Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Żona namówiła mnie na skorzystanie z usług projektanta wnętrz do łazienek i kuchni. Nigdy więcej.

Z początku nie byłem przekonany ale mając natłok innych budowlanych obowiązków i chęć posiadania funkcjonalnej kuchni przystanąłem na to.
Wybraliśmy specjalistkę z tych polecanych, wzięła za wszystko raczej rozsądną kwotę (na szczęście wpłacona dopiero pierwsza transza) i czekaliśmy.

Różne konsultacje, etapy i wreszcie jest. Naprawdę piękny projekt zgodny z naszymi marzeniami. To trzeba przyznać - byliśmy zachwyceni.
Jednak od razu uwagę przykuła ilość elementów w łazience gdzie użyto 5 różnych rodzajów płytek - dwie różne na podłogę, 3 różne na ściany.

Przejrzałem dokładnie zestawienie materiałów i tada - oczywiście każda designerskiej firmy z włoch, małe płytki, mozaiki, jakieś modne łączenia.

Zrobiłem excela, podliczyłem wszystko i mnie zatkało.

Otóz jednym z elementów wstępnych rozmów (i moim zdaniem kluczowym) był przewidywany budżet na materiały i akcesoria. Ciężko mi było wtedy to określić ale powiedziałem, że 45k na kuchnię i 20k na małą łazienkę (5m2) i 25k na większą z wanną (7m2) do ROZSĄDNEGO zwiększenia w razie konieczności. Zdaje sobie sprawę, że może było to dużo za mało ale zgłosiła tylko, że w przypadku kuchni przewiduje lekkie przekroczenie budżetu bo duża zabudowa.

No i pani projektant wzięła to sobie do serca i zaprojektowała...

kuchnię za 85k
mała łazienkę za 52k (!)
dużą łazienkę za 59k (!)

Czaicie? Wynajmujecie specjalistę, dajecie mu budżet 90k, ten nie zgłasza uwag i nagle robi projekt przekraczając kwotę o prawie 100k, praktycznie 200 procent tego co zakładaliście.

No ale czego się spodziewać jak na podłodze ma leżeć piękna mozaika za 7k (1000 zł za metr!) a lustro oświetlać będzie mały kinkiet za 1,5k, a wymyślna zabudowa nad geberitem to koszt 15000 wg wyceny stolarza .

Właśnie piszę maila z informacją, że nie ma opcji żebyśmy za ten projekt zapłacili bo, mimo że ładny, to dla nas bezużyteczny. Wydaje mi się, że mam mocne podstawy do takich żądań.
Mogę zawołać jak się odniesie.

PS
Wizualizacji nie wrzucę bo prawa autorskie plus nie chce nikomu robić koło tyłka na ten moment.

#budujzwykopem #remontujzwykopem #budowadomu #mieszkaniedeweloperskie #zalesie #budowa



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 70
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: czego się spodziewałeś, to jakaś Julka co w komputerze jak w simsach buduje domki zarządza pieniędzmi innych ludzi, dla niech te 100k to jak w simsach, bo jej to nie dotyczy xD
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Polecam projektantów z Ikei do kuchni i pomieszczeń, a łazienkę w jakimś lokalnym sklepie z płytkami ;) I nie nabijam sie tutaj, korzystałam kilka razy i byłam zawsze zadowolona - w takich miejscach nie ma opcji, aby przekroczyli Ci budżet. Nie wykańczaj łazienek i kuchni w takiej kwocie - każda nawet najdroższa kuchnia i łazienka za 10-15 lat będzie wyglądała brzydko i przestarzale.
Zresztą nawet Twój pierwotny budżet wydaje
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: A zapytałeś ją o koszty i czy mieści się w budżecie? Często tacy ludzie mają dużo lepsze stawki za materiały, a często swoją stawkę argumentują tym, że ich gaża i tak zostanie pokryta ze zniżek cen materiałów, które oni sami załatwią. Może warto dopytać.
  • Odpowiedz
Polecam projektantów z Ikei do kuchni i pomieszczeń, a łazienkę w jakimś lokalnym sklepie z płytkami ;) I nie nabijam sie tutaj, korzystałam kilka razy i byłam zawsze zadowolona - w takich miejscach nie ma opcji, aby przekroczyli Ci budżet.


