Wpis z mikrobloga

Cześć, widzę, że zachodzi potrzeba wyjaśnienia w prostych słowach o co chodzi w aferze o neo-KRS bo widzę, że masa ludzi się głowi czy to nie jest hipokryzja, że była mowa, że KRS jest upolityczniona i teraz wybrano do niej posłów, czyli „zrobiono to samo co PiS”? Skrócę 5 lat afery do tekstu co można przeczytać w 30 sekund. Może pomogę.

Otóż wg art. 187 Konstytucji RP, KRS składa się z 25 członków. Kadencja członka KRS trwa 4 lata. Rada składa się z pierwszego prezesa SN, ministra sprawiedliwości, prezesa NSA, osoby powołanej przez prezydenta, 15 członków wybranych spośród sędziów, Sejm powołuje do Rady 4 posłów, z kolei Senat powołuje spośród siebie 2 senatorów.

To co było nielegalne w KRS od 2018 roku, co powodowało uznawanie jej za neo-KRS przez środowiska prawnicze i co powodowało uznawanie tego organu za nadmiernie upolityczniony to m.in. sprzeczna z konstytucją zmiana ustawy o KRS poprzez:

1. Nielegalne skrócenie konstytucyjnej, czteroletniej kadencji niektórym członkom KRS (tu się posiłkowali wyrokiem na zamówienie z TK, który uznał, że kadencja jest wspólna, a nie indywidualna),
2. Ale przede wszystkim - zmienia prawa wyboru członków będących sędziami w taki sposób, ze teraz Sejm ich wybiera, a nie środowisko sędziowskie (odrębna władza), więc w praktyce rządząca większość wybiera aż 4 posłów i 15 sędziów, co nawet bez osoby od prezydenta i bez senatorów daje większość 19/25 co powoduje, ze KRS jest po prostu kolejnym organem rządowym. I w ten sposób do KRS Sejm instaluje znajomych lub upartyjnionych sędziów (vide kumple Ziobry).

Powoduje to ogromny wpływ władzy wykonawczej na sądowniczą. Tym bardziej ironiczne to jest, że KRS wg konstytucji ma gwarantować niezależność sadownictwa od władzy wykonawczej.

Wybór 4 posłów dokonany wczoraj jest nie tylko zatem legalny ale wręcz nakazany przez Konstytucję. Wszystkie te 4 osoby są prawnikami zaangażowanymi dotychczas w problematykę KRS.

Warto dodać, że PiS korzystał kilkukrotnie z TK poprzez np. stwierdzanie, że od decyzji KRS nie przysługuje skarga do NSA itd. Ogólnie to TK mocno ratował utrzymanie PiSu w KRS.

K. Gasiuk-Pichowicz była nazywana przez Kukiza „Myszką Agresorką” bo od lewa do prawa alarmowała o tym co PiSowcy robią z KRS i w ten sposób chciano jej podle umniejszyć. Bo - hehe - co mądrego może powiedzieć taka myszka hehe.

Nie dziwię się, że się w tym gubicie i zastanawiacie czy to nie jest hipokryzja. Od dawna apeluję żeby te problemy konstytucyjne tłumaczyć społeczeństwu bo ludzie nie mają pojęcia o co chodzi i ja im się nie dziwię. Potem robi się oburzenie bo na tym zamieszaniu zyskuje i żeruje najpodlejsza propaganda PiS I symetrystów.

Jak coś to pytajcie.

#prawo #kiciochpyta #bekazpisu #polityka #afera #krs
  • 87
@PositiveRate Mirek, widać, że wiesz o co chodzi, to mam pytanie. A co chodzi z tym, że PiS zarzuca po, że jak PO rządziło to wybrali do krs więcej sędziów niż im się należało? Jest w tym jakiś sens? Oni tym uzasadniają późniejszą swoją walkę o krs.
@kemek: Nie rozumiesz, przedwczoraj był neo-KRS, a od wczoraj jest KRS, nawet pomimo tego że nic w samym KRS się nie zmieniło poza wybraniem legalnie teraz i wcześniej posłów do KRS. Po prostu zmieniło się to że teraz są to posłowie z PO i przybudówek a już nie PIS i tyle wystarczyło by wszystko już było ok. Nawet tvn przeszedł płynnie z minuty na minute z nazywania neo-krs na krs. A
@Vinizius: Nadal nie przeczytałeś pierwszego posta, który komentujesz.

