Wpis z mikrobloga

#testowanieoprogramowania #testowanie #it #kotlin #swift #programowanie

Na co konkretnie wydalibyście budżet szkoleniowy związany z testowaniem?
Jakieś szkolenie/konferencja/kurs udemy itp. - cokolwiek. Szukam inspiracji.

Nigdy nie robiłem szkolenia ISTQB, ale pracuję 2 lata na stanowisku, więc imo jest to dla mnie teraz zbędne. Na początku kariery takie szkolenie na pewno byłoby dobre.

Testuję apke mobilną na andro/iOS. Na ten moment manualnie, ale chciałbym zdobyć umiejętności w automatach UI (espresso, XCUITest).

Dajcie jakieś propozycje, coś wartościowego ()
  • 11
Dajcie jakieś propozycje, coś wartościowego


@sars_cov_2: musisz mieć jakąś przewagę vs inni na rynku. Język angielski powiedzmy, że wszyscy znają ( ale lepiej go znać dużo lepiej niż gorzej ) ale innych języków już nie. Dlatego wydaje mi się, że jakbyś szukał pracy teraz i miał dobry język niemiecki to byś znalazł szybko nową prace nawet zdalną. Ale to musisz sam wybrać czy chcesz też inne języki obce.
@sars_cov_2: bardzo trudno jest utrzymać UI testy w dobrym stanie dlatego mało kto to robi dobrze e.w super minimum ale tak naprawdę czy trzeba? Z perspektywy dev. to możesz robić printscreeny i porównywać je pomiędzy zmianami wersji. Już bardziej przydaje się tester manualny. Testy UI odejdą do lamusa prędzej czy później AI powoli już wchodzi tutaj. Dlatego nie wiem czy teraz uczenie się tego spowoduje, że za 2-3 lata znajdziesz pracę.
@sars_cov_2: Najlepiej to uczyć się języka w którym już macie automaty w firmie, a jak nie macie ich w ogóle, to takiego, jakiego firma zgodzi się używać do automatów. I po prostu dorzucisz najlepiej pasujący framework i zaczniesz automatyzować.
@sars_cov_2: No to jak masz możliwość rozwijania się w tym firmie, to why not. Tylko zawsze zaczynamy od nauki języka, potem frameworku, nawet jak nauką frameworku wydaje się ciekawsza/łatwiejsza. Bez języka programowania, framework jest bezużyteczny.

No to automaty w 100% pod mobile. W sumie spoko, jeżeli chcesz iść w tym kierunku to nie widzę przeszkód.