Wpis z mikrobloga

Drodzy przyjaciele, mam pewien problem wpracy. W naszej firmie w jednym z miast zamierzają zamknąć oddział i mamy codziennie jeździć 1,5 godziny do centrali, wszyscy w jednym służbowym pojeździe, aby tam pracować. Jest to oczywiście nie tylko uciążliwe, ale też nie fair, ponieważ czas dojazdu nie będzie uwzględniany w czasie pracy, więc będziemy pracować po 11 godzin, a dostawać płatne tylko za 8. Wydaje się, że firma chce, abyśmy sami podjęli decyzję o odejściu. Czy macie może jakieś rady lub doświadczenia, jak radzić sobie w takiej sytuacji?
Dostałem takie oto pismo

A mam dziecko poniżej 4 roku życia i napisałem im że nie mogą mnie delegować ponieważ córka ma 8 miesięcy i sprawuje nad nią opiekę

#prawo #prawopracy #praca #januszebiznesu #patologiazmiasta #pracabaza #pytaniedoeksperta #hr
Wardegas - Drodzy przyjaciele, mam pewien problem wpracy. W naszej firmie w jednym z ...

źródło: IMG_20240423_152115

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • 0
@Wardegas: dodam że wysłałem im za porozumieniem stron ale nie chcą podpisac więc mogę im z dniem kiedy muszę jeździć do centrali wystawić wypowiedzenie z winy pracodawcy ? :)
  • Odpowiedz
  • 0
@Donald_Ma_tole: a nie będą mówić typowo że żona na macierzyńskim to nie podlega czy coś
Dodam że dałem im wypowiedzenie za porozumieniem stron ponieważ akurat znalazłem coś innego gdyż wiedziałem że będą zamykać oddział ale coś nie chcą podpisac
  • Odpowiedz
@Wardegas: No to złą podstawę prawną podali. Na podstawie tego przepisu można polecić wykonywanie pracy innej niż wynikająca z umowy o pracę. A wedle ugruntowanego stanowiska doktryny i sądów samo polecenie wykonywania innej pracy na podanej podstawie nie może jednocześnie stanowić podstawy jej wykonywania w innym miejscu.
Jeśli pracodawca chce cię wysyłać gdzie indziej to może albo przestawić wypowiedzenie zmieniajace/porozumienie zmieniające umowe o pracę albo traktować wyjazdy jako podróże służbowe.
  • Odpowiedz
@Wardegas:
A faktycznie chcesz się zwolnić, że złożyłeś za porozumieniem stron?
Bo jak nie to odmów wyjazdu na delegację (powołując się na opiekę nad dzieckiem do lat 4) i zadeklaruj pozostawanie w gotowości do świadczenia pracy w dotychczasowym miejscu.
Wtedy będą musieli dać Ci wypowiedzenie zmieniające, których warunków nie musisz akceptować -- a to dla pracawcy niesie skutki rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę  (art. 32 i następne Kodeksu
  • Odpowiedz
  • 1
@Polinik: tak faktycznie chce się zwolnić ale może masz rację napisze oświadczenie że odmawiam delegacji z uwagi na opiekę nad dzieckiem i jednocześnie jestem w gotowości do pracy w dotychczasowym miejscu
  • Odpowiedz
  • 0
@HuGho: dzięki za pomoc a pewnie jak im wyśle te oświadczenie to podpiszą z laską to co im wysłałem z zeszłym tygodniu za porozumieniem a tak to sobie to ignorują
  • Odpowiedz