Wpis z mikrobloga

@minor983: czekaj, say what? Twierdzicie, że inflacja pod Glapa to spoko jest jednak? Wcale nie jest drożej? Wcale nie mamy dzięki nadchodzącym wyborom dalej VAT 0 na żywność i dopłat do energii.

Czy was naprawdę już coś boli w tej głowie?

@Okcydent Ty bierzesz pod uwagę to, że u nas jeszcze masz dalej pomrożone rzeczy, a u Czechów tego nie było? Do tego mimo wszystko konsumpcja u nas jednak tak gwałtownie
@Okcydent Ty bierzesz pod uwagę to, że u nas jeszcze masz dalej pomrożone rzeczy, a u Czechów tego nie było? Do tego mimo wszystko konsumpcja u nas jednak tak gwałtownie nie spadła bo nagle dostaliśmy bonusowych obywateli którzy jednak gdzieś jeść i spać muszą?


@Darth_Gohan: Czesi też dostali masę dodatkowych konsumentów. To raz. Dwa też eksperymentowali z tarczami antyinflacyjnymi.
No i trzy. Czy zdajesz sobie sprawę, że krytykujesz tarcze za to,
@Okcydent: Eksperymentowali, ale nie szli po takiej bandzie jak u nas. Czesi dostali ich znacznie mniej niż my.

Za co krytykuje? Za bycie skutecznym? Te tarcze to nie jest żadna skuteczność. Za chwile będą musiały być zdjęte i dopiero wtedy się okaże, że nam znowu inflacja w górę pójdzie. Nie poszliśmy w żadnym kierunku, żeby jak te tarcze spadną nagle ludzie nie dostali po kieszeni.

Chociażby dlatego, że jednak u nich
Więc może lepiej porównajmy się do gospodarek do nas podobnych, lub do tych do których aspirujemy jako kraj.


@AnalnaRakieta: Francja, Hiszpania, Niemcy i Strany Zjednoczone to nie są gospodarki do nas podobne. Z nich wszystkich tylko Niemcy położone blisko.

Starczy sobie zobaczyć jakie są ceny w sklepach.

@Darth_Gohan: Gdyby tylko pod tym względem oceniać Czechy to tam jest strasznie. Oni na zakupy masowo jeżdżą do Polski, ale ceny to miewają
Okcydent - >Więc może lepiej porównajmy się do gospodarek do nas podobnych, lub do ty...

źródło: obraz_2024-02-20_122150653

Pobierz
wykop zachwalal polityke Czech a Polski rzad byl wyuzywany od najgorszych, mowiono, ze dolar bedzie po 10 PLN, kazano wymieniac na inne waluty a po czasie jednak wszystko wraca do tego co bylo i to dzieki dobrej polityce Adama, ktory tu na wykopie byl niemiłosiernie wyzywany.


no i z tego co mi wiadomo oni w wlace z inflacja sa przed nami (nizej i po zdjeciu tarcz)?

To ze cos robai czechy, nie
@Okcydent:

Gdyby tylko pod tym względem oceniać Czechy to tam jest strasznie. Oni na zakupy masowo jeżdżą do Polski, ale ceny to miewają wyższe niż w Niemczech. Taki to dobrobyt.


No ja to bym nie twierdził, że za wszystkim i że tak masowo. Tak samo jak na całym świecie. W jednym kraju jest tańsza jedna rzecz, w drugim druga. Zwykła zaradność i oszczędność jazda jak masz blisko obok.
My też do
No ja to bym nie twierdził, że za wszystkim i że tak masowo. Tak samo jak na całym świecie. W jednym kraju jest tańsza jedna rzecz, w drugim druga. Zwykła zaradność i oszczędność jazda jak masz blisko obok.

My też do Niemiaszków jeździmy.


@Darth_Gohan: Aż tak jak w Czechach, gdzie partia komunistyczna ogłosiła, że wynajmuje autobus by ludzie mogli pojechać przed świętami na zakupy do Polski?

https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-czechy-partia-wynajela-dla-ludzi-autobus-pojedzie-do-polskie,nId,7136916

Dane nie najświeższe, ale
@Okcydent: No, a Polacy to nie zapieprzają po chemię do prania do Niemców? Myślisz, że jak mam okazję to nie kupuje czeskiego piwa bo jest lepsze i tańsze niż w PL?

Jakbyś mi podał ilu z tych Czechów faktycznie zapieprza i robi codziennie zakupy w Biedronce to spoko. Nie wiem czy wiesz jak dużo ludzi jednak mieszka w miarę blisko do granicy. Ja też mam kartę Pingo Doce wyrobioną w Portugalii
Jak widzę, że ktoś zachwala Glapińskiego przy prawie 40% inflacji w 4 lata to zastanawiam się, czy Ci ludzie przyjechali tutaj z Zimbabawe lub Argentyny. Prawda jest taka, że polityka Glapińskiego złamała kontrakt społeczny i nikt nie wierzy już, że złotówka jest coś warta. Nawet w tym roku wszystko co chwila drożeje, to że nie widać tego jeszcze w inflacji r/r to nie znaczy, że za parę miesięcy tego nie zobaczymy. Polecam
Jeszcze troche i CZK wraca do tego co byloi przed covidem wzgledem PLN i to pomimo sprzedazy waluty z rezerw. Oczywiscie caly wykop zachwalal polityke Czech. Adam jestes wielki


@minor983: Celem prezesa NBP jest m.in. niedopuszczenie do inflacji. Walenie w #!$%@?, spowodowanie wraz z rządem prawie 50% skumulowanej inflacji w kilka lat i cieszenie się, że sąsiad jest głupszy i ma gorzej - sukces na miarę Polaka.
Gdyby tylko pod tym względem oceniać Czechy to tam jest strasznie. Oni na zakupy masowo jeżdżą do Polski, ale ceny to miewają wyższe niż w Niemczech. Taki to dobrobyt.


@Okcydent
Duży kraj z ogromnym rolnictwem ma tańsza spożywkę niż mały kraj bez rolnictwa? Kurde co to może być?! Tu musi być jakieś rozwiązanie.. Skąd się to wzięło. Czekaj daj mi chwilę na zastanowienie.
@Sarza01: Ilu was jeszcze będzie wypierać rzeczywistość. Czesi mają drożej niż w Polsce. Gorzej, często drożej niż w Niemczech czy Austrii. Austria to pewnie kraj z ogromnym rolnictwem.

Żeby nie zostawić Cię z niczym polecam ten materiał o czeskich oligarchach. W końcu w spożywce działa tam prężnie były premier Andrej Babisz.
Okcydent - @Sarza01: Ilu was jeszcze będzie wypierać rzeczywistość. Czesi mają drożej...
  • 0
@Okcydent:
produkujemy 7 razy więcej żywności niż Czechy. Jesteśmy 4 największym producentem żywności w Europie. Trzecim w UE.

Nic dziwnego, że u nas jest tańsza żywność. Bo u nas się ją produkuje.