Wpis z mikrobloga

@Vateusz23: Ogólnie to zgoda, poza punktem 6, który jest tu wręcz kluczowy - w ogólnym bilansie xtb jest o wiele tańszy niż cała reszta brokerów. I rozbraja mnie tu ten argument, że koszty przewalutowania są wysokie, są, ale banalnie jest je ominąć, ja to robię przez walutomat ca. 0,1% prowizji, i to tyle z moich kosztów związanych z xtb, tak niskich kosztów nie zapewni ci żaden inny broker, oczywiście o
  • Odpowiedz
6. Oferta XTB będzie uboższa pod względem zagranicznych etf niż np mBank, do tego koszty większe- droższe przewalutowanie przy zakupie, ja z mBank nie przeniosę, bo oferta XTB jest sporo słabsza


Kolega @Vateusz23: zwraca na poważną wade ike w xtb, ty @aeiou12345 nie bierzesz pod uwage ze ike jest prowadzone i rozliczane w walucie pln, regularny rachunek maklerski w xtb obecnie jest najlepszy, ale ike to juz niekoniecznie.
  • Odpowiedz
Do pewnych rzeczy się wypada odnieść:

@maniek74: Nie wiem jaka będzie oferta w xtb, bo xtb samo tego nie wie, ja rozmawiam na podstawie tego co jest dostępne teraz w xtb i na moim ike w mbanku oraz warunkach, które są obecnie.

Ja mówiłem, że moim zdaniem w XTB nie będzie IKE, bo XTB ma inny target i zarabia na innym typie klienta. Okazuje się, że IKE w XTB będzie, ale, tu wracam do punktu wyjścia, XTB ma inny target i zarabia na innym typie klienta. Jak będzie -
  • Odpowiedz
@merho: kosztowo xtb dalej jest tańsze, ale zabawa w przelewy między kontami moze być w jakiś sposób uciążliwa. Przy 1000zł koszt to 2zł+dwa przelewy i dzień czekania ekstra vs 14zł. Chodzi mi też o sam duch wypowiedzi i usilna chęć dowalenia w stylu "xtb jest najgorsze bo nie ma najlepszej oferty dla oszczędzających tylko w zagranicznych etf-ach na ikze", najlepszej nie ma, ale ma równie dobrą co mbank. I bilansowo
  • Odpowiedz
@aeiou12345: co do pierwszej części wypowiedzi to nadal się nie rozumiemy, przeczytaj co @merho Ci napisał.

Nie wkładaj mi w usta ducha mojej wypowiedzi. Napisałem że moim zdaniem mBank ma lepszą ofertę w kontekście IKE jakie ma powstać w XTB i ja swoich środków nie przeniosę. Podałem argumenty. Tyle. Chcesz to napisz coś merytorycznie, a nie bzdury.

Co do drugiej części, to chyba mnie z kimś pomyliłeś.
  • Odpowiedz
@Vateusz23: Doskonale się rozumiemy, jeśli już porównujemy brokerów i czepiasz się kosztów zakupu, to wypadało dodać do porównania prowizję 0,29% za kupno/sprzedaż od mbanku vs 0% w xtb. Bilansowo jedno w drugie wchodzi i możliwe, że przenoszenie rachunku to gra nie warta świeczki, ale jeśli ktoś chce założyć to xtb jest dobrą opcją.

Może się nie cieszyłeś, ale wieszczyłeś dalszy zjazd ceny w dół, nie chce mi się szukać. Rzeczywistość
  • Odpowiedz
@aeiou12345: no to się nie rozumiemy. Sprawdz koszt przewalutowania w IKE w MBank (0,1%) i w XTB (0,5%) i dojdziesz do tego. Dodam, ze konto IKE jest w PLN, więc każdy zakup i sprzedaż w walucie to prowizja.

Nie cieszyłem się, ani nic nie wieszczyłem. Może pisałem o ryzykach. Od tego jest forum. Kolejny raz proszę; Nie wkładaj mi jakichś wypowiedzi w usta. Mam nadzieję, że wyjaśnione.

