Wpis z mikrobloga

20 września 2023 napisałem, że kończy się kwartał osłabiania złotego oraz zapytałem w sondzie czy w następnym kwartale złoty powróci do umacniania się względem walut zagranicznych w tym dolara.
Brawa dla 31 osób, które wybrały prawidłową odpowiedź.
Link do wpisu:
https://wykop.pl/wpis/72848559/za-dziesiec-dni-konczy-sie-trzeci-kwartal-2023-rok

@mickpl na początku października rozkręcił nagonkę na zakup dolarów po kursie 4,44 zł.
5 października 2023 wyśmiałem jego wpisy i zapytałem w sondzie jak złoty będzie się zachowywał podczas wystąpienia Glapińskiego.
Link do wpisu:
https://wykop.pl/wpis/73060115/mickpl-zacheca-do-kupna-dolarow-rysunek-0-0-nieruc

6 października 2023 przytoczyłem wyniki sondy z poprzedniego dnia. Okazało się, że złoty podczas wystąpienia Glapińskiego ani się nie umacniał, ani się nie osłabiał.
W komentarzach @555666wedf534hthnet5ry6 przekonywał, że umacniający się złoty to próba oszukania rynku przez Glapińskiego.
Czy Glapiński nadal oszukuje rynek?
Link do wpisu:
https://wykop.pl/wpis/73081773/wczorajsza-sonda-pozostala-nierozstrzygnieta-rysun

Podsumowanie:
@mickpl wprowadził ludzi w błąd, nawołując do zakupu dolarów w najgorszym momencie (wykres).

Uważam, że umacniający się złoty jest korzystny. Nie podoba mi się zachęcanie do kupna dolarów na chwilę przed spadkiem kursu (początek października 2023).

#nieruchomosci #gielda #ekonomia #gospodarka #inwestycje #inwestowanie #finanse #pieniadze #obligacje #inflacja #kredythipoteczny #polityka #waluty #dolar #spekulacja
TeslaPrawdziwy - 20 września 2023 napisałem, że kończy się kwartał osłabiania złotego...

źródło: mickpl i dolary

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
W komentarzach @555666wedf534hthnet5ry6 przekonywał, że umacniający się złoty to próba oszukania rynku przez Glapińskiego.

Czy Glapiński nadal oszukuje rynek?


@TeslaPrawdziwy: Nie, Glapiński nie oszukuje rynku choć mogło to tak wyglądać.

Nadwyżka na rachunku bieżącym,
Spadająca szybko inflacja w PL,
oraz ultra optymistyczne dane z USA, na przykład inflacja na poziomie 3.2%, czy mały podskok JOBLESS.

To będzie umacniało złotego, nie mam wątpliwości że kurs został zmieniony, złoty będzie się umacniał długoterminowo
  • Odpowiedz
@555666wedf534hthnet5ry6:

złoty będzie się umacniał długoterminowo [...] 4 za 1 Euro.


Małoprawdopodbne, ostatni raz taki coś miało miejsce na początku ubiegłej dekady, gdy strefa Euro miała się zawalić.
Wtedy minimalna w PL na rękę to było ~250 euro. Dzisiaj to by rypło w eksport. 4.2 może, na chwilę.
  • Odpowiedz
@555666wedf534hthnet5ry6: Z tym mocnym umacnianiem w stosunku do USD to nie byłbym taki pewny. Moim zdaniem jesteśmy teraz w fazie przejściowej załączonego diagramu i idziemy od prawej do lewej. Jedyna nadzieja na dalsze umacnianie złotego jest taka, że nie będzie recesji i zostaniemy długo tutaj gdzie jesteśmy lub zawrócimy i bedziemy znowu szli w prawo. Ale miękie lądowanie bez recesji po takiej inflacji to nie jest historycznie częsta sytuacja. Jest to
kdgc - @555666wedf534hthnet5ry6: Z tym mocnym umacnianiem w stosunku do USD to nie by...

źródło: image1

Pobierz
  • Odpowiedz
@TeslaPrawdziwy Oczywiście że człowiek patrzący na rynek emocjami nie miał racji.

I chociaż prognozowałem umacnianie złotówki i się z tego oczywiście cieszę to mam jednak lekkie wrażenie że jest nieco zbyt napompowana.
Przede wszystkim przez dogmat mówiący że kurs jednej waluty do drugiej przy niezmiennych warunkach jest co do zasady równy różnicy inflacji. Porównując nas i USA mam male wątpliwości czy możemy mówić o przebijaniu dołem 4,2. Ale obym się mylił.
  • Odpowiedz