Wpis z mikrobloga

Właśnie ogarnąłem, że dzieciaki we wczesnej podstawówce nie potrafią już używać Windowsa. Nie wiedzą co to są pliki i foldery, nie umieją instalować programów, niektóre nawet mają problem z obsługą myszki. Ogarniają tylko świetnie urządzenia z dotykowym ekranem - smartfony i tablety.
  • 182
  • Odpowiedz
Właśnie ogarnąłem, że dzieciaki we wczesnej podstawówce nie potrafią już używać Windowsa


@pierwszynawenus: Ale na czym polegała Twoja obserwacja? Jeśli na tym, że przyszła do Ciebie jakaś kuzynka z 8-letnim synem Brajanem i nie umiał klikać myszką to niestety obawiam się, że to nie z pokoleniem 8-latków jest problem, tylko konkretnie Brajan ma braki.
  • Odpowiedz
@pierwszynawenus ja z kolei czytałem ostatnio, że ludzie w wieku 20-25 lat, którzy wchodzą na rynek pracy nie ogarniają szybkiego pisania na kompie. Nie jest to dziwne, skoro prywatnie z tego nie korzystają. Ale w pracy jednak będzie widać różnice i młodsze pokolenia będą gorzej ogarniać kompy w porównaniu do ludzi, którzy mają dziś 30-45 lat
  • Odpowiedz
@jan-kowalski-nieudany-eksperyment:

a te świetnie ogarnianie polega na kliknięciu ikony aplikacji na ekranie XD


No mógłbyś się czasem zdziwić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie jest to może przykład reprezentatywny, ale młody sąsiadów, lvl 5, przyszedł kiedyś do mojego i jak zobaczył model robota Lego Wedo to poleciał do siebie (mieszkamy vis-a-vis) po tablet, bo chciał od razu się pobawić (przy czym zabawa to tutaj programowanie obrazkowe a'la Scratch).
  • Odpowiedz
podobnie jest obecnie nawet z #programista15k, którzy umieją przykładowo jakiegoś Reacta/Angulara i dużo zarabiają, ale nie mają zielonego pojęcia o sieciach, sprzęcie (mogą nawet nie wiedzieć jaki mają procesor) czy niskopoziomowych rzeczach. Kiedyś ludzie w branży byli bardziej wszechstronni
  • Odpowiedz
@pierwszynawenus: podobno wiele osób wchodzących na rynek pracy ma teraz problem z pisaniem na klawiaturze i obsługą systemu na dużym ekranie. Nic dziwnego - dla nich pierwszym urządzeniem był już smartfon albo tablet, tak jak dla nas był to komputer domowy.

Ciekawe czy w przyszłości pójdziemy w kierunku przerzucania pracy z komputerów na urządzenia i systemy bardziej mobilne, czy też jednak praca na PC będzie cały czas bardziej produktywna.
  • Odpowiedz
  • 34
Właśnie ogarnąłem, że dzieciaki we wczesnej podstawówce nie potrafią już używać Windowsa. Nie wiedzą co to są pliki i foldery, nie umieją instalować programów, niektóre nawet mają problem z obsługą myszki. Ogarniają tylko świetnie urządzenia z dotykowym ekranem - smartfony i tablety.


@pierwszynawenus: Pracuję w szkole i w trakcie pandemii stwierdziłem, że młodzież jest upośledzona technologicznie w porównaniu z moim pokoleniem. Dawniej musieliśmy często kombinować i przez to poznaliśmy działanie komputerów
  • Odpowiedz
Ja też w pierwszej czy drugiej klasie podstawówki nie wiedziałem co to są pliki i foldery, gdyż styczność z komputerem mam dopiero od 2001 roku ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
czepianie się o zegar analogowy to chyba trochę bumerskie gadanie bo te zegary zwyczajnie stają się przeżytkiem.


@To_ja_moze_pozamiatam: xDDDDDDDDDDDD

Wszędzie ciągle wiszą analogi, od klas w podstawówkach po dworce i lotniska. Na nadgarstkach też ludzie noszą głównie analogi.
  • Odpowiedz
@pierwszynawenus: Ja Windowsa XP znam całego na pamięć bo zawsze trzeba było w nim grzebać.
Od 8 lat mam Windowsa 10 i tylko włączam Firefoxa oraz Steama,czasem zaktualizuje sterowniki do karty graficznej.
W 10 nic się nie dzieje i w ogóle nie mam potrzeby wchodzenia w żadne ustawienia.
Na drugim komputerze mam Linux Minta i też nie znam jego działania bo tam nic się nie dzieje,jak zainstalowałem tak tylko aktualizuje i
  • Odpowiedz
@pierwszynawenus: Zajmuję się praktykantami. Przychodzą chłopaczki z technikum informatycznego i mają problem z podstawową obsługą komputera. Trzeba im pokazać jak zainstalować program, jak kopiować tekst. W skrajnych przypadkach przypomina to wyjaśnienie działania komputera emerytom 70+.
Jeśli zobaczą cokolwiek na czym muszą się skupić dłużej niż kilka minut to tego nie zrobią. Zadania muszą być tak przygotowany by uwzględniać ich wyjątkowo krótki okres skupienia.

Mam też sporo młodszego brata i kiedyś musiałem
  • Odpowiedz
@lojawyk true. Ja miałem na przeszkolenie absolwenta automatyki i mówię: zapuść Pinga czy wykrywa urządzenie. A ten na mnie patrzy jak na malowane ciele. No odpal cmd. No kurde zero reakcji, jakbym do mojej matki mówił xD
  • Odpowiedz
@ZnienawidziszMnie: Wszystko co potrzebne? Jak nawet plików aplikacji nie można przeglądać/edytować, ani odinstalować bloatware. Chyba że zrootujesz ale ciężko z tym jak gwarancję to unieważnia. Producenci mają ludzi za debili i wszystko robią coraz głupsze (sama nazwa "smartfon" jest ironiczna). Smartfony to drogie zabawki a nie urządzenie do pracy. Szlag mnie trafia jak widzę teraz wszystko robione pod telefony, np. social media z funkcjami które znajdziesz tylko w aplikacji. Nie wyobrażam
  • Odpowiedz
dziewczyny nastolatki używały torrentów by pobrać muzykę (!), generalnie telewizji nie oglądał NIKT, jak ktoś był dziany to miał telewizor w pokoju, ale standard to komp podłączony do wieży, filmy latały na divxach i wypalanych płytach


@LifeReboot: czyli komputer służył kiedyś temu, co teraz można ogarnąć bez problemu na telewizorze, a umiejętności komputerowe młodzieży ograniczały się do ogarnięcia sobie muzyki albo filmu
  • Odpowiedz