Wpis z mikrobloga

Cześć, widzę, że zachodzi potrzeba wyjaśnienia w prostych słowach o co chodzi w aferze o neo-KRS bo widzę, że masa ludzi się głowi czy to nie jest hipokryzja, że była mowa, że KRS jest upolityczniona i teraz wybrano do niej posłów, czyli „zrobiono to samo co PiS”? Skrócę 5 lat afery do tekstu co można przeczytać w 30 sekund. Może pomogę.

Otóż wg art. 187 Konstytucji RP, KRS składa się z 25 członków. Kadencja członka KRS trwa 4 lata. Rada składa się z pierwszego prezesa SN, ministra sprawiedliwości, prezesa NSA, osoby powołanej przez prezydenta, 15 członków wybranych spośród sędziów, Sejm powołuje do Rady 4 posłów, z kolei Senat powołuje spośród siebie 2 senatorów.

To co było nielegalne w KRS od 2018 roku, co powodowało uznawanie jej za neo-KRS przez środowiska prawnicze i co powodowało uznawanie tego organu za nadmiernie upolityczniony to m.in. sprzeczna z konstytucją zmiana ustawy o KRS poprzez:

1. Nielegalne skrócenie konstytucyjnej, czteroletniej kadencji niektórym członkom KRS (tu się posiłkowali wyrokiem na zamówienie z TK, który uznał, że kadencja jest wspólna, a nie indywidualna),
2. Ale przede wszystkim - zmienia prawa wyboru członków będących sędziami w taki sposób, ze teraz Sejm ich wybiera, a nie środowisko sędziowskie (odrębna władza), więc w praktyce rządząca większość wybiera aż 4 posłów i 15 sędziów, co nawet bez osoby od prezydenta i bez senatorów daje większość 19/25 co powoduje, ze KRS jest po prostu kolejnym organem rządowym. I w ten sposób do KRS Sejm instaluje znajomych lub upartyjnionych sędziów (vide kumple Ziobry).

Powoduje to ogromny wpływ władzy wykonawczej na sądowniczą. Tym bardziej ironiczne to jest, że KRS wg konstytucji ma gwarantować niezależność sadownictwa od władzy wykonawczej.

Wybór 4 posłów dokonany wczoraj jest nie tylko zatem legalny ale wręcz nakazany przez Konstytucję. Wszystkie te 4 osoby są prawnikami zaangażowanymi dotychczas w problematykę KRS.

Warto dodać, że PiS korzystał kilkukrotnie z TK poprzez np. stwierdzanie, że od decyzji KRS nie przysługuje skarga do NSA itd. Ogólnie to TK mocno ratował utrzymanie PiSu w KRS.

K. Gasiuk-Pichowicz była nazywana przez Kukiza „Myszką Agresorką” bo od lewa do prawa alarmowała o tym co PiSowcy robią z KRS i w ten sposób chciano jej podle umniejszyć. Bo - hehe - co mądrego może powiedzieć taka myszka hehe.

Nie dziwię się, że się w tym gubicie i zastanawiacie czy to nie jest hipokryzja. Od dawna apeluję żeby te problemy konstytucyjne tłumaczyć społeczeństwu bo ludzie nie mają pojęcia o co chodzi i ja im się nie dziwię. Potem robi się oburzenie bo na tym zamieszaniu zyskuje i żeruje najpodlejsza propaganda PiS I symetrystów.

Jak coś to pytajcie.

#prawo #kiciochpyta #bekazpisu #polityka #afera #krs
  • 87
  • Odpowiedz
  • 1
@TrzyZnaki: nie, konstytucja mówi, że ustrój, zakres działania i tryb pracy KRS reguluje ustawa, nie jej wybór. Zoba na art. 187.

@7502-6038 KRS jako Krajowa Rada Sądownictwa. Ma ten sam skrót co Krajowy Rejestr Sądowy, o którym piszesz i to może mylić.
  • Odpowiedz
  • 0
@PositiveRate W kilku miejscach spotkałem się ze stwierdzeniem, że gdy PO odchodziło to na prędce i bezprawnie powołalo KRS na następną kadencję, natomiast PiS próbował odkręcić KRS, a następnie powołał swoich (tj. neo-KRS) co też było bezprawne. Czy mógłbyś wyjaśnić ile w tym prawdy, a jeśli jest yo bardziej zagmatwane to rozpisać jak dla laika? Jeśli chodzi o KRS, TK, TS i inne tego typu cuda na kiju to się kompletnie
  • Odpowiedz
Ale przede wszystkim - zmienia prawa wyboru członków będących sędziami w taki sposób, ze teraz Sejm ich wybiera, a nie środowisko sędziowskie (odrębna władza), więc w praktyce rządząca większość wybiera aż 4 posłów i 15 sędziów, co nawet bez osoby od prezydenta i bez senatorów daje większość 19/25 co powoduje, ze KRS jest po prostu kolejnym organem rządowym.


