Wpis z mikrobloga

Dopiero co przez tagi #swiatlowody #siecikomputerowe przewinęło się wręcz kilka dyskusji o klonowaniu ONT od dostawcy i zastępowaniu ich własnym ONT SFP, a tu jak raz mam służbowo na tapecie ciekawostkę w temacie, do pokazania kolejnym chętnym do testowania, bo w internetach napisali, że da się: zgłoszenie z dość wysokim priorytetem od klienta mojego pracodawcy (duży producent IT/Telecom), brytyjskiego operatora ISP: cały PON leży, usługi leżą, abonenci doń podłączeni kwiczą.
Pracuję jako wsparcie techniczne, zgłoszenie trafiło do mnie. Przeglądam ściągnięte z urządzeń logi i pierwsze co znalazłem, to ONT, które niby jest w sieci, ale nie zgłasza żadnych pomiarów i parametrów, a co ciekawe, wczoraj (czyli mniej więcej od kiedy są problemy), to ONT najpierw zniknęło z sieci, chwilę potem na chwilę się pojawiło inne, ze złym ID, a za następną chwilę, tamto wróciło.
Oj chyba abonent będzie miał problemy :D
  • 30
  • Odpowiedz
  • 12
@Jarek_P jakby operatorzy nie wciskali na siłę całych routerów tylko dawało wybór router /ont/SFP to by nie było takich problemów
  • Odpowiedz
@Jarek_P: a co za problem zapytać użytkownika zdanie? on nie jest tylko do płacenia abonamentu.
kabel z mojego isp idzie najpierw do mojego przełącznika z vlanem i w dupie mam to że mu się nie podoba. Chcę mieć 2 routery to mam 2 routery, czy tplinki czy wirtualka opensensa to moja prywatna sprawa granica isp to kabel do mieszkania/przełącznik na bloku.
  • Odpowiedz
@Pan_Slon: nie, isp nie powinien się wpieprzać tam gdzie nikt nie pytał. jest 80% zielonych klientów którzy to mają w dupie ale są tacy jak ja co chcą sam kabel ze ściany i sam sobie to ogarniać.
  • Odpowiedz
  • 1
jakby operatorzy nie wciskali na siłę całych routerów tylko dawało wybór router /ont/SFP to by nie było takich problemów


@Gooma: w pełni się zgadzam, co więcej sam bym bardzo chętnie zamienił swoje ONT (cieszę się, że mam ONT) na SFP. NIestety nie ode mnie to zależy, ani prywatnie, ani służbowo. Służbowo tylko tyle mogę powiedzieć, że wkładki SFP ONT się sprzedają wręcz marginalnie, zwykle jako element większej całości (np. duży, wypasiony
  • Odpowiedz
  • 1
są tacy jak ja co chcą sam kabel ze ściany i sam sobie to ogarniać.


@mati1990: biznesowe łącze sztywne z Active Ethernet też u większości operatorów jest w ofercie :) Będziesz miał (jeśli tylko są warunki techniczne) swoje osobne włókno idące od switcha brzegowego do Ciebie i tylko do Ciebie i będzie dokładnie tak, jak chcesz. Cena co prawda będzie kilkakrotnie wyższa, ale coś za coś, albo chcesz mieć własny kabel
  • Odpowiedz
@Jarek_Pale to robienie wszystkim dookoła problemów, pracownicy #!$%@? bo klienci wydzwaniają #!$%@? #!$%@? podejściem isp. co ma fizyczny kabel do mieszkania do oddzielnego łącza? serio nie rozumiem co komu przeszkadza że będę leciał na własnym routerze? nie mam prawa dzwonić że coś z nim nie działa internet w kablu mam to moja sprawa co z tym dalej robię.
jeszcze będziesz bredził że nie mam prawa wymagać przekierowania portów i stałego ip? xD
  • Odpowiedz
@Jarek_P: co z tego że postawie u siebie np router na wirtualce z 4c 3,5ghz+12gb ram żeby mi cała sieć #!$%@?ła a isp mi wciśnie gówno na armie z aż 1gb ramu? po co mi taki internet
  • Odpowiedz
  • 2
co ma fizyczny kabel do mieszkania do oddzielnego łącza?


