Wpis z mikrobloga

Końcówka -owo zawsze kojarzyła mi się z nadmorskimi miejscowościami wypoczynkowymi: Darłowo, Władysławowo, Chłapowo, Pobierowo, Sarbinowo. Przez długi czas rozwalała mi mózg miejscowość o nazwie Przeźmierowo, którą podświadomie lokowałem gdzieś nad morzem, a która w rzeczywistości jest przedmieściem Poznania.
@Tytanowy Mapa nazw miejscowości i gwary praktycznie się pokrywają. Istotną różnicą jest region północnej Lubelszczyzny i Siedlec.

Tak, jak w czasach I Rzeczpospolitej najistotniejszą rolę w kształtowaniu kultury odgrywał Kraków, tak gdy w czasach zaborów cała Małopolska na północ od Krakowa została odseparowana od swojej stolicy kulturalnej i powoli ulegała wpływom dominującej w zaborze rosyjskim Warszawy i dialektu mazowieckiego. Stąd też zmiana dialektu w tym rejonie i ślad po małopolskich wpływach w
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni jestem kretynem, myślałem że to rebus, zastanawiałem się o co chodzi, jakiś Lubichotfin xD Zacząłem przeglądać komentarze z jakimś wytłumaczeniem i dopiero zorientowałem się że to przykładowe nazwy miejscowości z zaznaczonymi na mapie miejscowościami z taką końcówka xD Jezu ale wstyd....