Wpis z mikrobloga

Szkoła podstawowa gdzie zapisuję mojego bąbelka umieściła listę osób zakwalifikowanych - pełne imię i nazwisko ponad 150 dzieci na głównych drzwiach szkoły i sobie to wisi od kilku dni. Zgłaszać to gdzieś?
#szkola #niebezpiecznik #dzieci
  • 149
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

dziwne, że szkoły są wyjątkiem


@niech_ktos: nie są wyjątkiem, imię i nazwisko bez innych danych, które pozwolą zidentyfikować konkretną osobę nie podlegają ochronie RODO. Chyba że faktycznie jest to jedna, jedyna osoba na świecie, która się tak nazywa. A dam sobie rękę uciąć, że nie ma takiego dziecka na tej liście.
  • Odpowiedz
@niech_ktos: Ogólnie to standard od lat.

Choć w jednej placówce (żłobek publiczny) zamiast danych wywieszali kod dziecka składający się z kilku cyfr peselu i inicjałów (czy jakoś tak) więc musiałeś sobie rozszyfrować bez podawania danych oosbowych
  • Odpowiedz
@januszdoe: duży skrót myślowy, ludzie w internetach wychodzą z założenia, że każdy ma smartfon, 3 konta emailowe i kontakt Państwa można realizować cyfrowo (najlepiej przy użyciu szyfrowanych bezpiecznych połączeń). A są miejsca w Polsce gdzie żyje się wolniej, nie ma tyle cyfryzacji. Jeżeli ogłoszenie wyników kto dostał się do szkoły było realizowane przy użyciu wyłączeni środków elektronicznych, wykluczałoby to jakąś część osób.
  • Odpowiedz
1) To nie są dane wrażliwe Dane wrażliwe to osobne pojęcie, zobacz art. 9 RODO
2) To są nadal dane osobowe (tak zwane "zwykłe") - art. 4 pkt 1 RODO. Ale nadal podlegają ochronie. Nie można ich przetwarzać bez podstawy. - art. 5 ust. 1 lit. a RODO w zw. z art. 6 ust. 1 RODO.
2a) Czasem zdarza się, że dane zwykłe wystarczą do identyfikacji. Na przykład niektóre kombinacje rzadkich imion i nazwisk, zwłaszcza obcych kulturowo, nazwisk podwójnych, wyjątkowych nazwisk historycznych i tak dalej.
2aa) Takie ustalenie może być groźne dla konkretnych osób - na przykład dzieci celebrytów.
2b) W tym przypadku jest jednak wyraźny przepis prawa oświatowego dający podstawę przetwarzania - dyrektor ma obowiązek wywiesić taką listę. - art. 158 ust. 1 Prawa oświatowego. Oznacza to, że przetwarzanie jest zgodne z prawem - ochrona jest wyłączona.
2ba) Możesz mieć ból tyłka. Ale trudno, co zrobić.
  • Odpowiedz
dziwne, że szkoły są wyjątkiem - w każdej innej instytucji jest zabronione szastanie danymi osobowymi.


@niech_ktos: bo panstwo ma w dupie dobra osobiste. Jak np. jestes oskarzonym w procesie karnym, to do informacji podmiotow uczestniczacych w rozprawie, zanim w ogole wina zostanie stwierdzona, sa podawane informacje z "wywiadu srodowiskowego"
  • Odpowiedz
@niech_ktos: Kiedy odkryjesz że właściciele nieruchomości są widoczni z imienia i nazwiska i PESEL w publicznie widocznych księgach wieczystych? Albo że istnieje coś takiego jak KRS czy CRBR
  • Odpowiedz
Szkoła podstawowa gdzie zapisuję mojego bąbelka umieściła listę osób zakwalifikowanych - pełne imię i nazwisko ponad 150 dzieci na głównych drzwiach szkoły i sobie to wisi od kilku dni. Zgłaszać to gdzieś?


@niech_ktos: prywatna szkola?:D
  • Odpowiedz
nie wiem jak przeżyłem czasy kiedy wszystko było jawne i nikt nie wstydził sie swojego imienia i nazwiska


@Pentylion: Gratulacje, ale teraz mamy więcej wektorów ataków i nadużyć i warto zadbać o nie ujawnianie swoich danych. Ja np nie chce, żeby ludzie wiedzieli gdzie moje dziecko chodzi do szkoły.
  • Odpowiedz
@niech_ktos: xd. Bez przesady wieksze dane są dostępne. Niech sobie wisi.

Rozumiem że żadnych fot dzieciaka na portale społecznościowe nie wrzucałeś a sam też konta nie ma.
  • Odpowiedz
@niech_ktos jeżeli ktoś bardzo będzie chciał się dowiedzieć, gdzie Twoje dzieci chodzą do szkoły, to ustawi się przy twoim domu przed ósmą rano w dzień roboczy i odprowadzi was prosto pod drzwi placówki. Jeśli będzie chciał poznać imię dzieci, to jest ku temu milion okazji. W aptece realizując receptę, podajesz też ich pesel, więc dla chcącego skompletowanie danych to nic trudnego.
  • Odpowiedz
Ja np nie chce, żeby ludzie wiedzieli gdzie moje dziecko chodzi do szkoły


@H_266: Przecież tej informacji nie da się ukryć przed ludźmi, bo inni ludzie też do tej szkoły chodzą i w niej pracują.
  • Odpowiedz