 100% się wkurzą gdy rozszerzysz granice w tym rejonie, ale mają tendencję do wplątywania się w rożne wyniszczające wojny, więc trzeba szukać okazji do uderzenia w plecy. Zabawa w cesarza to też jakaś tam opcja. Ogólnie rozgrywka podobna do tej Brandenburgia->Prusy, z tym, że zamiast OP armii, mamy bardzo
  • Odpowiedz
Jeśli mam rok 1598, czyli jeszcze dość wcześnie i właśnie moje hiszpańskie granice podchodzą pod Paryż, to lepiej na podbijanych ziemiach zmieniać kulturę, czy wypromować kulturę do akceptowanych?
#eu4
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Bursztyneek:
0. Przejdź tutoriale.
1. Nie zaczynaj Polską, tylko Ottomanami lub Kastylią/Portugalią. Ottomanami nikt ci nie podskoczy i masz kilka łatwych celów na początek, dosyć szybko stajesz się największą siłą na świecie. W Iberii bawisz się w kolonizację (moja ścieżka, bardzo przyjemna, polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Sytuacja polityczna Polski jest dosyć skomplikowana. Niemal z każdego kierunku czyha zagrożenie i trzeba bardzo dobrze rozplanować pierwsze 150 lat rozgrywki.
2. Na początku
  • Odpowiedz
#eu4

Chcę wziąć od Pomorza Gdańsk poprzez Threaten War. Zgadzają się, ale z niewiadomego powodu nie mogę go żądać dla siebie (Polska), tylko dla Litwy. Jest inny sposób, niż czekanie aż Litwie wygasną roszczenia i wtedy spróbować?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ragnarokk: czekaj, czekaj. Imperium Tureckie ma misję na usunięcie Imperium Tureckiego? Mam nadzieję, że w Meiou&Taxes AI nie wykonuje misji, bo inaczej będzie ubaw po pachy.
  • Odpowiedz
Jakie dobre otwarcia dla rzepki w tym momencie? Grałem chwilę i szybkie PU z Litwą + zjadanie teutonic, revoke marchii i teraz pytanie czy czekać na poprawę relacji i wchłaniać czy podbijać żeby mieć furtkę na kebsy?

Do tego próbowałem jeszcze guarantee na Byzantium, zeby kebsom utrudnić życie, RM z Bohemia na ew. PU.

Problem polega na tym, że nie ma co za bardzo podbijać, bo albo trzeba się siłować z Austrią,
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Xoltron: Oznacz prowincje jako Vital interest. Mołdawia zacznie robić klejmy przez wodę a może i Litwa to zacznie robić. Wtedy używach ich CB. A jak nie to No CB best CB
  • Odpowiedz
Bardzo podoba mi się fakt zmiany tekstur jednostek w Imperium Universalis, ale te animacje sprawiają, że płaczę ze śmiechu nawet jak przegrywam XD
#eu4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak zrobić Ruś? Przez zmianę kultury? Na wiki jest napisane że najłatwiej Litwą, ale żeby to zrobić to kultura ruska musi mieć 50 % :/
gram na podstawce
#eu4
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zwariowałem. Postanowiłem sprawdzić co się stanie gdy będę grał mega agresywnie. Wypowiadałem wojny każdemu sąsiadowi. Przy pokoju brałem prowincje, które kosztowały mało. Tutaj są już schody.. Technologia wojskowa na poziomie 18 a reszta.. około 9. Unarodowienie, zmiana kultury itp.. Odczułem, to przy wojnie z sąsiadem (jeden, jedyny z, którym nie walczyłem). Myślę.. Dlaczego jego 80 k wojska pokonuje moje 110 k? Mamy wojsko na tym samym poziomie, proporcje u mnie na +.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach