Wpis z mikrobloga

Nowy konserwator zabytków jest przeciwny odbudowie Danziger Hofu bo był w Dreźnie i mu się nie podobało. Czyli już pewne że stanie tam jakieś po-mo barachło rodem z Wyspy Spichrzów.
https://www.zawszepomorze.pl/artykul/12583,nowy-konserwator-stanowczo-w-sprawie-odbudowy-danziger-hofu

Osobiście, nie jestem zwolennikiem rekonstrukcji czegoś, co nie pozostawiło po sobie nawet kamienia

Typ mówi to o mieście którego starówka jest w 90% rekonstrukcją xD. Dobrze że tacy ludzie się nie zajmowali po wojnie odbudową Warszawy/Gdańska bo by zabudowali starówki blokami z wielkiej płyty czyli tym co w owych czasach było uważane za nowoczesne.

Byłem w Dreźnie i oglądałem odbudowę tamtejszych obiektów. Mam mieszane odczucia. Są budynki stojące na bardzo wysokim poziomie, ale są też kiepskiej jakości, betonowe, pseudohistoryczne.

Trochę się zgodzę że w odbudowie Drezna nie wszystko jest idealne, ale to jest wina kompromisów właśnie z typami jego pokroju forsującymi nowoczesną architekturę. Wybrano kilkanaście najbardziej cennych zabytków i kamienic tzw. Leitfassaden (czyli fasady przewodnie), a resztę odbudowano w pseudohistorycznym stylu z uproszczonym detalem albo zupełnie nowocześnie (odsyłam tutaj do filmu Radosława Gajdy). Jakby wszystko odbudowano tak jak należy to nie byłoby problemu. Również beznadzieje postmodernistyczne "odbudowy" typu Elbląg czy Ratusz w Nysie to jest właśnie wina takich kompromisów z konserwatorami od "signum temporis" czyli jakiegoś przeświadczenia że architektura musi być znakiem czasów (nawet jeśli jest stawiana w sąsiedztwie zabytkowych budynków). Ludzie chcą odbudowy, turbomoderniści chcą czegoś nowego bo myślą że powstanie coś wyjątkowego na miarę Bilbao, koniec końców powstaje ultra zgniły kompromis w postaci retrowersji, architektoniczne potworki z których praktycznie nikt nie jest zadowolony. W przypadku Danziger Hofu akurat wyjątkowo poprzedni konserwator twardo nalegał na wierną odbudowę przedwojennego budynku, nowy widać że zrobi dobrze developerowi który może nie na stulecia (bo to developerskie gówno tyle nie wytrzyma), ale NA DEKADY zeszpeci otoczenie.
Ja nie wiem jak tacy ludzie zostają konserwatorami, przecież zabytkiem nie są tylko pojedyncze obiekty, ale też konkretne układy urbanistyczne i otoczenie zatem trzeba a nawet należy wymagać żeby nowy obiekt budowany w historycznym rejonie wpisywał się w otoczenie. A wpisywanie się w otoczenie to NIE JEST POSTAWIENIE BUDYNKU ZE SPICZASTYM DACHEM KTÓRY W KAŻDYM INNYM ASPEKCIE JEST EWIDENTNIE NOWOCZESNĄ ARCHITEKTURĄ.
Może nie jestem z Gdańska, ale czasami tam bywam i ilość architektonicznego badziewia jaka powstała w rejonie starówki przez ostatnie kilkanaście lat była porażająca, a to IMO była jedna z ciekawszych propozycji rekonstrukcji zniszczonych w czasie wojny budynków (obok Saskiego i Bruhla w Warszawie oraz Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu) więc śledziłem co jakiś czas ten temat, ale widać dupa. Widać można stawiać najgorsze gówno w historycznych rejonach miast, ale NPCe będą zadowolone.

#gdansk #trojmiasto #architektura #budownictwo #zabytki #rekonstrukcja
Fennrir - Nowy konserwator zabytków jest przeciwny odbudowie Danziger Hofu bo był w D...