@inga: Problem jest taki że tam robią wszystkie projekty na jedno kopyto, to co aktualnie jest w trendach czyli aktualnie szare betonowe płytki z jakimiś wstawkami z drewna pod prysznicem.
  • Odpowiedz
A zapytałeś ją o koszty i czy mieści się w budżecie? Często tacy ludzie mają dużo lepsze stawki za materiały


@wioslarz-umyslow: Po pierwsze to nawet oni nie wyczarują rabatów 50% a po drugie niech od razu dadzą rabat na majstra który za połowe stawki rynkowej będzie piepszył się z tą mozajką czy 5 różnymi rodzajami płytek w jednym pomieszczeniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Ja akurat jestem bardzo zadowolony z usług projektantki która robiła nam łazienkę - nim skorzystaliśmy z jej usług spędziliśmy dużo za dużo czasu aby samemu chociaż dobrać płytki do łazienki.
A dzięki niej wszystko ograniczyło się do jednego krótkiego spotkania i jednego czy dwóch mejli. Do projektu zostały użyte normalne materiały i zmieściliśmy się w zakładanym budżecie.
Jedyne do czego się mogę przyczepić to że nie spytała się gdzie chcemy mieć kran
  • Odpowiedz
aktualnie szare betonowe płytki z jakimiś wstawkami z drewna


@Zabi96: może dlatego, że zdecydowanej większości społeczeństwa takie połączenie ciągle się podoba i zawsze będzie modne.

Bardziej martwi fakt, że większość projektantów tak robi projekty, żeby cieszyły oko, a nie myślą w ogóle o funkcjonalności, której użytkownikowi braknie przy dłuższym użytkowaniu. Wystarczy popatrzeć na projekty na homebook, gdzie połowa wizualizacji w łazienkach nie ma nawet wieszaków na ręczniki.
  • Odpowiedz
zawsze będzie modne.


@pepedros: *Do czasu aż ten #!$%@? beton nie wyjdzie z mody a już się dzieje powoli i wjeżdża kaszmir, beż i złoto.
Max za 5 lat te betonowe płytki bądą już kiczem
  • Odpowiedz
@Zabi96: Ale ja nie pisałam o dużych marketach budowlanych, ale o mniejszych sklepach z płytkami. W sieci znajdziesz wiele sklepów z oryginalną ceramika (jak Peronda), gdzie mogą Ci zaprojektować nieszablonową łazienkę. Sama mam łazienkę vintage z błękitnymi płytkami od Perondy.
Moim zdaniem jedyny styl, który może się wybronić po latach to styl retro.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: powiem ci inną historię odnośnie "projektantek", kolega korzystał z usług takowej. Wskazała mu nawet hurtownię materiałów, w której ma dogadane "specjalne" rabaty dla jej klientów. Drugi kolega wysłał zapytania do tej hurtowni na podobny asortyment i okazało się, że jako osoba z ulicy ma 30% niższe ceny.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim skoro zona namowila cie na projektanta wnetrz to diagnozuje tutaj przedawkowanie instagrama i innych sociali. To niesamowicie ryje glowe pod tym katem, kazda insta wielbicielka chce miec dom jak influencerka, szafe jak influencerka, psa jak influencerka i wakacje jak influencerka. Aha no i nowe bmw jak influencerka. Tylko zapomina o tym, ze stary dyma na budowie albo jest mechanikiem, a ona pracuje w gminie XDDD nie obrazam cie, ale znam
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Może pogadaj najpierw z projektantką zamiast od razu wychodzić z agresją. Ja też w książce projektowej miałem materiały, które projektantka wybierała do projektu ale obok były podane odpowiedniki wraz z linkami, czasami za 1/10 ceny. Projektant musi być na czasie i szuka inspiracji w najnowszych trendach od najlepszych producentów a to prawie zawsze są rzeczy absurdalnie drogie. Ale to nie znaczy, że nie da się znaleźć zamienników i dobry
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: pierwszy raz masz kontakt z projektantkami?( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja dawno już wiedziałem, że to bez sensu. Oczywiście, pewnie zdarzają się fachowcy, potrafią to ogarnąć estetycznie i funkcjonalnie, tylko to trochę jak z fachowcami w branży budowlanej. Zrobił się duży popyt na takie usługi, więc fachowcem może zostać każdy, kto ma niewielkie poczucie wstydu.

Cieszy mnie, że kilku moich znajomych remontowało mieszkania z pomocą projektantki, bo niemal za każdym razem byłem zdziwiony, że można zapłacić za takie gówno. Płytki z Włoch może i szły 2 miesiące i były 5 razy droższe, ale za to były zajebiście nieestetyczne. Falowana płytka przy wannie, dzięki czemu udało się uzyskać efekt falowanego silikonu -
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: wykończenie kuchni z zabudową na wymiar w 45k miało się zmieścić? I to jeszcze według projektu customowego?
btw, mnie sama łazienka 6m2 wyszła w materiale jakieś 15k a brałem rzeczy na promocjach (robota własna). Łazienka robiona od zera.

Ceny niektórych akcesoriów to generalnie mocna odklejka.
Polecam czarną fugę, osobny dzień na mycie kafelek potrzebny po robocie xD
  • Odpowiedz