Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

bo to ich podstawa pensji niby


@farbowanylisek: Nie niby, tylko na pewno. W USA właściciel restauracji może sobie wyliczyć "przewidywane" napiwki na dany dzień i o tyle obniżyć krajową płacę minimalną.

Jak się machnie i z napiwków nie wyjdzie minimalna to dopłaca. A jak nie doszacował i wyjdzie powyżej minimalnej to nadwyżka idzie do pracownika.

W popularnych lokacjach dzięki temu systemowi niektórzy mają na umowie gwarantowane 2$ zamiast 7$ za godzinę.
  • Odpowiedz
@farbowanylisek: No a widzicie ostatnio wszędzie pojawiają się komunikaty przy płatnościach np w Auchanie, sklepach internetowych na zasadzie DAJ DAJ DAJ na dzieci, na Ukrainę, Na foki, Szpaki. Wszyscy wiemy co się stanie z tymi pieniędzmi, czyli karmnik dla fok (celowo to piszę) a reszta dla zarządu fundacji.
  • Odpowiedz
@farbowanylisek: sprawdziłem jeszcze raz i trochę przesadziłem z 0$, muszą mieć na umowie co najmniej 2,13$ za godzinę. Ale minimalna krajowa to 7,25$ za godzinę, więc wciąż mamy tu sytuację, że zatrudniasz pracownika na umowę w wysokości 30% minimalnej. Plus oczywiście zerowe prawa pracownicze, może ci szef powiedzieć w każdej chwili że cię zwalnia i już nie pracujesz.

(Edytowałem pierwszy komentarz żeby nie szerzyć błędnych faktów).
  • Odpowiedz
@farbowanylisek: a wiesz że minimalna krajowa w USA to 7.25$/h, no chyba że pracujesz w branży gdzie dostajesz napiwki to wtedy minimalna stawka wynosi 2,13$/h ?
Wg aktualnego kursu kelnerzy w USA mają minimalna na poziomie 8,50zl/h
  • Odpowiedz
@eragonn14: U nich to wygląda tak, że napiwki są wpisywane na rachunkach i opodatkowane. A z tym 2$ za godzinę to nie do końca, bo jak @MechanicznyTurek napisał, jak z napiwków nie wyjdzie więcej niż minimalna to pracodawca dopłaca różnicę. Tam kelnerzy zawsze narzekają, jak to mało zarabiają, ale zawsze chcą zwiększania napiwków, a nigdy ich likwidacji, ciekawe dlaczego.
A 7,23 $ to minimalna federalna. Każdy stan może sobie wprowadzić swoją.
  • Odpowiedz