Wpis z mikrobloga

Mozecie mi powiedziec jaki sens ma ta cala pogon za kasa?
Sam w to wpadlem, porownywanie sie z innymi non stop, a prawda jest taka ze nawet taki programista 30k czy lekarz 30k o ile nie ma partnerki co zarabia drugie tyle, to przy obecnych kosztach zycia nic wspanialego nie kupi, nie bedzie mial luksusowego zycia.

Przypominam ze ceny nieruchomosci mamy jak na zachodzie a zarobki 3 razy nizsze. Taki programista jest w lepszej sytuacji bo zarabia prawie zachodnia pensje, ale jak porownac do USA to dalej jest nic.

Sam programista nie jestem ale chcialem sie przebranzowic, teraz to juz nie wiem czy sens w ogole jest. Zarabiam ponad srednia krajowa a i tak mnie na nic nie stac takie mam wrazenie

Jak wpadne czasem poczytac jakies watki o zyciu w Kaliforni na przyklad to mnie dobija to ze nigdy w zyciu czegos takiego nie doswiadcze.
W USA jak ktos srednia krajowa zarabia to jednak dom kupi. A w Polsce? Kto za srednia krajowa kupi dom ktory jest w zasiegu swojej pracy?

To po co sie starac?

#depresja #nieruchomosci #praca #zarobki #pracbaza #inflacja
  • 41
  • Odpowiedz
żeby się wykupić z niewoli i mieć chociaż 5-10k pasywnego, a najlepiej 30.


@gharman: @programista15cm
Ja również tak to sobie tłumaczę. Człowiek rodzi się w pewnym sensie niewolnikiem przez posiadanie podstawowych potrzeb, które trzeba zaspokoić. Żeby mieć te 10k pasywnie na miesiąc to (wg zasady 4%) należy mieć zainwestowane 3mln pln. Jest to osiągalne dla osób dobrze zarabiających i daje szansę na uwolnienie się od przymusu pracy w sensownym czasie.

Zarabiając
  • Odpowiedz
O co chodzi z tymi mieszkaniami na wykopie każdy mierzy miarę luksusu czy jakiś dóbr materialnych mieszkaniem. #!$%@?ć to, już wolałbym świat zwiedzić niż pół życia #!$%@?ć na mieszkanie w którym umrę i tyle.
  • Odpowiedz
Przypominam ze ceny nieruchomosci mamy jak na zachodzie a zarobki 3 razy nizsze. Taki programista jest w lepszej sytuacji bo zarabia prawie zachodnia pensje, ale jak porownac do USA to dalej jest nic.


@gharman: Śmieszny jesteś i z pewnością nigdy nie byłeś na zachodzie ani w USA, jeżeli oczekujesz, że taki sobie programista samodzielnie kupuje nieruchomości za wypłatę z etatu.
  • Odpowiedz
Młodsze pokolenie jest mocno wkręcone w ideę dochodu pasywnego.


@cyk21: taa jasne dlatego tak ostro wynajmują za gruby hajs?
Większość żyje chwilą. Widziałem pary które po studiach dobrą robotę ogarnęły i są w stanie płacić za wynajem za duże mieszkanie w Wa-wie albo segment pod po 6 tysięcy.
  • Odpowiedz
Żeby mieć te 10k pasywnie na miesiąc to (wg zasady 4%) należy mieć zainwestowane 3mln pln. Jest to osiągalne dla osób dobrze zarabiających i daje szansę na uwolnienie się od przymusu pracy w sensownym czasie.


@ZaPolish: imo nie ma nawet sensu myśleć że to się da zarobić w sensie etatowo. Pieniędze trzeba inwestować tj zakładać biznesy, zatrudniać ludzi, robić obrót, śrubować marże i ciąć koszty.

Ja i tak wybrałem drogę żeby
  • Odpowiedz
@gharman: co Ty #!$%@? chłopie, już od 10k+ powoli nie trzeba przejmować się pieniędzmi, można kilka razy w roku latać na wakacje, każdego tygodnia spełniać marzenia, i żyje się na świetnym poziomie. Zejdź na ziemię, zrób chociaż te 2x średnią+, i wtedy się zacznij wypowiadać
  • Odpowiedz
@Czoso: https://www.bankrate.com/retirement/what-is-the-4-percent-rule/

@programista15cm

imo nie ma nawet sensu myśleć że to się da zarobić w sensie etatowo

Przecież są na wykopie programiści 30k więc się da. Ok, niby są na własnej działalności ale tak naprawdę to bliżej im do etatu.

Zbierać 3mln zl zeby mieć z tego 4%? Można od ręki założyć kilka rodzajów interesu i będzie przynajmniej, naprawdę przynajmniej 30-40% oczywiście trzeba tym kręcić, ale potem można sprzedać cala firmę.
  • Odpowiedz
A 4% z mojego przykładu jest dochodem pasywnym obliczonym tak żeby ryzyko utraty kapitału w trakcie życia było bardzo małe.


@ZaPolish: no tak, to zrozumiałem.

Przecież są na wykopie programiści 30k więc się da.


@ZaPolish: celuje w 800f day ja overemployment to się i 100k da zarobić, ale to jest tylko preludium

Nie chcę Cię uczyć jak firmy zakładać i prowadzić, ale widze i widziałem jak to idzie w mojej
  • Odpowiedz
@ZaPolish: btw żeby mieć na czysto 10k to wystarczy 3 mieszkania 4 pokojowe po 500k na gotowo. 2h-4h miesięcznie zabawy.

Ogólnie wszystko zalezy od tego jak przedsiębiorczy jesteś, jak się znasz na marketingu, co umiesz zmonetyzowac - jako ciekawostkę powiem Ci że namówiłem lokatora na +150 zl czynszu w zamian za tv 55cali, umowa na rok. Używany tv 1450 z dostawą, czyli po 10 msc już jest mój ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@nilfheimsan: w 2017 Krakowie na Grzegórzkach, dzis? W Świnoujściu. 410 mieszkanie, reszta remont.

500m od portu, jak zrobia tam ten docelowy port to pokoje dla dokerów moga być warte znacznie więcej niż w Krakowie

Ogółem trzeba zawsze myśleć dużo do przodu
  • Odpowiedz