Wpis z mikrobloga

@MoonlightSh: No nie do końca, zauważ ile ziemniak ma wody, żeby mieć 250g chipsów potrzeba przynajmniej 500g ziemniaków. To oznacza potężny food cost, jakieś 80 groszy w hurcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@derek25: A potem te duże marki się dziwią, że >50% udziałów w rynku mają marki własne sieci. xD Ja już np. w chipsach przerzuciłem się na biedronkowe. Jako jedyni mają w ofercie chipsy o smaku octu i soli, a bardzo je lubię. Kupowanie laysów to frajerstwo. xD
  • Odpowiedz
@derek25: Gadałem z babką z lokalnej biedronki na ten temat. Mówiła że sprzedaż tak spadła że gdy kończy się termin przydatności to brakuje im miejsca w koszach.
  • Odpowiedz
@derek25: Chat gpt zrobil takie wyliczenia, nie wiem na ile to sie pokrywa i ile realnie kto zarabia, ale taki zmieniak, musi przebyc pewna droge, zeby trafic do naszego domu, a kazdy posrednik w tej drodze musi cos zarobic.

Na cenę paczki chipsów Lays 250g (13 zł) składa się kilka kluczowych etapów produkcji i dystrybucji, w których zarabiają różne podmioty, od rolnika, przez fabrykę, transport, aż po sklep. Oto przykładowe wyliczenie z podziałem na poszczególne elementy:

1. Rolnik (ziemniaki)
Rolnik dostarcza ziemniaki, które stanowią główny surowiec. Cena za kilogram ziemniaków, które fabryka kupuje od rolnika, to około 0,50–1 zł za kg. Do wyprodukowania 250g chipsów potrzeba około 2,5–3 kg ziemniaków (ponieważ ziemniaki tracą wodę
  • Odpowiedz
@derek25: O kurcze. Jeszcze ze 2 msc temu w Auchan, w Warszawie widziałem po 10zł bez groszy za 250g

@MoonlightSh:

średnia waga ziemniaka to 150 g więc już dwa wystarczą na taką paczkę. Peron im tam odjechał razem z dworcem.


Odjechał, ale to nie tak. Waga ziemniaka to głównie woda. Chipsy są suche. By powstał kilogram chipsów potrzeba ok. 3 kg ziemniaków. Czyli 750gram ziemniaka to jedna paczka
  • Odpowiedz