Wpis z mikrobloga

@minor983: Weź jak krowie na rowie wytłumacz bo te doniesienia, że polska 12% w 4 lata a czechy -1% to jak instytut danych z dupy sponsorowany przez orlen. Bo my przecież energii konsumenckiej nie odblokowaliśmy vatu na żywność. Tam jeszcze jest co się #!$%@?ć, a wszyscy łałałiła Poland STRONK
  • 1
@del855: wykop zachwalal polityke Czech a Polski rzad byl wyuzywany od najgorszych, mowiono, ze dolar bedzie po 10 PLN, kazano wymieniac na inne waluty a po czasie jednak wszystko wraca do tego co bylo i to dzieki dobrej polityce Adama, ktory tu na wykopie byl niemiłosiernie wyzywany.
@minor983 @NieBojeSieMinusow

Postawienie go przed Trybunałem Stanu będzie wielkim błędem obecnego rządu…

W sumie jedyne co można mu zarzucić to te cringowe billboardy i te blondyny onlyfansiary parę lat temu. Ogólnie NBP to jedna z niewielu państwowych instytucji, która w ostatnich latach funkcjonuje jak należy, ale jeszcze nie wszyscy są na tę dyskusję gotowi.
  • 0
@ubranyGRUBAS: ale kto sie nie myli? ja tez myslalem, ze mieszkania beda spadac a nma gieldzie bedzie boczniak albo spadki a jak jest kazdy widzi. Ja przez wiare, ze PLN bedzie gownem nie wymienilem spro waluty i jestem sporo w plecy no ale coz, ciesze sie, ze PLN jest mocny, a dla mnie to lekcja na przyszlosc
@Tywin_Lannister:

W sumie jedyne co można mu zarzucić to te cringowe billboardy i te blondyny onlyfansiary parę lat temu.


no i też ogólny brak profesjonalizmu i propagandę pisowską na konferencjach. ale merytorycznie powtarzał to, co mówili mu kompetentni doradcy, którzy mieli racje w przeciwieństwie do telewizyjnych durni wieszczących inflację węgiersko-turecką w Polsce
@ubranyGRUBAS: To raczej wynika z trudności w prognozowaniu rynku i trendów makro w krótkim terminie. W długim terminie okazało się, że podszedł do tego bardzo rozsądnie, w porównaniu do wielu innych szefów banków centralnych.
@minor983: Po prostu część wykopu żyję emocjami i powierzchowną wiedzą ekonomiczną i podchwytują każdy medialny spin jaki wrzuci się w telewizję/internet. Wrzucono spin "Hehe beka z Glapy xD kapuczina i sopot xD najgorszy bank centralny na świecie bo my mamy inflację (tak jakby cały świat nie miał)". Do tego część spadkowiczów ma idealnego kozła ofiarnego, bo gdyby nie zły NBP to już już by się obkupili na bankrutujących kredyciarzach xD
@minor983: Adam Glapiński to dobry fachowiec, liczby same to pokazują:
Inflacja skumulowana za 4 lata 2019-2023 wg https://www.inflationtool.com:
Polska: 38.6%
USA: 19.18%
Niemcy: 16.87
Hiszpania: 15.32%
Francja: 12.7%

Jak widzę, że ktoś zachwala Glapińskiego przy prawie 40% inflacji w 4 lata to zastanawiam się, czy Ci ludzie przyjechali tutaj z Zimbabawe lub Argentyny. Prawda jest taka, że polityka Glapińskiego złamała kontrakt społeczny i nikt nie wierzy już, że złotówka jest
@jacos911: Fajnie byłoby wybrać jakieś kraje z regionu. Brakuje na tej stronce danych z Litwy i Rumuni. Nie podejrzewam by były jakoś specjalnie lepsze od polskich. No, ale stawiani za wzór Czesi ledwie 2 punkty procentowe mniej. A tak walczyli. Tak podnosili. Nie mieli Glapy. A wynik...

Węgry: 45.79%
Polska: 38.6%
Czechy: 36.44%
Słowacja: 31.07%
Szwecja: 20.78%

https://www.inflationtool.com:
@bieda_kredyciarz_2proc Łaska wykopków na pstrym koniu jeździ. Za kilka miesięcy jak dolar i inflacja pójdą w górę, to znowu będą wieszać psy na Glapińskim.

Osobiście uważam, że Glapa zrobił dobrze, niepodwyższając stóp za bardzo ale za sam fakt upolitycznienia decyzji (np. gwałtowna obniżka stóp przed wyborami) powinien iść pod trybunał.
@minor983: Jestem w stanie zrozumieć, że dodruk pieniądza za czasów covidowych, choć wywołał infalcje, miał nas uchronić przed falą bankructw i ponoszenia ich kosztów przez rząd, co w szerszej perspektywie byłoby odpowiednią polityką NBP. Podkreślam - jestem w stanie zrozumieć, a nie się z tym zgadzam.

Jednak to do czego mogę się na pewno przyczepić to zbyt późne podwyższanie stóp. Dlaczego NBP czekało aż do końca 2021, skoro wiadome było, że