Wpis z mikrobloga

Mija pełny rok odkąd zainstalowałem podlicznik na pompie ciepła powietrze-woda więc mogę się z wami podzielić zużyciem.
Mój dom ma 280m2 i jest zlokalizowany w drugiej strefie klimatycznej, ale usytuowany jest w polu, odsłonięty bez większych zadrzewień, do tego rzekłbym, że znajduje się w lekkiej dolince gdzie od pól mocno wieje - temperatura zimą jest tu niższa niż w okolicy.

Budynek jest dobrze docieplony, większość przegród z charakterystyką dla przegród pasywnych, to samo dotyczy drzwi i okien. Ale budynek pasywnym nie jest. Raczej celowałbym w zaklasyfikowaniu go jako niskoenergetyczny, z zapotrzebowaniem rocznym 29.91 kWh/m2 liczonym dla temp. 19°C co oznacza, aby mieć taką temperaturą muszę dostarczyć do niego 8374.8 kwh ciepła w skali roku.

Dom ma salon o powierzchni około 110m2 z wysokim ~6m sufitem i w tej części na całe ściany są przeszklenia, łącznie jakieś 50-60m2 przeszkleń. Jest więc co "grzać" bo nie dość, że jest wysoko, to jeszcze są ogromne okna. Tak uważa wielu, że taka konfiguracja pomieszczenia oznacza uber rachunki za ogrzewanie. Fakty są natomiast takie, że te okna są od południa i są od tego MEGA zyski ciepła zimą, a na lato mam żaluzje fasadowe, także ten ;)

Ten rok nie był jakiś niezwykły, raczej umiarkowana zima z temperaturą oscylującą w okolicy 1-5 stopni i z paroma okresami mrozów po -18 przez 1-2 tygodnie, zwłaszcza w grudniu i styczniu.

Przez caly ten okres pompa włączyła tylko raz grzałki, i to w dziwnym momencie jak było raptem -5 stopni. Dziwnym, bo jak było te -18 to chodziła na samej sprężarce. Przypuszczam, że to przez to, że wtedy przy tych -5 było dużo wilgoci i co chwile robiła defrosty. Więc temperatura to nie wszystko :)

No ale do rzeczy,
Zużycie roczne prądu na ogrzewanie budynku i cwu to: 2743 kwh przy czym w domu mamy temperatury zwykle powyżej 24.0°C (więc aż o 5 stopni więcej niż przyjęta wartość w wyliczeniach zapotrzebowania).

Niestety parametru COP nie mogę w tym momencie podać, bo pełne dane z pompy zbieram od października 2023, więc w październiku zestawię je z podlicznikiem i wrócę z konkretnymi wyliczeniami.

Czy się opyla? Jeszcze jak.
Ja jestem zadowolony, to był dobry wybór i tym którzy się wahają mogę jedynie zasugerować, żeby najpierw zadbali o dobre docieplenie i potem poszli w pompę, tylko w takiej konfiguracji będziecie zadowoleni.

tutaj możecie zobaczyć pracę mojej pompy z wszystkimi stystykami on-line: https://pompa-online.pl/

#pompaciepla #budowadomu #pompacieplakwh
KONONOWlCZ - Mija pełny rok odkąd zainstalowałem podlicznik na pompie ciepła powietrz...

źródło: pompa-zuzycie

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ: czyli potwierdza się to co w zasadzie każdy specjalista wie i mówi, poza lobby sprzedawców. Dom dobrze ocieplony, podłogówka, odpowiednia ekspozycja. No w takim układzie to ma sens, w pozostałych, mam pewne wątpliwości :)
  • Odpowiedz
  • 2
@kapusta_honk_konk: w styczniu jak były 2 tygodnie mrozów, w tym przez 2-3 dni po -18 to mamy zużycie 600kwh
gdyby tak było przez całą zimę, powiedzmy, że w miesiącach grudzien, styczeń, luty, to pewnie wyszłoby z 3700 kwh zamiast tych 2700
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ:

najpierw zadbali o dobre docieplenie i potem poszli w pompę, tylko w takiej konfiguracji będziecie zadowoleni


Czyli nic nowego. Jak masz dobrze ocieplony dom, to będzie tanio go ogrzać każdym źródłem. A jak masz źle ocieplony dom, to się dwa razy zastanów nad PC.
  • Odpowiedz
  • 5
@hszan: ława fundamentowa 15cm xps 0.036, posadzka 25cm grafitu 0.030, ściany 30 cm grafitu 0.030, dach nakrokwiowo thermano 14cm 0.020 + między krokwie wełna 15cm 0.035, okna uw=0.60 do uw=0.76, drzwi uw=0.8, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
  • Odpowiedz
Dom ma salon o powierzchni około 110m2 z wysokim ~6m sufitem i w tej części na całe ściany są przeszklenia, łącznie jakieś 50-60m2 przeszkleń


@KONONOWlCZ: Tak trzeba żyć
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ ładny wynik, naprawdę masz salon 110 m2? Wrzuć zdjęcie :) można grać w piłkę :D a co do pompy to fajnie że nie poszedłeś w jakąś dużą moc tylko trafnie dobrałeś moc do zapotrzebowania :) oby służyła latami
  • Odpowiedz
  • 3
@krychu90: no u mnie byli też artyści co nawet nie chcieli spojrzeć na to jak chata docieplona tylko popatrzyli na ilość m2 i w ciemno rzucali właśnie nibe 13kw ¯\(ツ)/¯ Ogólnie to mam tylko negatywne zdanie o tych wszystkich lamusach, co z handlu pietruszką przerzucili się na handel pompami bo lepsza kasa.

Gdybym mógł to poszedłbym w 6kw, ale akurat pompa która mnie interesowała nie ma tak niskiej mocy, więc wybór
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ: czyli wydałeś od #!$%@? kasy na ocieplenie, płytę fundamentowa, drogie okna, rekuperację, pompę ciepła tylko po to żeby mieć trochę niższe rachunki za ogrzewanie niż ja.
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ: co to jest ława fundamentowa? 15cm betonu? Dałeś 25cm styropian na podłogę pod podłogówkę?
A robiłeś audyt cieplny kamerą termowizyjną?
Ile PLN na ocieplenie budynku
  • Odpowiedz