Prośba o wykop efekt. W najbliższy wtorek Radni Miasta Zielona Góra będą głosować nad zamianą obszaru objętego procedurą uchwalania MPZP, aby umożliwić deweloperowi wybudowanie osiedla na BAGNIE. Co to znaczy?

Teren zaznaczony na czerwono zostanie WYŁĄCZONY spod obecnie trwającej procedury sporządzania MPZP, a tym samym da to możliwość występowania o WZ (Warunki Zabudowy) o czym Miasto wprost nie mówi. Inwestor dzięki temu ominie zapisy Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, gdzie miasto przeznaczyło te tereny pod użytki rolne (źródło: Studium).

Dlaczego to takie ważne?
Teren na mapach topograficznych (źródło: geoportal) widnieje jako MOKRADŁO.

Prezydent Miasta Zielona Góra, Marcin Pabierowski dodatkowo KŁAMIE i wprowadza opinię publiczną w błąd (źródło: https://www.facebook.com/index96fm/videos/9272784906142361, od ok. 3.40):
- Mówi, że woda znajduje się na ok. 1,4m, a jak wskazują opracowania wykonane przez Państwowy Instytut Geologiczny, warstwa wodonośna znajduje się powyżej 1m, a warunki budowlane określane są jako niekorzystane, utrudniające budownictwo.
- Mówi również, że nie ma się o co martwić, bo to dopiero przystąpienie do MPZP, zostaną wykonane analizy. Prawda jest taka, że od 29 sierpnia 2023 roku na mocy uchwały nr LXXV.1086.2023 trwa procedura sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a przyjęcie zaktualizowanego załącznika do tej uchwały spowoduje możliwość wystąpienia o Warunki Zabudowy na „uwolnionym” obszarze (ten zakreskowany na czerwono). Nie będzie w takim wypadku konsultacji społecznych, nie będzie wyłożenia projektu, nie będzie informacji w Dzienniku Urzędowym, a deweloper zdąży otrzymać zielone światło dla zabudowy przed uchwaleniem Planu Ogólnego.
Kto zapłaci za doprowadzenie
wymaganej infrastruktury? Oczywiście MIASTO! Teren jest w znacznym oddaleniu od czegokolwiek,
trudno tutaj mówić o kontynuacji istniejącej zabudowy i zrównoważonym rozwoju. Doprowadzenie wody, prądu, drogi, chodniki to ogromny koszt, ale oczywiście nie zostanie poniesiony przez Inwestora. Umożliwienie zabudowy na tym terenie wprost przeczy zapisom Ustawy o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym.
W przypadku sytuowania nowej zabudowy, uwzględnienie wymagań ładu przestrzennego, walorów przyrodniczych przestrzeni, efektywnego gospodarowania przestrzenią oraz walorów ekonomicznych przestrzeni następuje poprzez: 1) kształtowanie struktur przestrzennych przy uwzględnieniu dążenia do minimalizowania transportochłonności układu przestrzennego; 2) lokalizowanie nowej zabudowy mieszkaniowej w sposób umożliwiający mieszkańcom maksymalne wykorzystanie publicznego transportu zbiorowego jako podstawowego środka transportu; 3) zapewnianie rozwiązań przestrzennych, ułatwiających przemieszczanie się pieszych i rowerzystów; 4) dążenie do planowania i lokalizowania nowej zabudowy: a) na obszarach o w pełni wykształconej zwartej strukturze funkcjonalno- -przestrzennej, w granicach jednostki osadniczej w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1443), w szczególności poprzez uzupełnianie istniejącej zabudowy, b) na terenach położonych na obszarach innych niż wymienione w lit. a, wyłącznie w sytuacji braku dostatecznej ilości terenów przeznaczonych pod dany rodzaj zabudowy położonych na obszarach, o których mowa w lit. a; przy czym w pierwszej kolejności na obszarach w najwyższym stopniu przygotowanych do zabudowy, przez co rozumie się obszary charakteryzujące się najlepszym dostępem do sieci komunikacyjnej oraz najlepszym stopniem wyposażenia w sieci wodociągowe, kanalizacyjne, elektroenergetyczne, gazowe, ciepłownicze oraz sieci i urządzenia telekomunikacyjne, adekwatnych dla nowej, planowanej zabudowy.
Jakby tego było mało, teren ten znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu o nazwie „Dolina Śląskiej Ochli”, gdzie zakazuje się zmian stosunków wodnych (źródło: Uchwała)

Jak budować domy bez osuszania i odwodnienia terenu, który wygląda tak:

Idąc dalej, bezpośrednio pod terenem planowanej inwestycji znajduje się Główny Zbiornik Wód Podziemnych nr 301 o znaczeniu strategicznym dla kraju. Jak wskazuje Główny Instytut Geologiczny jest on bardzo podatny na antropopresję (źródło: PIG)

Nie miałoby to pewnie większego znaczenia, gdyby nie fakt, że wybudowane na tym terenie domy nie będą podłączone do kanalizacji, bo jej tam po prostu nie ma i nie będzie. Wszystkie domy będą zaopatrzone w przydomowe szamba.
To co opisałam to wierzchołek góry lodowej, ale czasu jest naprawdę niewiele. Już we wtorek (25.02) Rada będzie głosować nad zmianą załącznika do uchwały z 2023 roku. Bardzo nam zależy na szumie
medialnym, aby jak najwięcej osób się o tym dowiedziało. Chcemy wywrzeć presję na Radnych, którzy będą o tym decydować, niestety argumenty merytoryczne do nich nie trafiają. Ewidentnie jest tu jakiś układ. W 2023r. przyjęto uchwałę o przystąpieniu do sporządzania MPZP na mokradłach, więc wygląda na to, że Miasto chciało zablokować możliwość zabudowy tego terenu, po zmianie władzy następuje zwrot i nagle na bagnie będzie można się budować i nikt nie widzi problemu - nawet dyrektorka Departamentu Rozwoju Miasta. Radni próbują to tłumaczyć rozwojem, ale są odporni na argumenty finansowe, społeczne, środowiskowe. Klub Prezydenta, czyli KO będzie praktycznie w całości głosować za przyjęciem uchwały, nie wiem niestety jak inni.
Po więcej informacji zapraszam do postów:
- https://www.facebook.com/share/p/1DbVsmzSim/
- https://www.facebook.com/share/p/18e7PVmfrn/
- https://www.facebook.com/share/p/15rVVHcbFU/
Komentarze (214)
najlepsze
źródło: 1231c04bf3d8e4a6f1ed206462793e365082557282c9dbb138bcd47706b0f051
Pobierz@xazas: W garbarzu i piwnicy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@xazas: Jeśli to jest bagno to tutaj bardziej może być kwestia tego, że za ciężkie bloki będą się zawalać jak ta fabryka w Bangladeszu. Bo podłoże nie będzie wytrzymywać ciężaru przez co zacznie się łamać strop.
źródło: temp_file5642478724734330863
Pobierzźródło: temp_file2603554451237443384
Pobierzźródło: 1000091914
Pobierz@qualin: To nie są odwierty, tylko po prostu palowanie. Palownica miesza grunt z zaczynem cementowym i powstają palę (kolumny), na których później oprą się fundamenty. Generalnie to sprawdzona technologia i budynki postawione na tym będą stabilne i bezpieczne. Do tego dobry drenaż, wymienią z pół metra gruntu, narzucą na to trochę humusu i nitk się nie będzie musiał dziwić kopiąc w ogródku. Budowanie
źródło: odkrywka_smoly
PobierzKomentarz usunięty przez moderatora