Wpis z mikrobloga

Właśnie ogarnąłem, że dzieciaki we wczesnej podstawówce nie potrafią już używać Windowsa. Nie wiedzą co to są pliki i foldery, nie umieją instalować programów, niektóre nawet mają problem z obsługą myszki. Ogarniają tylko świetnie urządzenia z dotykowym ekranem - smartfony i tablety.
  • 182
  • Odpowiedz
@pierwszynawenus: nawet małpa potrafi korzystać ze smartfona. To nie jest dowód bystrości dzieci, tylko inteligencji projektantów, że potrafili zrobić taki system, że każdy umie z tego korzystać.

(nie mówię, że ty twierdzisz, że dzieciaki są bystre z tego powodu, tylko tak ogólnie, bo madki często słyszę jak mówią, jaki to ich brajanek mądry, bo umie tapnąć w ekran)
  • Odpowiedz
@pierwszynawenus:
Wczesnej podstawówce?
W zeszłym roku miałem praktykanta, który nie potrafił zainstalować Windowsa. Gość w 3 klasie technikum informatycznego. Pokonał go sterownik do dysku m.2 który trzeba było wskazać w trakcie instalacji systemu ( ͠° °)
  • Odpowiedz
@pierwszynawenus: jest jeszcze lepiej. Plus minus 25-38 latkowie ogarniają komputery w stopniu dobrym. Starsi i młodsi czasami są podobnie upośledzeni komputerowo. Też mnie to zaskoczyło jak w pracy młodsi ode mnie prosili mnie o bzdety związane z komputerem.
  • Odpowiedz
@pierwszynawenus: ale to wina/zasługa rodziców. Jak rodzice pozwolą cały czas grać/zrobią z dziecka zaścianek technologiczny, to podziękuj rodzicom. Dzieci uczą się od innych, co nie zmienia faktu, że odgórną kontrolę powinni (przynajmniej starać się) wdrożyć rodzice.
  • Odpowiedz
Właśnie ogarnąłem, że dzieciaki we wczesnej podstawówce nie potrafią już używać Windowsa.


@pierwszynawenus: nie ogarniają wiązania butów, mówienia dzień dobry ani mycia rąk po wizycie w ubikacji. Zgadnij skąd czerpią wzorce... ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@pierwszynawenus: Kiedyś mówię do koleżanki z pracy żeby uruchomiła ponownie system bo coś tam jej się przycięło. Kumacie, że nie wiedziała jak? Całe życie tylko laptopa otwierała i zamykała nie wiedząc, że system można wyłączyć xD W głowie jej się nie mogło zmieścić jak to laptop może być otwarty i wyłączony xD
  • Odpowiedz
@pierwszynawenus nie chce mówić, że "kiedyś to było" ale w podstawówce/gimnazjum człowiek musiał ogarniać procedury crackowania gier, a teraz zainstalowanie programu to faktycznie często jest aż za dużo dla młodego człowieka.
Ktoś powie "bo już nie potrzebujoo" - do przeglądania internetu nie, ale jednak wypadałoby coś ogarniać, jak się już żyje w tym "cyfrowym" świecie

@peszek_leszek nauka zegarka to klasa pierwsza szkoły podstawowej. Komu chcesz wmówić, że dopiero 10-letnie dziecko ma się
  • Odpowiedz
Mój tata w wieku 55 lat nauczył się formatować dysk i instalować windowsa bo nie chciał kupować licencji.

Siostra w wieku 26 lat kupiła laptopa i była zdziwiona że nie ma na nim windowsa xD okazało się że kupiła lapka bez systemu, było o tym wspomniane w opisie laptopa no ale ona nie wie co to jest "system operacyjny windows" xD

W moim telefonie mam ustawioną nawigację gestami. Przesunięcie palcem z krawędzi
  • Odpowiedz
Ale zesrańsko nowego pokolenia boomerów w komentarzach. Trochę pokory. Ludzie tyle potrafią ile życie od nich wymaga, w starszych rocznikach też tak było. Ja za dzieciaka w latach 2005-2010 pewnie dziesiątki razy windowsa z płytki instalowałem bo co drugie kliknięcie w necie w poszukiwaniu pirackich gierek w tamtych czasach pobierało kilkaset wirusów, ale za to wiersza poleceń nie używałem wcale, też ktoś z ludzi pracujących przy wczesnych komputerach by się mógł wtedy
  • Odpowiedz
dzieciaki we wczesnej podstawówce nie potrafią już używać Windowsa


@pierwszynawenus: niedawno też to rozkminialem. Myśmy uczuli się drzewa katalogów, co to jest plik, rozszerzenie, system plików czy jak skopiować plik na dyskietkę.
Moje dzieciaki kompletnie nie mają o tym pojęcia ale ogarniają filmore i inne programy do edycji wideo, wiedzą jak ściągnąć film z YT i wyodrębnić z niego muzykę, ogarniają Google docs, robią prezentacje multimedialne do szkoły i korzystają z
  • Odpowiedz
@pierwszynawenus:
Nie ty jeden to zauważyłeś. Ostatnio nawet czytałem o tym spory artykuł. Boomerzy i roczniki po około 2000 mają ten sam poziom obsługi komputera. Poszuka jest to dobrze opisane czemu i dla czego :)
  • Odpowiedz
W podstawowce to sie kompilowalo gifa na siemensa zeby uzyskac jak najdluzszy "filmik" i szpanowac na przerwie w szkole... 2h roboty zeby dobrac parametry na zasadzie prob i bledow, przesylanie przez COM1 dla tych 21sekund chwaly ()
  • Odpowiedz