Wpis z mikrobloga

Jak dojść pod znak Hollywood?

Historia znaku Hollywood
W 1923 roku firma zajmująca się nieruchomościami chciała, żeby ich nazwa była szerzej rozpoznawalna. Z tego powodu na szczycie góry Mount Lee zamontowali ogromny znak Hollywoodland – miał 50 stóp wysokości i prawie 400 stóp szerokości, a każda litera była otoczona 8-watowymi żarówkami. Tablica była reklamą, która miała wisieć tylko przez 18 miesięcy, ale mieszkańcy byli nią tak zachwyceni, że znak został na stałe.

Peg Entwistle zapewniła hollywoodzkiemu znakowi jeszcze większy rozgłos, po tym, jak w 1932 roku popełniła samobójstwo, skacząc z litery H. W Sylwestra w 2016 r. ktoś podłożył „materiał wybuchowy” na podwójne O, zamieniając je w podwójne E. Żart nawiązywał do tego, że miasto przyznało ulgę na marihuanę rekreacyjną.

Z biegiem lat znak ulegał stopniowemu zniszczeniu, a w latach 70. jego stan był naprawdę kiepski. Wtedy interweniował Hugh Hefner, założyciel Playboya. Zorganizował zbiórkę funduszy na renowację znaku Hollywood, zbierając dziewięciu darczyńców, którzy wpłacili niemal 30 tysięcy dolarów na naprawę poszczególnych liter. Każdy zapłacił za inną literę 🙂 To wsparcie umożliwiło wzmocnienie tego kultowego symbolu, niemal jego odtworzenie od podstaw. Dopiero w 2005 roku przeprowadzono gruntowną renowację całego znaku.

W 2010 roku pojawiły się plany zburzenia słynnego znaku Hollywood i wzniesienia na jego miejscu ekskluzywnego osiedla. Jednak dzięki wsparciu zarówno gwiazd, jak i fanów, udało się zebrać odpowiednie fundusze na wykupienie terenów.

Zapraszam do znaleziska!
https://wykop.pl/link/7352835/jak-dojsc-pod-napis-hollywood-w-los-angeles

#podroze #podrozujzwykopem #usa
kej-ti - Jak dojść pod znak Hollywood?

Historia znaku Hollywood
W 1923 roku firma za...

źródło: znak-hollywood-12

Pobierz
  • 60
https://polki.pl/zycie-gwiazd/newsy,hollywood-krotka-historia-legendarnego-napisu,10418219,artykul.html
Stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku, pojawił się pomysł demontażu napisu, a teren wzgórza miał być atrakcyjnym łupem dla inwestorów. I tym razem Hollywood się wybronił - gwiazdy takie jak Tom Hanks, Arnold Schwarzenegger czy Steven Spielberg zebrały 12,5 mln dolarów i wykupili grunt na własność. Na czas zbiórki pieniędzy, napis został przykryty płachtami i w miejsce liter pojawił się nowe: "Save the Peak", czyli "Ratuj szczyt".
@kej-ti: Ja rozumiem, że Amerykanie mają upośledzony system imperialny, ale na grzyba na polskim portalu podawać wymiary w stopach? Przecież większości z nas, bez przeliczania choćby w głowie, nic to nie mówi. Po prostu bez zastanowienia przepisałaś z Wikipedii, albo przewodnika, prawda?
Nie napisałaś nic o tym, jak padła część LAND i tak już zostało. No i gdzie wyjaśnienie, jak tam dojść? Łatwo, trudno, cokolwiek? Ogólnie, bardzo słabiutki wpis.
@amarantowy: To skakanie po datach też mnie uderzyło. W sumie czytałem całość kilka razy, żeby zrozumieć, bo myślałem, że coś przeoczyłem.

@kej-ti: Piszesz bardzo chaotycznie, więc nie zachęcasz do dalszego klikania i czytania. Tu ktoś się zabił, tu nagle kilkadziesiąt lat później ktoś podłożył jakiś ładunek wybuchowy (dlaczego w cudzysłowie?), który magicznie podmienił litery. I co to ma w ogóle do marihuany? Kompletnie nie rozumiem tej części.
To wszystko można
@kej-ti: największy zawód jaki miałem w całym USA, nie mówię, że zobaczyłem całe bardzo dokładnie ale chodzi o to, że moi gospodarze odradzali jak umieli ale u nas jest tak mocno zakorzeniony ten znak że to "must have". To już 5 lat jak tam byłem a niesmak pozostał do dziś
@Szym0nek: No fakt, nie pomyślałem. Zmyliła mnie tymi materiałami wybuchowymi. Wyżej ktoś wkleił, że po prostu zasłonili część napisu i wywiesili białą płachtę w innym miejscu. Naprawdę nie mam pojęcia, co autorka miała na myśli, ale im więcej czytam tu pouczających komentarzy, tym bardziej jestem przeświadczony, że blogowanie, to ostatnie, do czego się nadaje, bo zupełnie nie umie ani pisać, ani przekazywać swoich myśli.