Trzy razy więcej metanolu z CO2 dzięki nowemu katalizatorowi, który przełamuje 40-letnią barierę wydajności. 🧪

Naukowcy rozdzielili kluczowe etapy reakcji na osobne centra katalityczne, eliminując kompromis między szybkością a wydajnością. Efekt? Produkcja metanolu wzrosła trzykrotnie w porównaniu do komercyjnych katalizatorów.

To otwiera drogę do opłacalnego przekształcania dwutlenku węgla w paliwo i surowiec chemiczny na skalę przemysłową.

https://www.sciencedaily.com/releases/2026/06/260613034234.htm
uzior - Trzy razy więcej metanolu z CO2 dzięki nowemu katalizatorowi, który przełamuj...

źródło: card

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Obruni: O widzisz. Czyli cos tam dobrze zapamietalem. Tez to czytales? :D

Moja konkluzja pozostaje niezmienna - za cincy w uszach jestesmy zeby przewidziec co nasze dzialania (wydajace sie dobrymi dzialaniami) wprowadza do przyrody.
  • Odpowiedz
🚴‍♀️Majówka to dla wielu z nas pierwsza w roku okazja do dłuższego wypoczynku. Jednak w obliczu narastającego kryzysu ekologicznego nasze wybory transportowe i sposób spędzania wolnego czasu mają realny wpływ na środowisko.

🚂Rozwiązaniem jest Slow Travel, czyli filozofia „powolnego podróżowania”, która w połączeniu z renesansem transportu kolejowego pozwala na regenerację sił w pełnej harmonii z naturą.

🪴Wybierając bardziej ekologiczne formy transportu, takie jak pociąg zamiast samochodu czy samolotu, możemy znacząco
SwiatOze - 🚴‍♀️Majówka to dla wielu z nas pierwsza w roku okazja do dłuższego wypocz...

źródło: soze_Posty IG (91)

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

ekspertów do pesymistycznej diagnozy, że w wyniku konfliktu opóźni się transformacja energetyczna.


@SwiatOze: where wady? A tak, dla "ekspertów" i ich właścicieli pewnie są.
  • Odpowiedz
@Paradox3p: Człowieku, błagam....

Rośliny są przystosowane do znacznie wyższych stężeń CO2 tj. 700-1100ppm (czasem i wyżej, nawet 1500) - powie to każdy ogrodnik, czy producent jakichkolwiek roślin, bo takimi stężeniami nawozi się celowo rośliny i wtedy rosną optymalnie,
  • Odpowiedz
Zamordyzm klimatyczny postępuje.
Od 2050 roku klimatyści zamierzają wprowadzić kolejny podatek od emisji CO2.
Każdy zostanie poddany badaniu kapnometrii w celu zmierzenia stężenia CO2 w wydychanym powietrzu i na tej podstawie zostanie określona kwota do opłaty. Zapewne tak jak w przypadku poprzednich podatków i ten zostanie grzecznie zaakceptowany bez żadnych protestów.

#co2 #klimat #globalneocieplenie #zmianyklimatu #heheszki
kopawdupeswiniom - Zamordyzm klimatyczny postępuje.
Od 2050 roku klimatyści zamierzaj...

źródło: scaled_1000003165

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Produkcja elektryczności i związane z nią emisje w poszczególnych krajach. Widać głupotę Niemców ale też tragedię Polski. W obecnym reżimie certyfikatów emisyjnych czeka nas odpływ inwestycji, dezindustrializacja i bezrobocie.
#energetyka #polska #co2 #4konserwy
Manah - Produkcja elektryczności i związane z nią emisje w poszczególnych krajach. Wi...

źródło: energetyka_co2

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

O ile więcej CO2 wyemituje samolot, jeśli ty czy ja polecisz?

1. Samolot i tak leci, a większość to masa samolotu.
2. Każda osoba z bagażem to dodatkowa emisja, ale jak duża?
3. Popyt napędza podaż - musimy odgórnie ograniczyć ilość lotów lub szukać alternatyw, bo ludzie chcą podróżować.

Jakieś
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

⚖️Polski sejm przyjął w ubiegłym tygodniu, 21 listopada br., ustawę wdrażającą opłatę CBAM. Mechanizm określany jest jako tarcza dla europejskiego przemysłu oraz odpowiedź na globalne napięcia handlowo-klimatyczne.

💰Państwa spoza Wspólnoty, które mogą stracić z tego powodu część zysków stanowczo wyrażają sprzeciw. Chiny wskazują, że nie jest to opłata służąca ratowaniu klimatu, ale raczej narzędzie w rywalizacji handlowej.

💨Czym jest CBAM?
🥊Środek klimatyczny czy narzędzie handlowe?
SwiatOze - ⚖️Polski sejm przyjął w ubiegłym tygodniu, 21 listopada br., ustawę wdraża...

źródło: soze_Posty IG - 2025-11-26T160503.654

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Rząd wprowadza obowiązkową pracę zdalną dla urzędników

Od 03.09.2025 r. rząd RP oficjalnie rozpoczął pilotażowy program „Dni Pracy Zdalnej dla Urzędników”, który ma na celu zmniejszenie korków w godzinach szczytu oraz ograniczenie emisji CO2 w największych aglomeracjach. Program obejmuje początkowo 10 urzędów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

Według komunikatu Ministerstwa Rozwoju (nr 2025/PR-07), w dni objęte pilotażem urzędnicy będą zobowiązani do pracy zdalnej, z zachowaniem pełnej dostępności dla obywateli przez platformy online
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach