Wpis z mikrobloga

#programista15k #sztucznainteligencja #filozofia #transhumanizm #biologia #technologia

Czy rozwój technologiczny doprowadzi nas do nieśmiertelności? Wiem, że na ten moment upload umysłu do chmury jest technologicznie niemożliwy i chyba nie ma żadnych rokujących (jawnych) badań, ale czy myślicie, że połączenie np. biohackingu, rozwoju SI (zwłaszcza potencjalne powstanie AGI), nanorobotów itd. przybliży nas do celu, czy nieśmiertelność/lub przynajmniej długowieczność jest nieprzekraczalną barierą? Dla przykładu (poza oczywistym, Raya Kurzweila) Bryan Johnson i jego transformacja.

https://www.money.pl/gospodarka/45-letni-milioner-wydaje-fortune-by-znow-miec-cialo-18-latka-przez-23-lata-niszczyl-je-pod-kazdym-wzgledem-6923726235921376a.html

Teoria spiskowa: po konfach futurystycznych słyszałem kilka lat temu plotki, że pan Kurzweil nosi peruki bo ma już wszczepy w mózgu i testuje na sobie. I ja go po części rozumiem. Biologiczny mechanizm przetrwania jest bardzo silny. Kurzweil zawsze kojarzył mi się ze znanym wierszem Dylana Thomasa. Kurzweil buntuje się przeciwko śmierci. Oby mu się udało.

Do not go gentle into that good night,
Old age should burn and rave at close of day;
Rage, rage against the dying of the light.
JamesJoyce - #programista15k #sztucznainteligencja #filozofia #transhumanizm #biologi...

źródło: zero

Pobierz
  • 19
@hufsa: no właśnie to już chyba jest problem filozofii umysłu/neuronauki. Tzn czym jest mózg a czym umysł, plus czym jest świadomość (jeśli istnieje, bo są tacy co twierdzą, że nie np. Metzinger).
@JamesJoyce: odwieczne pytanie czy Twoj zuploadowany mozg/swiadomosc to nadal Ty czy Twoja kopia? Czy Ty umrzesz razem ze swoim ciałem i "duszą", a ta skopiowana świadmość będzie miała Twoje cechy i wspomnienia ale to nadal nie będziesz Ty. Generalnie mega ciezki temat do samego gdybania
@bb89: zawsze mnie pociągała w tym kontekście idea kwantowego samobójstwa. Może jest też kwantowy upload świadomości ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chociaż to już gadanie w stylu Joe Rogan przy blancie i szkockiej ;)
@JamesJoyce: myślę, że za bardzo komplikujesz to zagadnienie. Nie musimy skopiować każdego stanu każdego neuronu by uzyskać wiarygodną kopie. Skopiowanie naszej "osobowości" to są wyłącznie najbliższe lata lub już jest to robione. Mamy już cała technologie do tego by stworzyć awatara w formie algorytmu myślenia, który nie będzie w stanie być do odróżnienia dla naszych najbliższych ale myślę że i sami byśmy mieli problem z wskazaniem rożnic. Filozofia powinna już dawno
@www_h: oj śmiem wątpić. Czy jesteśmy w stanie wskazać fragment mózgu, który odpowiada za to, że ja to ja? I ten element przenieść do tego Putnamowskiego słoika?
@JamesJoyce: Z matematycznego punktu widzenia cały czas przedłużamy średnia życia. Jak przyjdzie taki czas kiedy co roku będziemy przedłużali średnią o ponad rok, to będziemy żyć wiecznie.
@JamesJoyce: bardzo dobrze że wątpisz ale nie musimy wskazywać takiego miejsca. Jest to sprzeczne z współczesna wiedzą na ten temat. Nawet jeżeli by istniał jakiś humunculus w twoim umyśle to nie znaczy, że nie możemy skopiować najważniejszych wspomnień, przekonań, zasad, nawyków itp, które są poza nim i stworzyć kopie za pomoca współczesnych algorytmów sztucznej inteligencji. Kopia ta będzie dla twojej rodzinny nieoeróżnialna . My jako osobowość nie jesteamy w jednym miejscu.
@www_h: hm. Czyli po potencjalnym transferze świadomości do chmury czy naczynia, moja świadomość zachowa ciągłość? Ciekawe. Masz może pod ręką jakąś lekturę na ten temat?
odwieczne pytanie czy Twoj zuploadowany mozg/swiadomosc to nadal Ty czy Twoja kopia?


@bb89: Pierwotniejsze pytanie jest, czy jest w ogóle cokolwiek co miałoby być substancjalnym, niezmiennie określającym "ja", bo może nic takiego nie ma i pozostałe pytania tracą trochę sens.

świadomość zachowa ciągłość?


@JamesJoyce: A jak śpisz, tracisz świadomość, przechodzisz śmierć kliniczną to zachowujesz "ciągłość"? Dlaczego ciągłość miałaby w ogóle mieć większe znaczenie?
@niebieskatrytytka: dlatego, że nie patrzę na to z perspektywy zewnętrznego obserwatora, tylko świadomego podmiotu. Ja chcę przenieść swoją świadomość do czegoś innego niż moje ciało, bo chcę funkcjonować dalej poza ciałem.
tylko świadomego podmiotu


@JamesJoyce: Nadal nierozumiem, dlaczego ciągłość miałaby mieć jakieś szczególne znaczenie? Jak idziesz spać, nie przejmujesz się nieciągłym przeniesieniem na następny dzień. No i pierwsze pytanie jest dla mnie zasadne, ale to już inna para kaloszy.
Czyli po potencjalnym transferze świadomości do chmury czy naczynia, moja świadomość zachowa ciągłość?


Nic takiego nie napisałem. Jest różnica pomiędzy kopią a ciągłością i przeniesieniem poczucia świadomość. Z perspektywy kopi mozesz występować poczucie ciągłości świadomości ale to nieznanczy że taka ciągłość zachodzi według zewnętrznego obiektywnego obserwatora. Napisałem wyraźnie. Kopia już dziś jest możliwa. Prace nad wirtualnymi awatarami są już prowadzone. Na przeniesienie nie widać szans. Wszczepy nie są w stanie dać możliwości
@JamesJoyce: pytanie czy kopiując same wspomnienia i wiedzę kopiujesz wszystko? Nawyki, odruchy często nie są częścią świadomego mózgu tylko konkretnych genów. Wbrew pozorom sporo zachowań, odruchów, stylu zachowania dziedziczymy z genów od przodków.

I co wtedy? Ktoś np był spokojnym informatykiem i jego mózg został uploadowany do agresywnego patusa?
@nad__czlowiek: nie do końca. Tak mózg to nie tylko wspomnienia (dokładnie znaczenie wspomnień - nie mamy tak obszernej pamięci by zapamiętać całe wspomnienia tylko zapamiętujemy je głównie w formie znaczeń i ładunków emocjonalnych) i są pewne cechy fizyczne mózgu (nie tylko dziedziczone ale na ich charakter wpływa przebieg ciąży czy np przebyte choroby w okresie niemowlęcym) np taka impulsywność, wrazliwosc, reaktywność na bodziec, zdolności intelektualne czy ilość serotoniny w przestrzeni synaptycznej,