Wpis z mikrobloga

Potrzebuje rady. Ja lvl27, różowa 26. Zastanawiamy się nad emigracją do Niemiec. Różowy dostał zdalną pracę w DE, biuro w Dusseldorfie. Oboje znamy niemiecki na C1. Ja pracuję w IT (konsulting, GRC), razem netto wyciągamy w PL 14k. Różowy dostał ofertę na 2,8k EUR netto. Plusy zostania w Polsce to to, że mamy obecnie spoko pracę, oboje zdalną, skłaniamy sie ku nowemu programowi hipotecznemu i potem kierunek staranie się o potomstwo. Z drugiej strony ciągnie do wyjazdu, fajna przygoda ale wiem że to oddala na razie perspektywę własnego lokum i bejbika. Jakieś porady? #niemcy #emigracja #kiciochpyta #zwiazki #rozowepaski
  • 24
@stuparevic Jeśli w perspektywie i tak chcesz wychowywać dziecko w Polsce, to nie ma sensu przecież. Znaczy się wiem, że przygoda i te sprawy, ale z perspektywy życia ten czas wyda się zmarnowany. Chyba, że nigdzie w życiu nie byłeś, to jedź zobaczyć świat ( ͡º ͜ʖ͡º)
@stuparevic jeśli nie spróbujecie nie przekonacie się i będziecie musieli z tym żyć. Niestety nie ma odpowiedzi na to pytanie, bardziej kierowałbym tym czy Wam się podobają Niemcy, możliwości kredytu i jego spłaty itd. Zawsze możecie jechać i wrócić. Sam mam podobny dylemat mieszkając za granicą xd
@stuparevic a nie rozważaliście robienia dziecka za granicą? Nie wiem jak w Niemczech z edukacja ale zakładam, że jest lepsza niż ta w pruskim stylu w Polsce. Co do innych aspektów to warto to wg mnie przemyśleć czy nie fajniej by było by dziecko jednak wychowywało się w innym kraju. Mam znajomych co wyprowadzili się do Finlandii i z tego co słyszę i widzę to jest to super sprawa dla ich córki
@stuparevic:
Laska ma 26 lat, to jeszcze ze 3 zanim ją zacznie biologia cisnąć o dziecko. Tym bardziej że sama dostała pracę i sama chce jechać, to ona bardziej ciebie namawia niż ty ją
A ciebie biologia ciśnie? Ty masz jeszcze więcej czasu.
Nad czym się zastanawiać? Nawet jeżeli weźmiecie się za robienie dziecka w perspektywie tych kilku lat, to wcześniej zarobicie trochę kasy (na mieszkanie w pl choćby) pozwiedzacie świat
@stuparevic: Jechałbym. Różowa weźmie najem na siebie (bo pewnie do umowy będzie potrzebne niemieckie konto+niemiecka umowa o pracę), a Ty możesz pojechać z nią mimo zatrudnienia w PL zanim coś znajdziesz na miejscu gdzieś w NRW.
To może być fajna przygoda, a przynajmniej nie stracicie finansowo (wyjdziecie podobnie lub na +, pewnie zależy od tego ile będziecie). Kredyt w Polsce można wziąć np za kilka lat, z większym wkładem i (może)
@stuparevic do przygody można. Zwykle po czasie ludzie raczej żałują, że czegoś w życiu nie zmienili, a nie odwrotnie. A i nie czekajcie z dzieckiem na to kiedy będzie idealne gniazdko, tylko raczej róbcie kiedy macie na nie ochotę. Ja nie mogę czytać, że ludzie w Europie piszą, że nie mogą mieć dzieci, bo ich nie stać, albo bo mieszkanie za małe.
@anzelmbohatyrowicz: z ciekawości sprawdziłem i obecnie zarabiając średnie niemieckie 43142 eur rocznie brutto dostanie się 180€ emerytury miesięcznie po 5 latach pracy, tak więc 766 zł, a nie 2000zł zasugerowane przez ciebie. Oczywiście za kilkadziesiąt lat będzie tego jeszcze mniej, bo ilość emerytów mocno wzrośnie.
@stuparevic: W Duesseldorfie cena nieruchów nie odbiega niczym od tych w polskich miastach wojewódzkich, więc czemu miałaby ci wizja własnego lokum uciec?
@darck: W Polsce za 50 lat ma być 20 milionów ludzi z czego 3/4 to ludzie w wieku NIEprodukcyjnym, myślisz że w ogóle ktoś powącha jakąkolwiek emeryture z obecnych 20 latków?
W Polsce za 50 lat ma być 20 milionów ludzi z czego 3/4 to ludzie w wieku NIEprodukcyjnym, myślisz że w ogóle ktoś powącha jakąkolwiek emeryture z obecnych 20 latków?


@dsomgi00: W tempie jakim przyjmujemy imigrantów (i nie mowie tu o Ukraincach) to za 50 lat bedzie moze 20 milionow Polaków, ale Polska bedzie miala dobre 45-50mln ludnosci.