Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mircy, nadplacacie kredyt hipoteczny? Nie za bardzo wiem jak sie do tego zabrac, mam wolne 30k i mysle ile sobie zostawic na czarna godzine, a ile przelac na czesciowq splate zeby sobie rate obnizyc. Ewentualnie co miesiac ile przelewac. Kompletnie nie mam pojecia jak to zaplanowac. W ogole ma sens nadplacanie czy lepiej miec rate na stalym poziomie a z tych pieniedzy wolnych na biezaco kupowac ubrania, jezdzic po swiecie itd?
Czy takie nadplaty znaczaco obniza rate?
#kredythipoteczny #nieruchomosci #mieszkanie



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 21
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: To czy opłaca się mieć kredyt zależy jak bardzo preferujesz bieżącą konsumpcję nad oszczędności na przyszłość. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Trzeba mieć na uwadze że hipoteka to najtańszy kapitał dostępny na rynku.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: przeczytaj ze dwa artykuły na ten temat i wtedy pytaj na wykopie, bo na ten moment to właściwie nic nie wiadomo. Jakie masz koszty życia, czy masz odłożoną poduszkę bezpieczeństwa, jak wysokie masz oprocentowanie kredytu, czy inwestujesz itp.
Ja np nadplacam co miesiąc, raz na jakiś czas zrobię większą nadpłatę, ale też dodatkowo oszczędzam i inwestuje
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Nadpłacać warto zwłaszcza jeśli nie umiesz inwestować w taki sposób żeby mieć zysk większy niż obniżona rata kredytu. Natomiast 30k na czarną godzine to sobie akurat zostaw i tak, poduszka finansowa to spokój i brak bycia niewolnikiem.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: z nadpłacania zrobiłem sobie sport narodowy i w dwa lata zamknąłem kredyt - czy to było mądre? Średnio? Czy żałuje? Wcale... Świadomość że to przeżycia całej rodziny potrzebuje 3 koła z czego 1600 przelewa mi zus jest niesamowita.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): Nie nadpłacam, mimo że płacę odsetek w sumie z 6-7k za kredyty ponad 1mln PLN. Cash is the king, o ile mnie rata nie boli to nie ruszam. Traktuję to jako ubezpieczenie. Wolę mieć gotówkę i kredyt niż mało gotówki i brak kredytu.


· Akcje: Odpowiedz anonimowo
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: ja starałem się nadpłacać co roku ~10% kwoty kapitału. Nie zawsze się udawało, ale zazwyczaj tak. Czasami wręcz w głupi sposób, tj. nie mając żadnej poduszki finansowej, ale plus jest taki, że z kredytu 380k pln wziętego w 2016 zostało mi do spłaty dosłownie 18k pln, które planuję zamknąć w tym roku.

Już się kurna nie mogę doczekać, jak wyślę wniosek do banku o potwierdzenie spłaty całego kredytu, a
  • Odpowiedz
a następnie umówię notariusza i wykreślę ich z Księgi Wieczystej mojego mieszkania.


@imateapot: po co Ci do tego notariusz? Potwierdzenie spłaty nic Ci nie da, od banku dostaniesz list mazalny (zezwolenie na wykreslenie hipoteki) Wypełniasz wniosek zanosisz do sądu z listem mazalnym, pewnie też pełnomocnictwo, bo raczej prezes banku nie bedzie Ci tego kwitu wystawiał, płacisz zależnie od sądu 100-200PLN opłaty skarbowej i czekasz na list z potwierdzeniem wykreślenia hipoteki
  • Odpowiedz
czy lepiej miec rate na stalym poziomie a z tych pieniedzy wolnych na biezaco kupowac ubrania, jezdzic po swiecie itd?


@mirko_anonim: W sumie to jak wolisz, twoja sprawa, chociaż to nie najmądrzejsza decyzja finansowa xD

Czy takie nadplaty znaczaco obniza rate?


@mirko_anonim: Zależy czy masz rate stała czy malejąca ile chcesz nadpłacic i ile wzgledem kapitału nadpłacisz. może to być zarówno 300PLN a może byc 1k
  • Odpowiedz
@mirko_anonim jeśli nie masz innej opcji która zrobi więcej % niż oprocentowanie kredytu to nadplacaj.
Wyznacz sobie poduszkę finansowa, i co miesiąc nadwyżkę z tego nadplacaj kredyt, zmniejszając ratę
  • Odpowiedz
@Leniek: jeśli jest to ogarnięte urzędowo poprzez dokument ustawowy (list mazialny) to tym lepiej. Zaoszczędzę na notariuszu.

To jest moja pierwsza nieruchomość, jeszcze nie znam wszystkich szczegółów ale dziękuję za poradę.
  • Odpowiedz
@imateapot: to dosłownie pierwszy wynik z google po wpisaniu "wykreslenie hipoteki" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak, umiejętność czytania ze zrozumieniem i instrukcja wypełnienia KW-WPIS tez Ci się przyda i do sądu idź już z wypełnionym wnioskiem
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): Od samego początku nadpłacam. Mógłbym już cały kredyt spłacić, ale nie chcę pozbywać się gotówki. Szczególnie że teraz ze zwykłych lokat mam wyższy zysk niż wynosi cześć odsetkowa raty kredytu. Mam stałą stopę, więc podwyżki stóp procentowych mnie nie dotknęły. Wykorzystałem też wakacje kredytowe do nadpłaty.
Czekam na koniec obowiązywania stałej stopy i spłacam wszystko. Po spłacie dalej będę miał poduszkę finansową pozwalająca przeżyć rok na tym samym
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): To zależy jakie masz oprocentowanie.

Jeśli % kredytu > % innych inwestycji, to jak najbardziej, nadpłacaj.

Ja mam stałe 1.4% przez kolejne 2.5 roku jeszcze, więc na razie zamiast nadpłacać to wkładam pieniądze na lokaty ISA (takie od których nie płaci się podatków w UK) bo więcej % na nich zarobię, a nadpłatę zrobię jednym ciągiem jak mi się fix skończy (i spłacę 15-letni kredyt w 5 lat łącznie ^^)
  • Odpowiedz