Więc powinniśmy dalej mówić o neo-KRSie, dopóki dalej będzie taki wybór członków. A tymczasem
  • Odpowiedz
  • 1
@kvas: wydaje mi się, że możesz mylić to z tzw. „Sprawą sędziów-dublerów”, która dotyczyła Trybunału Konstytucyjnego. Śmiesznie się składa, bo na fali tego, że serio widzę, że trzeba takie rzeczy opisać na spokojnie i prosto - przygotowałem dzisiaj wpis właśnie o tzw. „dublerach” ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@PositiveRate tak, pomyliło mi się z TK, faktycznie. Ale jak ci się chce to możesz rozpisać albo podać linka (jeśli już to opisałeś). Najlepiej rozpisane jak było faktycznie, co robiła, a co mówiła jedna i druga strona.
  • Odpowiedz
@Gluptaki: tak PO okradło z tych 19mld które trafiły do ZUS do FRD a nie na subkonta. Oczywiście można się kłócić o słowa, czy tak jak PO o to żę przecież te pieniądze trafiły do ZUS. Tak trafiły ale nie w 100% na subkonta. Te 19 mld powinno trafić na subkonta a nie do FRD, ponieważ FRD to nie są oszczędności polaków. To pieniądze które mają w czasach trudnych, np
  • Odpowiedz
@Vinizius: a to potrzeba specjalnych uprawnień, by kazać szanownemu panu zamknąć papę?

Albo masz problem z czytaniem ze zrozumieniem (pozostaje tylko zapłakać nad poziomem szkoły, którą mam nadzieję ukończyłeś), albo próbujesz trollować, ale jak na razie 3/10.
  • Odpowiedz
@PositiveRate: akurat według mnie to sam wybór przez sejm 15 sędziów jest zgodny z konstytucją bo jednak art 187 ust. 4 mówi ,że sposób wyboru sędziów określa ustawa co nie zmienia faktu ,że obecny KRS wybierany większością bezwzgledną jest upolityczniony. Inna kwestia ,że PIS i ZIobro mają rację ,że poprzedni system wyboru sędziów do KRS tworzył de facto kastę (sędziowie wybierają samych siebie z spośród siebie bez kontroli władzy ustawodawczej
  • Odpowiedz
Coś o czym wczoraj ci pisałem (...)


@Vinizius: Gdzie niby mi pisałeś o jakimś Morozowskim?
Dziennikarz TVN coś powiedział? Ojoj. Pasek w TVN się zmienił? Ojoj.
Jakoś TVN ostatnio miałem włączony przez pół godziny w wieczór
  • Odpowiedz
@kemek: Tyle że to PO zaczęło te szopkę 8 lat temu wybierając nadmiarowych sędziów do TK. Także to wszystko to hipokryzja ze strony PO. Tak jak pisałem już jakiś czas temu, 4 lata i Polacy pogonią PO jak zobaczą że wiele się nie różnią od PIS.
  • Odpowiedz
@PositiveRate:
Muszę bardzo skrupulatnie wyjaśnić Tobie dlaczego się mylisz. Otóż w artykule 187 Konstytucji jest wyszczególnione kto jest członkiem KRS i w jaki sposób są wybierani jej członkowie. W punktach 1 i 3 jest napisane wprost kto wybiera członków KRS. W punkcie 2 nie jest to zapisane dlatego obowiązuje tutaj ustęp 4 i to ustawa o tym decyduje. Nie ma tutaj żadnego przymiotu oczywistości. Nie jest napisane to nie jest
  • Odpowiedz
@PositiveRate: Ja sobie pozwoliłem sprawdzić art. 187, jest napisane: Ustrój, zakres działania i tryb pracy Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposób wyboru jej członków określa ustawa. Na to właśnie Ziobro się powołuje.
  • Odpowiedz
@PositiveRate: To może jeszcze raz, pogrubię a ty mi wytłumacz ten pogrubiony fragment:
Ustrój, zakres działania i tryb pracy Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposób wyboru jej członków określa ustawa.
  • Odpowiedz