Dobrej niedzieli
  • Odpowiedz
@Vateusz23 w XTB czasem wystarczy napisać do supportu i dodają oni spółkę której wcześniej nie mnieli, wiec wydaje mi się, ze jeśli klienci będą narzekać na uboga ofertę w IKE, to coś z tym zrobią i ja rozszerza
  • Odpowiedz
@micomak : wiem ze w xtb cfd na akcje idą w rynek i to napisałem, testowałem wielokrotnie, widać to w arkuszu zlecen jak i transakcjach. Tylko tu na wykopie ludzie uważają że cfd na akcje są zakładem z brokerem. Zresztą jak mogłby byc inaczej, np mająć dwa miliony to za jeden mln kupuje CFD mbank na wzrost(po dzwigni pozycja za 3 mln moze byc), za drugi mln kupuje mbank na rynku
  • Odpowiedz
@Vateusz23: Dobra, myślałem, że ikze działa jak standardowe konto, a pewnie jest wymóg złotówek, nie wiedziałem nawet o tym bo nie mam ikze xD to fakt d--y nie urywa, czyli jest 0,39% mBank vs 0,5% xtb, przy większych kwotach robi się różnica. Może właśnie z tego chcą sobie zrobić drugie źródełko utrzymania.
  • Odpowiedz
@micomak: @kot__morderca to mi wytłumaczcie jak mogą iść cfd na akcje w rynek, skoro
1. kontrakt futures obejmuje wielokrotność akcji np 10, 100 lub 1000 , a w xtb sobie mogę puścić na 69 akcji w cfd - do sprawdzenia teraz,
2. w cfd zawsze spread to 0,5 % i jest prawie że równy na każdym instrumencie, podczas gdy oczywiście rynek się tak nie zachowuje- do sprawdzenia na dowolnych akcjach polskich i zagranicznych,
3. CFD w XTB nie obejmuje contango, jest wypadkową dzisiejszej ceny - do sprawdzenia teraz,
4. Przykład CFD w XTB na Budimex 788,30 i 793,20, spread około 0,5 %, zaś futures czerwcowe 761 zł (FBDXM24), WIĘC JAK TO MOŻE IŚĆ W RYNEK? W JAKI SPOSÓB? - do sprawdzenia teraz,
5. CFD na kontakt na indeks - można grać za 0,01 kontraktu giełdowego - jak to ma iść w rynek? -
  • Odpowiedz
@Vateusz23:
1. jak kupisz 69 cfd mbanku, to w rynek pojdzie zakup 69 akcji mbanku, to jest 1:1, w czym problem?
2. cfd w xtb daje zawsze gorsze warunki zakupu/sprzedazy dla klientow o jakas mała kwote procentową i to jest spread(te 0,5% czy ile tam), czyli jesli chcesz kupić 10 akcji mbanku a aktualna cena to 100 pln, to za akcje zaplacisz 100 pln za walor a za cfd 100.50 , oczywiscie "pod spodem" xtb kupi je za 100 a nie 100.50.
3. cfd na akcje to defakto zakup akcji przez xtb teoretycznie dla ciebie, po gorszym kursie. wlascicielem akcji jest jednak xtb stad brak dywidendy. XTB tak sie zabezpiecza swoje cfd prawdziwymi akcajami, inaczej ludzie robili by to co opisałem post wyzej(sam na two wpadłem i okazało sie ze nie "rozwaliłem tym systemu")
4. mowimy o cfd a nie futures, co to ma wspolnego, w czym problem? zakup/sprzedaz cfd trafia na rynek kasowy, to jest normlany zakup/sprzedaz akcji
5. mowimy o akcjach, index jest zakladem
  • Odpowiedz
@kot__morderca:
na początku myślałem, że CFD łączysz z kontraktami na akcje futures, ale to by było zbyt proste. Okazało się lepiej, że łączysz CFD w XTB z prawdziwymi akcjami.

Dobrze Scherloku to teraz zadam jedno pytanie, jak w poniedziałek - 8.45 otworze 2137 akcji short na Budimexie to czyje akcje sprzeda XTB?

Oczywiście żadnych akcji nie sprzeda, bo żadnych akcji nie ma, poza tym handel akcjami zaczyna się o 9.00 - nie będę Cie zostawiał
  • Odpowiedz