Wpis z mikrobloga

@gendzi: załóżmy ze sie wyprowadzisz do takiego miasta. Czy masz w nim jakichś znajomych czy będziesz tam "sam jak kołek"?
To jest bardzo ważna kwestia.
Zwykle przeprowadzki są z kimś np druga połową lub do miasta gdzie się studiowało i ma sie znajomych, jakąś rodzinę czy kogokolwiek.
To podstawowa kwestia moim zdaniem.
  • Odpowiedz
Czy za 4500 zł netto, warto wyprowadzić się od rodziców i zamieszkać w mieście 100k mieszkańców? Czy realnie jestem w stanie się utrzymać i coś odłożyć?


@gendzi: moim zdaniem to zależy od indywidualnej kalkulacji - generalnie fajnie jak masz więcej jak 25 lat spróbować życia samodzielnego, nawet jak Ci standard spadnie czy mniej zaoszczędzisz to bardziej wejdziesz w ten tryb dorosłości i będziesz miał więcej swobody

dużo zależy od warunków mieszkalnych
  • Odpowiedz
@gendzi: Wszystko zależy od tego czy to praca rozwojowa i te 4,5k są na początek czy to już sufit.
Jeśli to pierwsze to jedź i się nie zastanawiaj. Pierwsze 2 lata jakoś przebiedujesz, a później powinno być już łatwiej. W razie gdyby się nie udało, wrócisz do domu, ale przynajmniej spróbowałeś.
Jeśli to drugie: to zastanowiłbym się nad szukaniem pracy blisko domu rodzinnego lub wyjeździe za granicę.
  • Odpowiedz
@gendzi: da się przeżyć. Sam zarabiam ok 4500 netto (zależy od miesiąca, czasem kilka stów w jedną albo drugą), stołuje się w bistro, w abonamencie obiad (1 i 2 danie) 25 zlotych na dzień od pon do sob, mieszkanie wynajmuje za 1400. Po odliczeniu wszystkich rachunków, czynszu i obiadów zostaje mi w kieszeni około 2k zlotych. Z tego jakieś 600 na żarcie do domu, 400 na paliwo (LPG here), reszta na
  • Odpowiedz
@Leszcz_pancerny_w_rzucik_malowany: Wydaję ok. 500 złotych tygodniowo na zakupy spożywcze, na 3 osoby. Wiem, że wzrost kosztów życia przy zwiększaniu liczby osób nie jest liniowy, ale nawet zakładając takie skalowanie to ciężko mi sobie wyobrazić jak można wydać >1000 złotych/miesiąc na jedzenie na głowę, przynajmniej jak się samemu gotuje.
  • Odpowiedz
Czy za 4500 zł netto, warto wyprowadzić się od rodziców i zamieszkać w mieście 100k mieszkańców? Czy realnie jestem w stanie się utrzymać i coś odłożyć?


@gendzi: nie uważałeś na matematyce? zreszta skąd my mamy #!$%@? wiedziec xD ZA MAŁO DANYCH
  • Odpowiedz
@gendzi: Dużo zależy od tego gdzie będziesz mieszkał. Najtaniej wyjdzie Ci pokój, co wcale nie musi być złą opcją, bo w ten sposób poznasz jakichś ludzi i będziesz w stanie odłożyć sporo kasy. Jeśli chcesz wynająć kawalerkę, to wyjdzie Ci jakieś 1500 zł + 300 - 700zł czynsz (zależy od mieszkania) + 150 zł prąd + 100 zł internet =~ 2200 zł. Zostanie Ci drugie tyle na życie, co wcale nie
  • Odpowiedz
@nairoht: ważę 105 kg, dieta 3000 kcal i żeby jeść zdrowo (zachowując odpowiednie makro + warzywka, nieprzetworzona żywność itp) wydaję minimum 1000 zł - gotując samemu, nie jedząc na mieście.
  • Odpowiedz