Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Pytanie do #programowanie #programista15k - jak jako Mid z 4-letnim doświadczeniem zdobyć pracę za 20k netto b2b? Czytam nieraz wykop i 4programmers wątek ile zarabiacie (+ wykop) gdzie piszą, że mid z 4-5 latami stażu bez problemu dostaje te 20k. Pracuję obecnie na UoP i mam trochę mało bo 13k brutto na umowie o pracę (chociaż tyle dobrze, że autorskie 50%) i chciałem przejść na B2B.

Jak dostaję wiadomości od rekruterek jakie są moje minimalne wymagania finansowe i podaje 17-18k netto b2b bez urlopów a mi już na tym etapie rekruterki mówią pa pa xD Nawet parę razy rzuciłem to 20k netto b2b i efekt ten sam. Póki co miałem jedną rozmowę gdzie górne widełki dla mida było 15k netto b2b czyli bieda - i tam dość sporo zaszedłem w rekrutacji, doszedłem do 4 z 5 etapów i zrezygnowałem przed podpisaniem umowy, bo jak sobie policzyłem to zrezygnuję za 3k na rękę więcej z emerytury, urlopów, chorobowego więc mi sie to nie opłaca xD

Nie wiem co mam robić, miasto Kraków, biorę pod uwagę remote ale też hybrydę bo zdalnych prawie nie ma, no ale i tak mieszkam w centrum więc do biura mogę chodzić bo blisko. Stack klasyczny Java i mikroserwisy, spring, SQL, hibernate, ale mam też trochę clouda - S3, Lambdy, SQSy. Mam też doświadczenie z js/react i fullstackiem bym się nie nazwał, ale jakieś proste komponenty czy zmiany wyklepię.

No i nie wiem co robię źle żeby dostać to 20k. Przez te 4 lata ciągle uczyłem się po pracy, zazwyczaj była to 1h każdego dnia roboczego po pracy, ale tez nie w każdy dzień, średnio 3-4h tygodniowo przez 4 lata. Stack raczej mam dobry, chociaż mam sporo negatywnego feedbacku za brak kubernetesa w projektach -co prawda nauczyłem się go sam na todo-listach, ale boję się wpisać do CV że wyjdzie brak doświadczenia komercyjnego i tylko wykucie teorii i komend na blachę. Dostaje same oferty 14-16k netto b2b lub 13-14k brutto na umowie o pracę.



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 23
@mirko_anonim: miałem podobnie, od września szukałem roboty na mida i wielka lipa. Podawałem widelki 18-20k i z feedbacku wychodziło, że mam za mała wiedzę (mają rację bo pracowałem w maintenence). Powoli się poddawałem, ale odezwała się firma, która odrzuciła mnie w rekrutacji poprzedniej, z informacją, że mają inny projekt, w którym byłbym dobrze dopasowany (pewnie jakieś gówno). Stawka jaką mi zaproponowali to 20k na b2b. Troche się boję, że zorientują się
@mirko_anonim: Szukaj pracy jako senior, a nie mid. Nie znajdziesz pracy >20k jeżeli wysyłasz oferty na mida, bo hr mają określone widełki dla konkretnych stanowisk. No i nie jest to takie bez problemu jak ludzie piszą, trzeba chwilę poszukać i sporo cierpliwości.
pracę za 20k


@mirko_anonim: za 20k PLN może nie ale za 4.5k EUR już jak najbardziej tak. To poniżej mida i to na tyle sporo żeby opłacało się zdalnie. Co do rekruterek to mam od lat zakład o dobre alko że pijemy jak oferta w języku polskim będzie spełniać moje wymagania. Na pracę nie narzekam ale zakład dalej stoi.
@nad__czlowiek: Przerabiałeś to sam, czy wymyślasz? Rok temu byłem dokładnie na takim etapie - 4 lata doświadczenia i nie miałem problemu, żeby przejść kilka rekrutacji na seniora i żeby ostatecznie zatrudnić się w jednej z firm z big4.
@Paitius: sam mam 6 lat stażu i dopiero zaniedługo będę seniorem. Z tym że pracuję do 8h max dziennie i nie zakuwam nic po pracy ani w weekendy jak nerd aspergerowiec tylko uprawiam sport, spotykam się ze znajomymi, rodziną, dziewczyną.