PiS wybrał 19 na 25 członków KRS, bo zmienił sposób wyboru 15 członków wybieranych spośród sędziów.
Teraz (na razie?) będzie tak, że wśród członków KRS będzie 15 na 25 członków, których wybrał PiS (bo 4 wybrał Sejm na pierwszym posiedzeniu).

Teraz wybrano 4 posłów jako członków KRS zgodnie z konstytucją.
Oczekiwałeś, że już teraz na pierwszym posiedzeniu będą głosowane zmiany ustawy o KRS?
@kemek: PO wymieniło w KRS 4 posłów pisowskich na powskich i to wystarczyło by KRS już nie był neo-KRSem, przecież żadne inne zmiany tam nie zaszły, a co mnie na dzień dzisiejszy obchodzi co będzie, interesuje mnie stan na dzień dzisiejszy. Reszta jest milczeniem bo jej po prostu póki co nie było, ale swoi już na stanowiskach to magicznie wystarczyło. A czy resztę zmian zrobią zgodnie z przepisami i konstytucją, pożyjemy
@PositiveRate: typowe "tlumaczenie" dostosowane do lemingow z tvnu. Duzo tekstu i nawet madrze napisanego - ktory nie odpowiada na pytanie inaczej niz "tak bo tak". No ale wyglada solidnie, wiec przyzwyczajone 5 latami gownoedukacji jedynie do potakiwania tym co mowia trudne rzeczy zeby samemu uchodzic za madrych daje o sobie znac.
No i najwazniejsze - odpowiednia ilosc lania wody maskuje w ich mniemaniu kolejne dymanko wyborcow, a po trwajacym juz od
@PositiveRate: ogólnie wszystko co napisałeś to sama prawda. Interesuje mnie tylko jedno. W jaki sposób Tomasz Zimoch był zaangażowany w problematykę KRS? Oczywiście wiem, że ukończył nawet aplikację sędziowską po 1980 roku, natomiast w tym samym czasie zaczął pracę jako dziennikarz i już więcej z prawem do czynienia nie miał. Warto natomiast dodać, że jest synem pierwszego w Polsce przewodniczącego KRS. W ogóle co znaczy zaangażowanie w problematykę KRS? Czy jest
@PositiveRate: Pytanie, jaki wpływ na sędziów-członków KRS ma sejm/rząd poza ich wyborem? Bo jeśli sam fakt wybierania przez sejm ma świadczyć o zależności, to znaczy, że nigdy nie mieliśmy niezawisłego Trybunału Konstytucyjnego. Zwłaszcza, że według Konstytucji sposób wyboru do KRS określa ustawa.
@kemek: Tak jak pisałem po czynach, jeśli zrobią wszystko zgodnie z konstytucją od A do Z to w porządku. Ale żeby nie okazało się że zrobią jak Pis czyli tak jak będzie dla nich najwygodniej tylko w wersji light oczywiście, trzeba patrzeć im na ręce,

lider partii z większości?

( ͡° ͜ʖ ͡°)
Myślę że po odnoszeniu się do ważnych spraw w poniedziałek na konferencji, liderzy z
@kajbel: Wydaje mi się, że piszesz o Trybunale Konstytucyjnym. To w TK PO na koniec kadencji wybrała 3 sędziów, którym kończyła się kadencja plus wybrali 2 sędziów, którym kadencja miała kończyć się w grudniu, czyli już po wyborach. Jak PiS wygrało wybory to wybrali 5 nowych sędziów, czyli wprowadziło do TK 3 sędziów dublerów (no bo 3 wybranych przez PO było wybranych prawidłowo).
@PositiveRate: to jest dokładnie ta sama historia co z "ukradli z OFE". Albo jak mówią "IKE, IKZE, to samo co OFE też ci rząd ukradnie".

Jak ktoś nie ogarnia czym jest IKZE i IKE to tym bardziej nie ogarnia na czym polega(la) różnica między drugim i trzecim filarem. Sprawa jest i tyle prosta, ze pieniędzy których nie możemy wypłacić ani nimi zarządzać nie można nazwać „wlasnymi”. No ale Ba, ludzie potrafią
@PositiveRate: właśnie to samo tłumaczyłem tacie. Mam pytania dwa.
1. Kiedy po wyborach sejm musi wybrać tych 4 członków? Jest jakiś limit czasowy czy na 1 posiedzeniu musi się to odbyć?
2. Art. 187.4 czym może być ten sposób powolywania członków który określa ustawa. Sam uważam że nie może nadpisać tego co jest w 187.1.2), więc co pozostało? Ja rozumuje to jako sposób w jaki sędziowie wybierają członków, czyli czy to