Wpis z mikrobloga

Pod tym znaleziskiem moje spostrzeżenia o amatorskich maratonach MTB i komentarze do dyskusji u Zuckerberga. Szkoda, że nikt nie przejmie Cyklokarpat, bo to był najlepszy cykl na Podkarpaciu i powstała luka. W tym wpisie luźne przemyślenia. Ponieważ przespałem zimę, kręcąc jedynie po mieście (brak czasu i spadki motywacji), to mam kilka pytań do bardziej doświadczonych osób w branży:

1. Zakładając, że w maju będą pierwsze maratony, to jak szybko budować formę? Sposób z książki Friela "Biblia treningu kolarza górskiego" to 5-miesięczny cykl od wyjeżdżenia (długich jazd w tlenie) do krótkich intensywnych sesji. Podobno tak już się nie trenuje. Może zrobić "Build me up" (3 miesiące) ze Zwifta? Nie mam trenażera, ale chyba mogę kupić czujniki i śmigać na zewnątrz. Czy są gotowe aplikacje mobilne, co będą pokazywać i cię pilnować, co i kiedy robić? Tylko plan opiera się na FTP, a do wyznaczenia tego parametru potrzeba trenażer lub czujnik mocy (chyba że mogę to jakoś przełożyć na tętno).

2. Mam obecnie taki rower:
Rama - karbon, główa ramy 69,5° (starsza geometria)
Napęd - XT RD-M8100 SGS, kaseta Deore 1x12 10-51
Widelec - Fox Float Rhytm 100mm
Hamulce - MT401
Obręcze - 32H / 25mm
Opony - WTB Ranger 29x2.25
Waga - 12 kg (z dętkami, bez akcesoriów)

https://www.scott.pl/produkt/1275/8706/Rower-Scale-930-Wakame-Green

Kosztował 9,5k. Padło na ten, bo były braki podczas pandemii.

Gość, co wymiata w MTB, radzi nie inwestować w ten rower, sprzedać go i kupić lepszy, bo ten mnie ogranicza (geometria ramy, skok widelca). Załatwi mi lepszy za 15 koła (BMC). A tak w ogóle to full, bo co z tego, że urwę na podjazdach, gdy więcej stracę na zjazdach.

Tak patrzę sobie te BMC, główka ramy 67°, dobre koła, ale ceny przesadzone:
https://bmc-switzerland.pl/produkt/twostroke-01-one-2023/

Przed pandemią miałem kupować treka alu za 8 koła i trochę szkoda było kasy. Teraz rowery z wyższej półki potaniały:
https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-g%C3%B3rskie/rowery-cross-country/procaliber/procaliber-9-6/p/41642/
Mamy tu skok 110mm, kąt główki 68,8", XT, trochę lepsze hamulce, koła raczej przeciętne.

Opcje są dwie:
a) kupuję lepsze hamulce (XT?), lżejsze koła, nowe opony, wydam kilka tysi na upgrade
b) zmieniam sprzęt na lepszy, nawet ten trek wyżej powinien być lepszy od obecnego sprzętu

3. Chcę dodatkowo wejść w szosę i czy polecacie jakiegoś fittera a Podkarpaciu, co dobrze dobierze geometrię, żebym się nie męczył na długich trasach?

To już ostatni sezon, kiedy się w to bawię, dlatego będzie epicko.

Na chwilę obecną kalendarz amatorskich maratonów wygląda tak:

14.04 MTB Cross (Daleszyce)
21.04 DareToBe + BAM
01.05 Stalowa Wola + Baba Jaga MTB (4 etapy)
12.05 DareToBe
18.05 Lang Team Race (Arłamów) (szosa)
19.05 BAM + MTB Cross (Chęciny)
26.05 TdPD (Dąbrowa Tarnowska) (szosa)
02.06 BAM + MTB Cross (Piekoszów)
09.06 DareToBe (Stryszawa)
16.06 BAM + Klasyk Podkarpacki (szosa)
23.06 MTB Cross (Starachowice)
30.06 BAM
14.07 BAM
21.07 DareToBe (Bukowsko)
28.07 MTB Cross (Busko-Zdrój)
04.08 DareToBe (Krynica-Zdrój)
11.08 DareToBe
18.08 BAM
26.08 Wyścig Kurierów (Baranów Sandomierski) (szosa)
01.09 DareToBe
08.09 BAM + MTB Lubenia + MTB Cross (Bodzentyn)
15.09 BAM
21.09 DareToBe (Piwniczna)
28.09 BAM
29.09 MTB Cross (Miedziana Góra)

#rower #mtb
  • 3
Definitywnie 2024 to mój ostatni sezon startowy, chyba że:
- wrócą Cyklokarpaty z Przemyślem i Horyńcem (ktokolwiek ten cykl przejmie)
- TDPA wróci do Bukowiny Tatrzańskiej
- zaskoczy nas coś nowego lub pojawią się nowe wyzwania