Wpis z mikrobloga

@Mega_Smieszek: haha typowo Janusz zatrudnia studenciaka za pewnie 3k max a zgrywa bossa mafii co robi deal za 100kk i z Kacperkiem na telefon nie będzie tej gatki prowadził ^^

jest często taka zależność że jak ktoś prowadzi firmę / jest na stanowisku dyrektorskim a de facto jest głupim chamem to jego jedyna radość to jest ta pozycja władzy - tak samo to widać np. u pracowników ochrony

tylko takie osoby
@ztidar nadal nie zmienia to sensu mojej wypowiedzi ze: ty czy ewentualnie Wy jak mnie skorygowałeś jest po prostu daleko od standardowego pan w języku polskim. Dziekuje za lekcje dużo z niej wyniosłem, nie znałem opcji z thou. Natomiast tak jak to dobrze ująłeś język angielski ewolouje i jakieś formy zanikają. A nie oszukujmy się my polski jest dość statyczny i nie mamy problemu z odczytaniem dzisiaj XV wiecznego tekstu, a Anglik
to nie ma nic do rzeczy. Dyskusja jest o tym, że do prezydenta jak i do żula mówisz "ty" a nie o tym, że "ty" zanikło i używa się tylko "wy"


@Saly: "ty" znikło bo wszyscy używali formy grzecznościowej "wy", a nie tak jak tu próbujecie kminić, że wszyscy tam są tacy fajni i mówią do siebie na "ty", nie "Pan/ Pani" jak sztywni Polacy.
że angole są tak #!$%@? drętwi, że zawsze używają formy grzecznościowej, a formy koleżeńskiej nie ma.


@1337KiNG: jeśli tak jest to ich drętwość sprawiła, że im się przekręcił licznik i teraz ich języka wymusza użycia formy koleżeńskiej. Tak czy owak rys historyczny imo nie ma sensu, bo te zmiany powstały na długo przed dzisiejszymi angolami i interpretacja pewnie się różni
@Saly: właśnie sęk w tym, że to nie jest forma koleżeńska tak jak wszyscy myślą, przeciętny anglik w ogóle się nad tym nie zastanawia tylko mówi jak wszyscy, to tak jakby w niemieckim wszyscy zaczęli z czasem używać "Sie" zamiast "Du".
@Mega_Smieszek: Kacperek jeszcze nie wie że wkrótce to on będzie klęczał niczym Edziu przed Antonim. Janusz sobie ustawia "pracowników" niczym ksiądz ministrantów. Taki to sobie pożyje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
właśnie sęk w tym, że to nie jest forma koleżeńska tak jak wszyscy myślą


@1337KiNG: ja to widzę tak, że angole nie patrzą na to jak na formę koleżeńską/formalną tylko mówią po prostu you. Czyli nie uważam, że są przesadnie mili tylko nie mają słowa w języku, które pozwalają być na jeszcze większy szacunek do rozmówcy
USA, gdzie każda relacja jest relacją nieformalną.


@lycaon_pictus:
w USA jak piszesz/mówisz "ty" to wciąż oznacza po polsku "pan/pani". Bo tam też są ludzie, do których musisz mówić Mr, Mrs, ale nie robisz tego w każdym zdaniu, tylko na przykład w pierwszym przywitaniu w danym dniu, albo na początku pierwszej rozmowy, kilka godzin później na początku drugiej rozmowy. Nie jest tak, że każdy jest na "ty"
ja to widzę tak, że angole nie patrzą na to jak na formę koleżeńską/formalną tylko mówią po prostu you.


@Saly: dokładnie, tylko fajnie wiedzieć skąd to się wzięło.
W uk na ulicy wszędzie mówi się you, w takich smsach/ wiadomościach również mówi się you. Nie pisz mi teraz o sirach żadnych xD mówimy o tym jak się ludzie do siebie zwracają w Polsce na Pan/pani w krajach anglojęzycznych na you i tyle.


@clickPLUS: na początku rozmowy z obcym/przełożonym mowią sir/madame, więc później ich "you" oznacza pan/pani. Nativy mi tak mówili
@Invisiblinio nativy Ci tak mówiły żeby cię poniżyć slejwie p0lko Vitaminko, żebyś zwracała się do nich na Sir.( ͡º ͜ʖ͡º) podkreślę jeszcze raz wszędzie we wiadomościach SMS takich jak pierdo gadka tutaj, czy na ulicy mówi się You.
@clickPLUS: ale jak nie masz z kimś relacji na ty, to to "you" oznacza "pan"

Nie trzeba było do nich mówić sir. Mówiłam you. Ale jak podchodzą do kogoś na ulicy zapytać o godzinę, to zaczyna się "proszę pana" (sir) , a nie "ej ty" (hi, you), więc późniejsze you też oznacza pan
@Invisiblinio widzę ze nawet zdania nie umiesz złożyć po angielsku xD mówisz „hey, What time is it?” I to już jest domyślnie forma bez Sir/Pan - nikt nie mówi „Hi you” a jak już chcesz być miła to mówisz „could you be so kind And tell me..” xD ale ty mów in dalej się Sir @Invisiblinio widzę ze nawet zdania nie umiesz złożyć po angielsku xD mówisz „hey, What time is it?”