źródło: 432763646_7715927281765412_2201329160753198133_n

Pobierz

Co wolelibyście żeby powstało w miejscu pawilonu LOTu

  • Rekonstrukcja Danziger Hofu 72.0% (36)
  • Jakaś nowa patodeveloperka 28.0% (14)

Oddanych głosów: 50

  • 7
  • Odpowiedz
  • 4
https://www.whitemad.pl/czy-danziger-hof-powinien-wrocic-na-mape-gdanska/
Jak coś to tak wyglądał obiekt o którym mowa: powstały pod koniec XIXw. neorenesansowy hotel Danziger Hof. Jeśli ktoś pyta "po co odbudowywać?" to odpowiedź jest taka że wypadałoby aby budynki stojące koło zabytków także były w historycznym stylu. A skoro już jest jakiś ładny obiekt który tam stał to lepiej go wykorzystać i odbudować aniżeli ryzykować budowę czegoś nowego (tym bardziej że współcześnie nie kształci się projektowania architektury historycznej).

Fennrir - https://www.whitemad.pl/czy-danziger-hof-powinien-wrocic-na-mape-gdanska/
J...

źródło: Hotel_Danziger_Hof_49330

Pobierz
  • Odpowiedz
"signum temporis" czyli jakiegoś przeświadczenia że architektura musi być znakiem czasów


@Fennrir:
Signum Temporis naszych czasów to nie może być odbudowa Hofu? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
  • 1
@Polinik:
Oczywiście że może, bo ciężko to nazwać jednostkowym przypadkiem skoro na zachodzie (zwłaszcza w Niemczech) rekonstrukcja różnego rodzaju zniszczonych podczas wojny budynków często ma miejsce, ale konserwatorzy zabytków w Polsce są niestety zafiksowani na punkcie Karty Weneckiej (a w zasadzie to jej patologicznej nadinterpretacji) i w efekcie są decyzje typu że "rekonstrukcja oryginalnego szczytu kamienicy be, ale modernistyczna nadbudówka to już spoko" xD
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,95190,8347871,szklane-pudlo-na-kamienicy-przy-jasnej-to-koszmar.html
  • Odpowiedz
Ten nowy konserwator w starych czasach zgodził się na Forum. Zobaczymy co zafunduje nam teraz.
  • Odpowiedz
  • 1
@gler
Raczej coś równie niepasującego do otoczenia, w artykule który załączyłem jest wizualizacja która wtedy powstała, jakieś przeszklone chuјwieco (przy czym trzeba jeszcze brać poprawkę że to na pewno nie będzie wyglądać tak jak na wizce tylko gorzej).

Jeszcze zapomniałem dodać że Danziger Hof był trochę bliźniaczym budynkiem dla gmachu ówczesnego Banku Rzeszy i tworzyło to pewną symetrię wokół bramy. Po wojnie gmach przejęty NBP stracił szczyty, ale ich rekonstrukcja to bardziej
Fennrir - @gler
Raczej coś równie niepasującego do otoczenia, w artykule który załącz...

źródło: Gdansk_Brama_Wyzynna

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 1
@ryszard-kulesza
To już bardziej pytanie o konkretne budynki (podobnie zresztą jak w przypadku Drezna). Niektóre to odtworzono super pieczołowicie i są dokładnymi kopiami oryginałów, przykładowo
https://en.wikipedia.org/wiki/Haus_zur_goldenen_Waage
Część to fasadowe rekonstrukcje, ale przynajmniej fasady są odtworzone wiernie
Inne nawiązują kształtem do historycznych, ale w przybliżeniu, bez detali
A jeszcze inne to zupełnie nowoczesne.
Na zdjęciu wyżej masz budynki z trzech ostatnich kategorii: pierwsze dwa z lewej to wierne rekonstrukcje fasad, trzeci i czwarty
Fennrir - @ryszard-kulesza
To już bardziej pytanie o konkretne budynki (podobnie zres...

źródło: X3oOopP

Pobierz
  • Odpowiedz