Wpis z mikrobloga

Jak dojść pod znak Hollywood?

Historia znaku Hollywood
W 1923 roku firma zajmująca się nieruchomościami chciała, żeby ich nazwa była szerzej rozpoznawalna. Z tego powodu na szczycie góry Mount Lee zamontowali ogromny znak Hollywoodland – miał 50 stóp wysokości i prawie 400 stóp szerokości, a każda litera była otoczona 8-watowymi żarówkami. Tablica była reklamą, która miała wisieć tylko przez 18 miesięcy, ale mieszkańcy byli nią tak zachwyceni, że znak został na stałe.

Peg Entwistle zapewniła hollywoodzkiemu znakowi jeszcze większy rozgłos, po tym, jak w 1932 roku popełniła samobójstwo, skacząc z litery H. W Sylwestra w 2016 r. ktoś podłożył „materiał wybuchowy” na podwójne O, zamieniając je w podwójne E. Żart nawiązywał do tego, że miasto przyznało ulgę na marihuanę rekreacyjną.

Z biegiem lat znak ulegał stopniowemu zniszczeniu, a w latach 70. jego stan był naprawdę kiepski. Wtedy interweniował Hugh Hefner, założyciel Playboya. Zorganizował zbiórkę funduszy na renowację znaku Hollywood, zbierając dziewięciu darczyńców, którzy wpłacili niemal 30 tysięcy dolarów na naprawę poszczególnych liter. Każdy zapłacił za inną literę 🙂 To wsparcie umożliwiło wzmocnienie tego kultowego symbolu, niemal jego odtworzenie od podstaw. Dopiero w 2005 roku przeprowadzono gruntowną renowację całego znaku.

W 2010 roku pojawiły się plany zburzenia słynnego znaku Hollywood i wzniesienia na jego miejscu ekskluzywnego osiedla. Jednak dzięki wsparciu zarówno gwiazd, jak i fanów, udało się zebrać odpowiednie fundusze na wykupienie terenów.

Zapraszam do znaleziska!
https://wykop.pl/link/7352835/jak-dojsc-pod-napis-hollywood-w-los-angeles

#podroze #podrozujzwykopem #usa
kej-ti - Jak dojść pod znak Hollywood?

Historia znaku Hollywood
W 1923 roku firma za...

źródło: znak-hollywood-12

Pobierz
  • 60
Ciekawe są też teorie o prawdopodobnym pochodzeniu samej nazwy Hollywood w Kalifornii - wg. irlandzkich podań ziemię na której teraz znajduje się amerykańskie Hollywood kupiła rodzina irlandzkich imigrantów, która pochodziła z wioski Hollywood w County Wicklow w Irlandii. W Irlandii w latach 1845-1852 panował Wielki Głód (spowodowany przez zarazę ziemniaczaną i brak jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz - czasami mówi się nawet, że mogła być to próba planowej eksterminacji ludności irlandzkiej przez Brytyjczyków),
SkoroTakUwazasz - Ciekawe są też teorie o prawdopodobnym pochodzeniu samej nazwy Holl...

źródło: ireland_hollywood

Pobierz
@kej-ti: Post w stylu, krótka zajawka po łebkach, a teraz wchodźcie na blogaska gdzie są prawie same zdjęcia autorów.

Czemu Hollywoodland zgubiło "land"? Ile kosztowała pierwotna budowa? Musiałem sam doczytać na Wiki:

W 1949 znak uległ tak mocnemu zniszczeniu, że lokalni mieszkańcy wnioskowali o jego usunięcie. The Hollywood Chamber of Commerce dogadało się z miastem, że naprawią słynny napis pod warunkiem, że "land" zostanie usunięte by podkreślić dzielnicę, a nie firmę,
iał 50 stóp wysokości i prawie 400 stóp szerokości, a każda litera była otoczona 8-watowymi żarówkami. Tablica była reklamą, która miała wisieć tylko przez 18 miesięcy


@kej-ti: Miesiące rozumiem, waty rozumiem, ale o czyje stopy się rozchodzi? Poważnie: pisz po ludzku, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie tego przeliczał w głowie na normalne jednostki.