@mati1990: poczytaj, jak działa technologia GPON, to powinno wiele wyjaśnić. Tak w skrócie i obrazowo: to nie jest tylko twój kabel, to jest jeden wspólny kabel, który jest i twój i twoich sąsiadów, u siebie masz tylko jeden z jego wielu końców, wszyscy korzystacie z tej samej optycznej rury, dzieląc między siebie jej użycie czasowo (w parzyste sekundy ja, w nieparzyste ty
  • Odpowiedz
@Jarek_P: jak dla mnie robi się zbędna komplikacja z kablami:
-ont
-switch
-router
-powrót do switcha do vlan lanu
kolejna rzecz, trochę bez sensu skoro mam sw 10gbe z sfp+
  • Odpowiedz
  • 0
@mati1990: nie bardzo rozumiem czemu switch masz przed routerem, przecież to router terminuje twoją sieć, ont powinien być dla niego tylko wanem.
No chyba, że masz ont zintegrowane z routerem (np. Funbox) za nim switch i do tego kolejny router, ale to zbędne komplikowanie sieci. Chcesz własny router, to wyłącz ten od isp, przestaw go w tryb bridge.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: u mnie nic z takim ananasem nie zrobili, kazali tylko odłączyć tego klienta na splitterze i czekać aż zgłosi, do końca tygodnia nie zgłosił dalej nie wiem czy wyciągnęli jakieś konsekwencje jak w końcu zgłosił i go podłączyli.
Podejrzewam, że ktoś się wprowadził miał gniazdko na ścianie i zaczął coś kombinować.

Ale kiedyś też miałem wesołą akcję z helpdeskiem na linii, na danym ponie było tylko kilka końcówek różnych producentów,
  • Odpowiedz
postawie u siebie np router na wirtualce z 4c 3,5ghz+12gb ram żeby mi cała sieć #!$%@?ła a isp mi wciśnie gówno na armie z aż 1gb ramu


@mati1990: może jeszcze amd epyc 128c zaprzęgnij do natowania łącza 1gbps
  • Odpowiedz
jest 80% zielonych klientów którzy to mają w dupie ale są tacy jak ja co chcą sam kabel ze ściany i sam sobie to ogarniać.


@mati1990: To wedy musisz przestać cebulić i mieć internet od dostawcy dopuszczającego obce urządzenia podpięte pod kabel.

Zależnie od umowyi ew. regulaminu dyskutowany przez @Jarek_P gagatek może mieć #!$%@? srogi. A w 99% przypadków jest sobie gdzieś zaszyte postanowienie, że użytkownik końcowy nie może zakłócać celowo
  • Odpowiedz
@Filipterka25: chciałbym mieć możliwość wyboru isp, na moim zadupiu jest tylko lokalny z którym od pól roku walcze o łącze 1/1 i musze wegetować na 600/600 #!$%@?. no dali przekierowanie portów i mogę się bawić ale jednak trochę boli wolne łącze :/
  • Odpowiedz
  • 1
u mnie nic z takim ananasem nie zrobili, kazali tylko odłączyć tego klienta na splitterze


@albcag: niestety moja rola w takich sytuacjach kończy się na stwierdzeniu faktu, porządki we własnej sieci robi już klient i nam raczej nie raportuje nic ponad potwierdzenie, że problem solved, we can close the ticket. Albo bywa, że i nawet tego nie. A niestety z żadnym z naszych klientów z UK nie jestem na takiej stopie,
  • Odpowiedz
chciałbym mieć możliwość wyboru isp, na moim zadupiu jest tylko lokalny z którym od pól roku walcze o łącze 1/1 i musze wegetować na 600/600 #!$%@?. no dali przekierowanie portów i mogę się bawić ale jednak trochę boli wolne łącze :/


@mati1990: To nie jest kwestia prędkości łącza, tylko tego co masz w umowie i regulaminie.

Oho widze mamy specjaliste dla ktorego synonimem swiatlowodu jest ethernet.


@krzywy_kanister: On pracuje w
  • Odpowiedz