Wpis z mikrobloga

@Kokosonuss: Dedra Desi, Magnum Snake, jak znajdziesz w twojej cenie, to któryś Bester - coś z tych.

@Zielony34 @kamil-tumuletz no nie wiem, ja tam się nauczyłem. Może nie spawam, jak zawodowiec, ale i wstydzić się też nie mam czego, moje spawane konstrukcje trzymają się kupy i robią, co do nich należy. Oczywiście, że nie jest łatwo, oczywiście, że gdy nie ma kto pokazać, co się robi źle, nauka spawania polega na
@Jarek_P Rzecz w tym, że jak ktoś ci nie uświadomi błędów, to będziesz je powielał. Jak ktoś chce spawarkę do smarkania płotów to byle co, najlepiej elektroda bo najniższe koszta.
@Kokosonuss: a to już zalezy, co chcesz robić. Do ogrodzenia elektrodowa, do auta migomat - ten drugi jest znacznie bardziej uniwersalny, ale w cenie do 1000zł będzie ciężko kupić (niby się da takie na drut samoosłonowy, ale to kiepskie jest).

Spawarke o jakim natężeniu ciągłym/chwilowym minimum brać ?


@Kokosonuss: jak będzie miała do 200A to wystarczy, do takich domowych robótek i tak rzadko kiedy będziesz potrzebował więcej, niż 120-140A. A
@Jarek_P nie będzie miało 200A jakby cie spawarka nauczyła spawać to nie powielałbyś głupot, jeszcze wybieracie w tym budżecie rodzaj maszyny jakby z 10k miał a wybór jest żaden oprócz chińskiej spawarki co przy 120A wywali korki albo sie wyłączy na 10 minut.

Spawanie to nie jest przybijanie gwoździ że się nauczysz metodą prób i błędów bez podkładu teoretycznego, tak się wydaje dyletantom tylko
@Jarek_P Tak, o ile sam wiesz co robisz źle. Po zdjęciach nikogo nie nauczysz, jak ma rękę prowadzić, czy jak ma dobrać prąd do grubości materiału, bo każda spraw arka jest inna, nawet ten sam model może spawac zupełnie inaczej na danych ustawieniach. Trochę lat już w tym siedzę zawodowo, więc wiem, co pisze. Powtarzam - do smarkania przy domu, jeden #!$%@?, najtańsza elektroda i wystarczy.
@Jarek_P nie jestem amatorem tak jak ty, spawarki spawające powyżej 130A wymagają zasilania siłowego bo prądu z powietrza nie stworzysz a że uczyłeś się z chińskich spawarek to wierzysz w chińskie naklejki.

Liźnij troche teorii zamiast sie kompromitować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Po zdjęciach nikogo nie nauczysz, jak ma rękę prowadzić, czy jak ma dobrać prąd do grubości materiału,


@Zielony34: ale to, że spawa za małym albo za dużym prądem już mu będę w stanie napisać, bo to będzie widać po efektach. A dla totalnie zielonego człowieka to będzie już cenna informacja. I tak, piszemy o smarkaniu furtki do kurnia przy domu, nie o mostach czy wręgach okrętowych, to jest chyba jasne od
@Jarek_P otóż nie, spoina ma być położona ciągiem a nie żadnymi heftami jak to opisałeś, gdybyś miał troche teorii to wiedziałbyś o pracy spawanego materiału, pękaniu i naprężeniach - ampery dobrze policzyłeś 140a to jest granica zasilania, podzielić to przez chińską spawarke - no może te drogie pociągną całą elektrode 3,2 z rozsądnym prądem ale nie polecam tego amatorom gdyż nawet najdroższe profesjonalne spawarki dają rade na odpowiednio dobranych rodzajach elektrod. Amator
otóż nie, spoina ma być położona ciągiem


A co jeśli ten ciąg będzie miał (jak to przeważnie bywa przy amatorskich robótkach) całe cztery centymetry długości? Typowe domowe robótki to spawanie ze sobą profili, rzadko kiedy robi się dłuższe spoiny. A jak spoina pracuje - tego też można się nauczyć na błędach, jak pierwszy raz mu się geometria spawanego detalu rozjedzie, to będzie wiedział, o co chodzi, przy kolejnych nauczy się zapobiegać.

Amator
@Jarek_P nie, usiłuję dowodzić że nauka na chińskiej spawarce w budżecie 1000zł przy merytorycznym wsparciu amatora remote to nie jest dobry pomysł i zmarnuje pieniądze jeśli celem jest nauka spawania.

Absolwent kursu spawacza nie posiada kompetencji pozwalających na uczenie spawaczy, musi być minimum instruktor spawania lub doświadczony zawodowy spawacz.

Są spawacze amatorzy, takie mamy czasy że są grupy amatorów praktycznie wszystkiego i nie krytykuje tego, sam sie ucze amatorsko różnych specjalizacji poza
@Kokosonuss:
No to przy takich różnych okołodomowych robótkach najlepiej sprawdzi się migomat. Posmarkasz tym i blachy samochodowe i proste konstrukcje a przy tym masz możliwość spawania cieńszego i grubszego materiału.
Do niektórych urządzeń mozesz tez podlaczyć uchwyt do SMAW (elektrody).
Niestety do tego dochodzi zakup butli i ciezko będzie zmieścić się w takich pieniądzach.
Migomat z racji wymiarów i konieczności użycia gazu jest raczej do prac bardziej stacjonarnych. Do robót "w