Wpis z mikrobloga

Jak to jest krótkofalówkami? Jak ktoś ma Baofenga, a druga osoba ma motorolę, to nadają na tym samym kanale? Obie krótkofalówki mogą ze sobą gadać?

Chodzi mi o krótkofalówki, gdzie masz do dyspozycji tylko wybór kanałów, bez wpisywania ręcznie częstotliwości.

#krotkofalarstwo
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@new-object najważniejsza jest częstotliwość, kanał to rzecz umowna każdy może nazwać jak sobie chce, coś jak opis numeru telefonu. Jeśli częstotliwość będzie się zgadzać (oraz właściwa modulacja oraz częstotliwość CTSS jesli jest włączona) to każde będzie gadać z innym dowolnym radiem.
  • Odpowiedz
@new-object: jak chodzi o analog ważna jest częstotliwość i modulacja. W ręczniakach modulacja to niemal zawsze FM wąski lub szeroki (zazwyczaj do wyboru) ale FM. Jak mowa o PMR to jest to wąski FM zawsze. Dlatego zostaje częstotliwość i ta musi być identyczna na obu urzadzeniach. Kanały to lista częstotliwości jakie są zaprogramowane w radiu (mogą być na stałe jak w PMR albo do zmiany jak w radioamatorskich urządzeniach). Jak
  • Odpowiedz