Wpis z mikrobloga

W gorących jest wpis że 80% uczniów w szkołach średnich zrezygnowało z religii. Lekko mnie to uderzyło, bo pamiętam jak ja - nieco ponad 10 lat temu - będąc w ogólniaku złożyłem oświadczenie o rezygnacji z religii. Echo poszło po wszystkich nauczycielach xD a babka która uczyła mnie rok wcześniej tegoż przedmiotu przestała mi odpowiadać na "dzień dobry".
A tu proszę, dekadę później jest to standardem. No piękne czasy, piękne.
#szkola #religia
  • 80
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Raum: podobne czasy, też po roku ogólniaka przestałem chodzić na religię, nie było żadnego problemu ze strony nikogo, a nawet z księdzem miałem dobre relacje i rozmawiał ze mną normalnie. Po prostu źle trafiłeś xd
  • Odpowiedz
@Raum: @RzaoPaulo u mnie w technikum to ponad połowa klasy nie chodziła, tylko problem był ten że religia była w połowie planu, największy problem robiła mama że nie dadzą mi ślubu w kościele (). W szkole nikt nie miał z tym problemu a rok produkcji 90' here

  • Odpowiedz
@Raum: ja mam wrazenie ze nauczycielom przestalo juz zalezec na uczniach
Bylo zawsze c-----o ale teraz to juz calkowicie

Gdyby nie przepisy to nauczyciele wrecz by chcieli zeby cala klasa uciekla z tej ostatniej lekcji zeby isc do domu wczesniej
  • Odpowiedz
  • 15
@Raum Nie wiem jak jest teraz ale gdy ja chodziłem do technikum to było dla mnie najbardziej absurdalne że w przez 4 lata technikum, w każdym roku mieliśmy po 2h religii. Natomiast lekcji Fizyki mieliśmy 2h w pierwszym 1h w drugim roku.
  • Odpowiedz
Gdyby nie przepisy to nauczyciele wrecz by chcieli zeby cala klasa uciekla z tej ostatniej lekcji zeby isc do domu wczesniej


@Pawel993: ale z religii możesz uciekać, bo możesz jej nie zdać. Wiem, bo tak robiłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Ogau: nie mozesz bo jak ci sie cos stanie to odpowiada prawnie nauczyciel ;)

Powinno byc tak ze jak uczen opuszcza teren szkoly to rodzice z automatu za niego odpowiadaja
  • Odpowiedz
ja mam wrazenie ze nauczycielom przestalo juz zalezec na uczniach

Bylo zawsze c-----o ale teraz to juz calkowicie


@Pawel993: Nikomu już na niczym nie zależy w trzeciej dekadzie XXI wieku - mózgi wypalone dopaminą, olewactwo swojej pracy, nie utożsamianie się z efektami swojej pracy, relatywnie niskie wynagrodzenia i rozwarstwienie społeczne do tego doprowadza.

To nie tylko problem edukacji - medycyna, budowlanka, obsługa klienta wszelaką. Ludzie są wyprani z zaangażowania i
  • Odpowiedz
@Raum: Jeśli chodzi o ścisłość, to z religii nie da się zrezygnować. Po prostu się na ten "przedmiot" nie zapisali. TU już nie te czasy gdzie defaultowo wszyscy z automatu są wpisani na religię. Trzeba wyrazić chęć uczęszczania na piśmie. Nie wiem jak jest w podstawówkach ale w LO tak to właśnie działa.
  • Odpowiedz
@Raum: Ale rozumiesz, że to nie z braku wiary tylko z możliwości krótszego przebywania w szkole? Jak by dali taki wybór dla historii to 90% stwierdziłoby, że historia im w życiu niepotrzebna ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@Raum

Nie 80%, tylko "nawet 80%" i tu chodzi głównie o największe miasta typu Warszawa, Wrocław, Poznań. Jeśli chodzi o dane ogólnopolskie to w źródle do którego odwołuje się wpis średnia to 60,08% licealistów i 65,74% uczęszczających do szkół branżowych, którzy są zapisani na religię.

Ogólnie różnica między poszczególnymi terenami jest kolosalna. Chociaż wiadomo, że wszędzie tych uczęszczających z roku na rok jest stosunkowo coraz mniej, co nie jest niczym zdumiewającym.
  • Odpowiedz
@Raum Ja do licbazy chodziłem ok. 15 lat temu. Byłem pierwszą osobą w klasie, która załatwiła sobie od rodziców wypisanie z religii. Pamiętam, że wszyscy się ze mnie naśmiewali... a po dwóch tygodniach większość chłopaków przyniosła takie samo oświadczenie xD
  • Odpowiedz
@Raum w gimnazjum mieliśmy jednego chłopaka który nie chodził na religię, nie był nawet w naszej klasie a cała szkoła go znała i nazywano go żydem
  • Odpowiedz
@Raum: haha, rel, u mnie to było bardziej 15 lat, na religie nie chodziłem ja i jeden typ co był świadkiem jechowy xD
  • Odpowiedz