Wpis z mikrobloga

#linux #fedora
Co jest takiego wspaniałego w tej Fedorze? Upośledzony manager pakietów, czy brak możliwości odtwarzania plików mp4?
Pytam serio dla czego da dystrybucja jest tak bardzo lubiana?

Albo jeszcze lepiej, po zrobieniu aktualizacji systemu, Updater nadal twierdzi ze należy zrobić aktualizacje systemu.
  • 22
  • Odpowiedz
@Rustyyyy:
ja ją wybrałem tylko ze względu na pewne podobieństwa do RHEL, a więc no żeby się uczyć, sam jestem ciekaw, dlatego mój shit comment łap dla zasięgu byczku
  • Odpowiedz
  • 1
@_gabriel: tzn, serio spodziewałem sie czegoś więcej. Oficjalne poradniki ze strony fedory nie pomagają.
Jak oficjalny manual jest zepsuty to nie jest dobrze.
Nawet aktualizacji systemu nie da się zrobić
  • Odpowiedz
  • 0
@keep_it_real: ja zaczynam wchodzić w te króliczą norę i... ludzie pierwsze co robią to zmieniają manager pakietów.
W sumie nie dziwie się poza tux kartami nic wartościowego tam nie ma
  • Odpowiedz
@Rustyyyy: ludzie chyba rzeczywiście wybierają ja z powodu pokrewieństwa do redhata. Tylko że jeśli chcesz się uczyć od kątem pracy, w firmie, w tych ekosystemach to nie tędy droga.
  • Odpowiedz
  • 1
@jar-mitryn: Nie wiem czy na archu bym nie zainstalował docelowego programu szybciej.
30 minut #!$%@? się a jeszcze nie mogę zainstalować Steam.
Ale jest Fedora jest dobra bo jest dobra. Taka jest odpowiedź redditowych fedorowców
  • Odpowiedz
30 minut #!$%@? się a jeszcze nie mogę zainstalować Steam.


@Rustyyyy: Brzmi trochę jak PEBKAC. Steam na Fedorze instaluje się jakoś w 2 minuty włącznie z pobieraniem bez potrzeby otwierania terminala.

Co jest takiego wspaniałego w tej Fedorze?


Chociażby to, że w przeciwieństwie do Archa aktualizacja nie wywala systemu co jakiś czas.
  • Odpowiedz
  • 0
@nostalgiwolf: Co wy macie z tym wywalaniem systemu podczas aktualizacji?

Jasne zgaduje ze jak bym to robił po raz drugi to bym się wyrobił w kilka minut, ale nie spodziewałem się po tak popularnej dystrybucji, że będę musiał szukać codeków by odpalić filmik w internecie, a potem będę potrzebował innego repozytorium by zainstalować Steam.

Tym bardziej że Nobara jest przez wielu Federalnych uznawana za coś niepotrzebnego.
  • Odpowiedz
Używam fedory od +/- roku. Przeniosłem się z Arch-a. I jestem mega zadowolony. 0,5h na konfigurację po instalacji systemu i mam wszystko co chce. I system zawsze wstaje w przeciwieństwie do poprzednika.
Steam-u nie używam więc się nie wypowiem.
  • Odpowiedz
Co wy macie z tym wywalaniem systemu podczas aktualizacji?


@Rustyyyy: Dosłownie na stronie głównej Archa czasami pojawiają się wpisy, że po aktualizacji trzeba coś dodatkowo zrobić, bo akurat aktualizacja wprowadza jakieś breaking changes.

Nie bez powodu SteamOS oparty na Archu jest immutable i nie używa pacmana do aktualizacji.

że będę musiał szukać codeków by odpalić filmik w internecie


Co tutaj jest do szukania? Dodajesz RPM Fusion i stamtąd wszystko instalujesz, instrukcja
  • Odpowiedz
jasne zgaduje ze jak bym to robił po raz drugi to bym się wyrobił w kilka minut, ale nie spodziewałem się po tak popularnej dystrybucji, że będę musiał szukać codeków by odpalić filmik w internecie,


@Rustyyyy: No ale wiesz, ze to jest jej "ficzer", ze nie dostarcza domyslnie nie-wolnego oprogramowania? ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Przejdz na Archa, tu jest fajnie. Co do wywalania sie systemu zdarzylo mi
  • Odpowiedz
  • 0
@nostalgiwolf: no właśnie o co z tą korporacyjniscią chodzi? Ludzie pisali że wielkie korpo nie może mieć tego czy tamtego i dla tego trzeba te rzeczy instalować ręcznie.
Czy z drugiej strony ta korporacyjności ma jakieś zalety?
  • Odpowiedz
@Rustyyyy: pracujesz w firmie która ma produkty na Linux, jest duża szansa że sprzedaje produkt na RHEL lub pokrewnym (kiedyś centos, teraz Alma).
Jest duża szansa, że ze względów bezpieczeństwa, nie skorzystasz z publicznych repo, (firewall, sieć zamknięta), i być może tylko z wew firmowych repozytoriów z ograniczoną liczbą aplikacji.
...albo w ogóle dostajecie zamrożony system. Wtedy tworzysz samemu gotową paczkę i iskrypt który "zainstaluje" (skompiluje czasem) wszystko co potrzebne do
  • Odpowiedz
@Rustyyyy: nie zdziwiło by mnie to, ja pracowałem głownie nad systemami bezpiecznymi (wpływające na ludzkie życie) i wtedy jest zawsze coś z RHELa/Almy.
Ale absolutnie nie chce tej rodziny do domu, dziękuje. Próbowałem wiele razy. Dla mnie najlepiej działa Mint.
  • Odpowiedz
  • 0
@jar-mitryn: U mnie jest to dziwna sprawa. Bawiąc się steamdekiem doszedłem do wniosku że kilka niszowych programów działa mi lepiej niż na Windows 11.
Więc postanowiłem na laptopie poszukać jakiejś dystrybucji która pozwoli mi na korzystanie z tych programów.
Najpierw było Ubuntu gdzie po heroicznym zainstalowaniu dziesiątek nowych sterowników program nadal działał źle, a kilka gier testowych działała wolno. W internetach wszyscy próbowali tylko na ubuntu i steam os i działało
  • Odpowiedz
@Rustyyyy: masz jeszcze spory wybór do testów, jakoś Popos, tuxedo, nobara czy nawet taki Mint. Inna spraawa jeśli działa SteamOS to czy jest potrzeba szukać coś innego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@jar-mitryn: Tak, nie chce urzywać konsoli do tworzenia mapek do gier.
Tym bardziej że kupiłem gejmingowy monitor który spalił mi wejścia hdmi w wielu urządzeniach. Najgorsze jest to że z jednej strony nikt mi w to nie wierzy a z drugiej nikt go nie chce nawet za darmo (pod warunkiem odbioru osobistego) jest jeden chętny ale trzeba czekać.
  • Odpowiedz