Wpis z mikrobloga

Cześć, widzę, że zachodzi potrzeba wyjaśnienia w prostych słowach o co chodzi w aferze o neo-KRS bo widzę, że masa ludzi się głowi czy to nie jest hipokryzja, że była mowa, że KRS jest upolityczniona i teraz wybrano do niej posłów, czyli „zrobiono to samo co PiS”? Skrócę 5 lat afery do tekstu co można przeczytać w 30 sekund. Może pomogę.

Otóż wg art. 187 Konstytucji RP, KRS składa się z 25 członków. Kadencja członka KRS trwa 4 lata. Rada składa się z pierwszego prezesa SN, ministra sprawiedliwości, prezesa NSA, osoby powołanej przez prezydenta, 15 członków wybranych spośród sędziów, Sejm powołuje do Rady 4 posłów, z kolei Senat powołuje spośród siebie 2 senatorów.

To co było nielegalne w KRS od 2018 roku, co powodowało uznawanie jej za neo-KRS przez środowiska prawnicze i co powodowało uznawanie tego organu za nadmiernie upolityczniony to m.in. sprzeczna z konstytucją zmiana ustawy o KRS poprzez:

1. Nielegalne skrócenie konstytucyjnej, czteroletniej kadencji niektórym członkom KRS (tu się posiłkowali wyrokiem na zamówienie z TK, który uznał, że kadencja jest wspólna, a nie indywidualna),
2. Ale przede wszystkim - zmienia prawa wyboru członków będących sędziami w taki sposób, ze teraz Sejm ich wybiera, a nie środowisko sędziowskie (odrębna władza), więc w praktyce rządząca większość wybiera aż 4 posłów i 15 sędziów, co nawet bez osoby od prezydenta i bez senatorów daje większość 19/25 co powoduje, ze KRS jest po prostu kolejnym organem rządowym. I w ten sposób do KRS Sejm instaluje znajomych lub upartyjnionych sędziów (vide kumple Ziobry).

Powoduje to ogromny wpływ władzy wykonawczej na sądowniczą. Tym bardziej ironiczne to jest, że KRS wg konstytucji ma gwarantować niezależność sadownictwa od władzy wykonawczej.

Wybór 4 posłów dokonany wczoraj jest nie tylko zatem legalny ale wręcz nakazany przez Konstytucję. Wszystkie te 4 osoby są prawnikami zaangażowanymi dotychczas w problematykę KRS.

Warto dodać, że PiS korzystał kilkukrotnie z TK poprzez np. stwierdzanie, że od decyzji KRS nie przysługuje skarga do NSA itd. Ogólnie to TK mocno ratował utrzymanie PiSu w KRS.

K. Gasiuk-Pichowicz była nazywana przez Kukiza „Myszką Agresorką” bo od lewa do prawa alarmowała o tym co PiSowcy robią z KRS i w ten sposób chciano jej podle umniejszyć. Bo - hehe - co mądrego może powiedzieć taka myszka hehe.

Nie dziwię się, że się w tym gubicie i zastanawiacie czy to nie jest hipokryzja. Od dawna apeluję żeby te problemy konstytucyjne tłumaczyć społeczeństwu bo ludzie nie mają pojęcia o co chodzi i ja im się nie dziwię. Potem robi się oburzenie bo na tym zamieszaniu zyskuje i żeruje najpodlejsza propaganda PiS I symetrystów.

Jak coś to pytajcie.

#prawo #kiciochpyta #bekazpisu #polityka #afera #krs
  • 87
  • Odpowiedz
@CudMalina tak, o tym pisałem. Generalnie to PiS chyba tym zagraniem PO legitymuje swoje bezprawne zagrywki. Całe szczęście nie będą mieli kolejnej kadencji… to byłoby już totalne rozmontowanie państwa.
  • Odpowiedz
@PositiveRate: wiesz co, w tym kraju całkiem spory ułamek osób wierzy, że istnieje coś takiego jak "temperatura w słońcu". Bo się pionowo wiszący termometr całkiem dobrze nagrzał od nisko świecącego słońca w lutym. I takie orły bedą potem pisać komentarze w internecie, że nie ma żadnego globalnego ocieplenia, przecież on miał 30 stopni w lutym, a wy tu piszecie o 22 i że to jakiś rekord jest?

Jak tak proste
  • Odpowiedz
Powoduje to ogromny wpływ władzy wykonawczej na sądowniczą.


@PositiveRate: Ale pierdoły. Członków TK tez wybiera sejm. Czy przed PISem bredziłeś, że TK jest upolityczniony, bo ich członków wybrał sejm? NIE, bo chwilę po wyborze politycy nie mają żadnych środków do wywierania presji na sędziów, dowodem sędzia Pszczółkowski. To samo jest w KRS.
  • Odpowiedz
To, że w konstytucji nie było napisane wprost, że wyboru dokonują sędziowie wynika z tego, że jest to oczywiste, gdyż gdyby ustawodawca chciał żeby wyboru dokonywał Sejm to by to napisał wprost


@PositiveRate: xD
  • Odpowiedz
@mexi: @TzK_

Prawo należy czytać nie tylko literalnie, ale odnaleźć duch prawa, wziąć pod uwagę wolę ustawodawcy u dotychczasową praktykę.

Tu wchodzą takie zasady jak np. "wyjątek potwierdza regułę". Skoro w jednym punkcie mamy, że 4 osoby wybiera sejm, a przy tych 15 osobach nie ma tego zapisu to jest jasne, że nie taka była wola ustawodawcy.

Do tego zgodnie z ideą ten organ miał nie być zależny od
  • Odpowiedz
  • 0
@Leithain ta sytuacja jest właśnie dowodem że należy pisać je literalnie ;) mamy pisanie prawa niechlujnie to jest co jest
@Gluptaki paradoksalnie to tylko PiS #!$%@? pieniądze z OFE
  • Odpowiedz
zmienia prawa wyboru członków będących sędziami w taki sposób, ze teraz Sejm ich wybiera, a nie środowisko sędziowskie (odrębna władza)

Wybór 4 posłów dokonany wczoraj jest nie tylko zatem legalny ale wręcz nakazany przez Konstytucję.


@PositiveRate: te dwa zdania są ze sobą sprzeczne. Jak wybór sędziów ma być teraz zgodny z konstytucją skoro nie został zmieniony sposób w jaki są wybierani?
  • Odpowiedz
Wystarczy, że Pani Maria jest w KRS xD
Ta Pani nie powinna w ogóle być w polityce. Nie powinna mieć większego stanowiska niż kasjerka w Żabce (nie obrażając kasjerek). Pani Maria ma kompetencje co najwyżej do zamiatania ulic. Nie jest to żadna obelga, przecież żadna praca nie hańbi + każda jest potrzebna.
  • Odpowiedz
@PositiveRate: Ja nie widzę żadnej niekonstytucyjności w punkcie drugim - sejm wybiera 4 posłów a wybór sędziów określa ustawa. Widzę za to, że konstytucja jest totalnie nieprecyzyjnym aktem przez co w praktyce "zgodność z konstytucją" zależy od tego jakie poglądy mają członkowie TK.
  • Odpowiedz