Wpis z mikrobloga

Jak dotąd najlepszy zespół analityczny w tym kraju, czyli #wkpinvestments wszystko przewidział co do joty:

1. Zakończenie beki 2% spowoduje wygaszenie pompy, ale nie od razu, bo będzie jeszcze krążyła kasa uzyskana od bekowiczów. Z końcem roku analitycy WKP szacowali koniec pompy na przełom kwietnia i maja. I tak się stało.

2. Deweloperzy są w stanie wytrzymać przy zwolnionej do minimum sprzedaży ok. 6 do 8 miesięcy. I dokładnie w tym momencie roznosi się kwik i zaczynają się "promocje", które są zakamuflowanymi obniżkami.

3. Nie żyjemy w kraju milionerów. Nie ma żadnych mitycznych funduszy. Bywa, że ludzie kupują za sporą gotówkę u dewelopera i ten się cieszy, że klientela taka bogata, ale ta klientela najczęściej tą gotówkę ma ze sprzedaży startego mieszkania (np. bekowiczowi co dostał dopłaty).

4. Stopy procentowe zostają bez zmian i Glapa bardzo wyraźnie pedzioł, że żadnego obniżania nie będzie. WKP przewidywało to na jesieni (a nawet podwyżki), a wszyscy bankowi analitycy z Twittera piali, że na teraz to stopy już z połowę spadno XD

Jednocześnie zespół analityczny WKP informuje, że kluczowe czynniki prospadkowe / prowzrostowe są teraz takie:

- sytuacja na rynku najmu, na razie oferta rośnie

- decyzje uchodźców z Ukrainy, czy będą przedłużać umowy, czy sobie wyjadą na zachód

- rządowy program kredytów 0%, na razie raczej na nie, ale możliwe są różne scenariusze

- decyzje polityczne co do cen energii, bo to głównie wpływa na poziom stopy referencyjnej teraz

Dziękuję za uwagę.

#nieruchomosci
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mickpl: szkoda, że wykop to nie Reddit od strony technicznej. Możnaby podwiesić na tagu takie podsumowania i później sprawdzić jak się to zestarzało. Ale Michau wie lepiej więc mirko musi być sraką postów które giną z oczu po jednym dniu. Nie dla polaka dobry UX

decyzje uchodźców z Ukrainy, czy będą przedłużać umowy, czy sobie wyjadą na zachód


I koniec programu Ukrainiec+
  • Odpowiedz
micky czemu ten błyskotliwy zespół najlepszych analityków ciągle mieszka z mamą albo u Pana landlorda?


@#!$%@?: Bo zwykle działo się odwrotnie do ich przewidywań. Co nigdy nie przeszkadzało im udawać że wszystko się sprawdza i przedstawiać swojego zmyślonego udanego życia jako prawdziwe.
  • Odpowiedz
@mickpl co to znaczy, że nie ma funduszy? Rozumiem, że ten, który kupił 4 całe klatki w mojej inwestycji jest wymyślony, a ja mam halucynacje z niedożywienia?
  • Odpowiedz
  • 0
co to znaczy, że nie ma funduszy? Rozumiem, że ten, który kupił 4 całe klatki w mojej inwestycji jest wymyślony


@demimka: To nie jest "fundusz" tylko fliperzy co kupujo na handel.
  • Odpowiedz
myślisz, że to jedyny fundusz? Ja tylko mówię o tym przykładzie w mojej najbliższej okolicy


@demimka: swietnie, ale fundusze posiadaja w Polsce obecnie miedzy 20 a 30 tysiecy lokali. Rocznie oddaje sie w Polsce ok 200k mieszkan i odmów. Znaj proporcje
  • Odpowiedz
@mickpl: przepraszam czy nie zabrakło tutaj kilku akapitów dla lobbystów twitterowych WKP Investments? Czy to nie oni działają na zmianę sentymentu na rynku?
  • Odpowiedz
ale nikogo nie obchodzą mieszkania w Bydgoszczy.


@demimka: mieszkanców Bydgoszczy obchodzą.

Jak chcesz kupić mieszkanie w centrum Krakowa lub Warszawy to dla ciebie robi to różnice.


@demimka: kumam, ze jestes z warszawy czy innego krakówka, ale to nie jest pępek świata xD
  • Odpowiedz