Nie wątpie że da sie być seniorem w 4 lata jeśli siedzisz po 16h dziennie przed kompem
@Paitius: no ale jednak 90% ofert o pracę pisze że mid ma mieć 3-4 lata stażu a senior 5-6 więc jednak pokrywa się z tym co mówię. Nie widzialem nigdy oferty dla seniora z 3-4 letnim stażem ale ok. No i ja mówię o szanowaniu wolnego czasu i spędzaniu go normalnie zamiast w sposób autystyczny słuchajac jakichś wykładów czy przerabiając kursy z udemy

Żeby speedrunować seniora szybciej nie ma innej opcji
@nad__czlowiek: Firmy rzucają różne liczby w ogłoszeniach, które maja, lub nie, znaczenie w rekrutacji. Osoba pracująca 4 lata w 3 różnych projektach będzie miała większe doświadczenie niż ta pracująca 6 lat w 1. Wstawki oceniające sposób spędzania wolnego czasu i próby obrażenia osób, które robią to inaczej niż Ty, byś sobie darował, bo nic nie wnoszą do tematu. Moja pierwotna odpowiedź była prosta - jak OP chce zarabiać 20k+ z 4
@mirko_anonim: 13k brutto na UoP to jest taki sam koszt jak 18k na B2B bez urlopów, więc nie wiem po co w ogóle chcesz oferować 18k. Jak zmieniać pracę to na więcej. 20k minimum. Próbuj po prostu dalej. I przestań podawać kwoty miesięcznie. Dawaj im kwotę na godzinę. 20k = 120/h (bez urlopów = 21 dni pracy). 120 jeszcze 2 lata temu potrafiliśmy dać bardzo dobremu juniorowi z 1,5 rocznym stażem,
@nad__czlowiek:

no ale jednak 90% ofert o pracę pisze że mid ma mieć 3-4 lata stażu a senior 5-6

I co z tego? To, że ty jesteś mało zdolny i przedsiębiorczy, nie oznacza, że każdy musi siedzieć godzinami po pracy i się dokształcać, żeby dobrze zarabiać.
@Paitius:

Wstawki oceniające sposób spędzania wolnego czasu i próby obrażenia osób, które robią to inaczej niż Ty, byś sobie darował, bo nic nie wnoszą do tematu


@Paitius: no właśnie wnoszą bo jeśli mamy 2 osoby:
Osoba A, programista z życiem prywatnym który traktuje pracę jako zawód dla łatwej kasy a nie pasje, ma 4 lata stażu i pracuje max 8h dziennie, a resztę dnia i weekendy spędza jak normalna osoba
@mirko_anonim imo jeśli szukasz w PL to bardzo wysoka stawka, ja pare lat temu mając 6 lat expa miałem 16k, dopiero potem udało się dorwać jakieś zagraniczne kontrakty bo w PL nic w większej kasie nie widziałem
@mirko_anonim Ja 3-4 lata temu miałem 11k netto do ręki na UoP mając 8lat doświadczenia. Dziś mam 35k netto na fakturze z urlopem, ale uważam że w tym roku dużo trudniej taka stawkę wynegocjować. I wydaje mi się że jest chyba zazwyczaj taki przedział że do 5 lat junior, powyżej 10 lat senior.
Żeby speedrunować seniora szybciej nie ma innej opcji niż bycie no-life bez znajomych i dziewczyny i poświęcaniu całego wolnego czasu na dokształcanie się żeby z 4 lat stażu zebrać wiedzę równą stażowi 5-6 prac 8h zwykłego programisty


@nad__czlowiek: kompletnie nie masz racji. Zgodzę się że ktoś kto ma 4 lata expa nie powinien nazywać się seniorem bo faktycznie nim nie jest i to z system designem to też prawada, ale duża
@mirko_anonim: mam podobnie, co prawda 5+y exp i .net, z ta roznica, ze to juz na Linkedinie pisza z propozycjami 140-160 albo 170-210zl/h lub po prostu 18-28k netto. I o ile na wiosne bylo po 30-70 ofert /mc to obecnie jest jakies 15-20. Jak cos nie pasuje, stack, albo widac ze legacy, embedded, wymuszona hybryda, albo 4+ etapy rekrutacji to od razu olewam.
No i problemem zwykle jest tez 3 miesiące