Wpis z mikrobloga

Niepopularna opinia - w czasach całkowitej pracy zdalnej włączanie kamerek na spotkaniach powinno być obowiązkiem.

Jeszcze 4 lata temu każdy codziennie do biura chodził na 8h, rozmawiał z ludźmi twarzą twarz, miał spotkania, dyskusję przy kawce i była to normalność. A teraz każdy wykopek broni swojej prywatności i oburza się, jak to by miał na jednym daily dziennie mieć włączoną kamerkę xD
Przecież 'co ich obchodzi jak wyglądam, może pokoju nie mam ładnego (jest blur od tego ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), w robocie mam robić a nie wyglądać, co jeszcze sobie wymyślą'. A inny ma ADHD i woli się nie pokazywać, następny jest introwertykiem itp itd

W mojej firmie jest to standard, z czego się cieszę, i nikt problemów nie robi. Przynajmniej nawet na 20 minutowym spotkaniu można zobaczyć z kim pracujesz, normalnie pogadać, pośmiać się, zobaczyć reakcję ludzi podczas dyskusji czy nawet spędzić 30 sekund na gadaniu o niczym (a jest to zdecydowanie łatwiejsze jak widzisz rozmówców)

Lepsze to niż gadanie z wymutowanym typem z wyłączoną kamerką który Ci odpowie po 15 sekundach jak zadasz pytanie. I nie wiesz czy akurat konsole pauzował, walił konia czy może go z drzemki wyrwałeś.

Wyłączam powiadomienia bo zaraz się shitstorm zacznie, specjalnie dla Ciebie @420_3 ;)

#pracbaza #pracait #praca #programista15k #it #dyskusja
  • 49
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Właśnie super że nie trzeba mordy pokazywać. Tak jak powiedziałeś - w robocie mam robić, a nie wyglądać. Tak długo jak praca jest wykonywana to nie powinno być problemu. Mówisz, że potrzebujesz widzieć czy pracownik czasem nie wali konia - ale przecież równie dobrze może puścić nagranie że niby siedzi i pracuje, albo coś. Kamerka nie jest jakimś ostatecznym zabezpieczeniem przed oszustwem.
  • Odpowiedz
normalnie pogadać, pośmiać się, zobaczyć reakcję ludzi podczas dyskusji czy nawet spędzić 30 sekund na gadaniu o niczym (a jest to zdecydowanie łatwiejsze jak widzisz rozmówców)


@ATAT-2: niezły kij w mrowisko na stronie autystycznych piwniczaków, ale generalnie zgadzam sie. Od półtorej roku pracuję full remote i bardzo mi brakuje atmosfery z poprzedniej firmy, gdzie przez 2 lata pracowalem biurowo. Tematy rozmów były bardzo różne, nawet podobne jak na wykopie, ale
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Dla mnie to całkowicie obojętne, czy ludzie mają włączone kamery, czy nie. Sam nie mam żadnego problemu z pokazywaniem mordy, ale jak nikt nie prosi, to sam z siebie tego nie robię, bo i po co. Ogólnie problem urojony i są o wiele ważniejsze rzeczy, na które warto by zwrócić uwagę, np. sensowność wielu spotkań, sposób ich prowadzenia, przepalanie czasu pracownika na gadki o niczym albo wdzwanianie się co
  • Odpowiedz
  • 0
Ogólny Twój problem jest taki że siedzisz w firmie w której się za mało zarabia


@zibizz1: xD
Fajna analizę zrobiłeś. Myślę że ani ja anie współpracownicy się nie zgodzą ale jestem pewien , że jak przedstawisz swoje argumenty i dane, na podstawie których tą tezę przedstawiłeś, to może zmienie zdanie
  • Odpowiedz
  • 0
@NieBendePrasowac: niczego. Po prostu dodałem wpis przedstawiający z 6 problemów które miałem z młodymi pracownikami (nie wywiązywanie się z zapisów umowy, kiepska produktywność, ignorowanie poleceń przełożonych) a 3/4 wykopków striggerowała się że ktoś śmie poprosić o włączenie kamerki i co 3 minuty dostawałem powiadomienie jakim to januszem i dziadem jestme.

Jako, że mało kto zrozumiał (i przeczytał ze zrozumieniem) sens tamtej wypowiedzi to wstawiam nową, niech sobie tutaj o kamerkach
  • Odpowiedz
Tak jak powiedziałeś - w robocie mam robić, a nie wyglądać.


@deletenomads: W jaki sposób można nie wyglądać? Jak włączasz kamerkę to musisz zrobić makijaż i ubrać modne ciuszki? Dziwią mnie takie argumenty. Nawet jak masz syf i hałdy śmieci to możesz włączyć rozmycie tła

@ATAT-2 I tak zauważyłem że Polacy zazwyczaj mają kamerki włączone. U obcokrajowców jest gorzej i jak pracowałem dla klienta z USA to na
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Zgadzam się co do tego że powinno się pracowac z kamerkami

Fajna analizę zrobiłeś. Myślę że ani ja anie współpracownicy się nie zgodzą ale jestem pewien , że jak przedstawisz swoje argumenty i dane, na podstawie których tą tezę przedstawiłeś, to może zmienie zdanie


- W poprzednim wpisie narzekałes na ludzi 20-25lat więc masz 30+, w innym wpisie było cos o sytuacji 10 lat temu w biurze więc podejrzewam że bliżej 35 lat
- Pracujesz w firmie która umieszcza w umowie zapis o wymaganiu kamerki na spotkaniach, to jest zapis typu "Wypłata na czas" w
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Tylko z wiekiem? Czyli przeszacowałem?
Zarabiasz mniej i jesteś szeregowym pracownikiem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bo jaklbym napisał że firma w której pracujesz zarabia kupe kasy a i tak zatrudnia ludzi z małym doświadczeniem, a Tobie płaci 25-35k a Ty narzekasz na ściezkę kariery to by nie miało sensu.
  • Odpowiedz
Od półtorej roku pracuję full remote i bardzo mi brakuje atmosfery z poprzedniej firmy, gdzie przez 2 lata pracowalem biurowo. Tematy rozmów były bardzo różne


@NieBendePrasowac: też tak miałem i też trochę tęsknię za tym trybem w pracy bo miałem tam prawdziwych kumpli z którymi mogłem obgadać sprawy bieżące na swiecie i kraju, pośmiać się i jako że wtedy zaczynałem swoją karierę boostowac swoją wiedzę dopytując i słuchając wykładów doświadczonych
  • Odpowiedz
@ATAT-2: @komakow @NieBendePrasowac
Od pandemii pracowałem całkiem zdalnie, w jednej firmie znałem ludzi dobrze bo po prostu przeszliśmy na taki tryb, w nowej w ogóle. I w sumie nie poznałem za bardzo, na szczęście mieliśmy takie calle o dupie Marynie, ale nie było jakiejś więzi międzyludzkiej. Ktoś powie, że to mało ważne, zgadzam się, ale nie marginalne.
Wróciłem do tej pierwszej firmy i po jakimś czasie wprowadzili hybrydowy,
  • Odpowiedz
@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: Już Ci mówię jak można nie wyglądać. Jak pracuję z domu, to wstaję 20 minut przed rozpoczęciem pracy, wyprowadzam psa i siadam do kompa. Bez prysznica i mycia głowy, ergo nie wyglądam na tyle dobrze/profesjonalnie, żeby włączać kamerkę. Jak jadę do biura, to wstaję wcześniej i się szykuję, wtedy włączam kamerkę jak mam spotkanie z kimś z innej lokalizacji.
  • Odpowiedz